Pauls: “Jaunā viļņa” aiziešana no Jūrmalas nav nekāda traģēdija 21
Starptautiskā jauno populārās mūzikas izpildītāju konkursa “Jaunais vilnis” aiziešana no Jūrmalas nav nekāda traģēdija, sacīja konkursa līdzdibinātājs, komponists Raimonds Pauls.
Komponists, komentējot iespējamo konkursa aiziešanu no Jūrmalas, norādīja, ka šobrīd vēl neesot skaidrs, vai tas ir oficiāli. Viņš arī atzina, ka konkursa aiziešana no Jūrmalas ir briedusi jau vairākus gadus, un tas nerada traģēdiju.
“Tas gatavojās jau vairākus gadus, un nekādu traģēdiju tas nerada. Attieksme pret šo konkursu sabiedrībā kļuva arvien negatīvāka. Viena sabiedrības daļa šo konkursu atzina, otra savukārt nē,” sacīja Pauls.
Viņaprāt, konkursa organizētāji pareizi rīkojas, lemjot par konkursa norises vietas pārcelšanu. “Viņi to pareizi dara, jo tā attieksme tiešām palika negatīvāka, un pašu konkursu organizēja viņi paši. Mēs tā organizēšanā faktiski nepiedalījāmies,” pauda Pauls.
Pauls uzskata, ka pats konkurss ir izdarījis daudz laba, arī PSRS gados. “Lai viņi [organizētāji] pamēģina to konkursu uzrīkot kaut kur citur. Teritorijas krieviem pietiek,” viņš piebilda.
Viņš akcentēja arī finanšu jautājumu, sakot, ka pats konkurss Jūrmalai nenoliedzami ienesa naudu: “Galvenais jautājums ir finanses. Redzēsim, kāda būs Jūrmalas reakcija. Nevar noliegt, ka pasākums ienesa naudu.”
Taujāts, vai būtu nepieciešams Jūrmalā pašiem rīkot alternatīvu šim konkursam, Pauls izteica skepsi, sakot, ka pašiem tam nepietikšot resursu un finanšu. “Paši nepacelsim neko tādu, jo nav tik daudz naudas un resursu. Tāpat Latvijas rīcībā nav paša galvenā – televīzijas ar daudzmiljonu auditoriju, kas šajā visā ir galvenais resurss, un krieviem tas ir milzīgs,” paskaidroja Pauls.
Tajā pašā laikā Pauls arī iebilda, ka tas neizslēdz iespēju, ka pašiem vajadzētu pamēģināt sarīkot kaut ko “Jaunā viļņa” vietā, tikai grūti esot pateikt kādā formātā.
Uz jautājumu, cik lielā mērā, viņaprāt, konkursa atcelšanu veicinājusi politiskā situācija, Pauls atbildēja, ka politiskā ietekme sāka pieaugt arvien vairāk: “Nenoliedzami, ka politiskā ietekme pieauga, arī saistībā ar Latvijas melnajā sarakstā iekļautajiem Krievijas mūziķiem.”
Komponists šajā kontekstā arī izteica cerību, ka esošā politiskā situācija plašāk neietekmēs kultūras sakarus ar Krieviju. “Negribētos, lai politiskā situācija sarautu kultūras saites ar Krieviju, jo Latvijai, piemēram, ir ļoti laba sadarbība ar Krievijas teātriem,” atzina Pauls.
Jau ziņots, ka starptautiskā jauno populārās mūzikas izpildītāju konkursa “Jaunais vilnis” vadība līdz gada beigām plāno pieņemt lēmumu par konkursa norises jauno vietu, ziņu aģentūrai “RIA Novosti” iepriekš teicis konkursa prezidents, komponists Igors Krutojs.
Kā iespējamās nākamās “Jaunā viļņa” norises vietas tiek izskatīta Krima, Soči, Baku, Kaļiņingrada un Kazaņa.
Lai gan spekulācijas par iespējamu “Jaunā viļņa” norises vietas maiņu ir virmojušas jau vairākus gadus, šogad tās saasināja tas, ka neilgi pirms šā gada konkursa Jūrmalā sākuma jūlijā tā dēvētajā melnajā sarakstā saistībā ar pozīciju Ukrainas krīzes jautājumā ar Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča lēmumu tika iekļauti tādi Krievijas mākslinieki kā Josifs Kobzons, Valērija, Oļegs Gazmanovs un Ivans Ohlobistins, kas iepriekšējos gados bija aktīvi “Jaunā viļņa” pasākumu apmeklētāji un Valērija pat bija konkursa žūrijā.
“Rinkēvičs par nevēlamām personām paziņoja tieši pirms konkursa atklāšanas, kad jau vairs neko nevarēja izdarīt, lai ir skaļāk un sāpīgāk, un saprotamāk, kādēļ. Nekādas skaļas Latvijas Ārlietu ministrijas atvainošanās pēc tam nebija, Rinkēvičs ir jaunās valdības sastāvā, oficiāli paziņoja, ka ir gejs, Latvijas prezidenta apstiprināja Ārlietu ministrijas vadītāja darbību tiesiskumu, tādēļ stāsts var atkārtoties arī nākamgad. Pašlaik mēs izskatām saņemtos ierosinājumus par konkursa pārcelšanos,” klāstījis Krutojs.