Teltene, aukla, nazis. Mednieka izdzīvošanas minimums mežā 1
Ir cilvēki, kuriem izdzīvošana ir dzīvesveids, ar to saprotot vaļasprieku, kad cilvēks vēlas aizbēgt no civilizācijas un, piedzīvojot totālu diskomfortu, sevi izaicināt, piemēram, pavadot nedēļu mežā, cenšoties iztikt ar to, ko piedāvā daba, pārtiekot no līdzpaņemtajiem krājumiem, guļot zem klajām debesīm, piedzīvojot lietu, salu, sniegu, odus, karstumu – kas nu katrā sezonā iespējams. Protams, ir arī virkne profesiju visā pasaulē, kur izdzīvošana ir pamatu pamats, piemēram, reindžeri, medību pavadoņi planētas vietās, kur izdzīvot dabā ir izaicinājums.
Norvēģu mednieks Kristofers Klausens pie dabas pavadīja gadu, mēģinot pierādīt, ka var izdzīvot no tā, ko piedāvā daba. Mednieks likumīgā veidā var pilnvērtīgi pieņemt šo izaicinājumu, jo var dzīvot mežā un arī medīt. Protams, dzīvot gadu mežā un pārtikt no dabas veltēm ir mazliet ekstrēmi, bet gan jau būs mednieki, kas varētu uzņemties šādu izaicinājumu.
Šoreiz nemēģināsim pārāk iedziļināties izdzīvošanas dzīvesveida sīkākajās niansēs, bet domāsim par savas un citu drošības aspektiem medībās, ir zināšanas, ko varam aizgūt un praktiski dzīvē izmantot.
Vienmēr paziņo, kur dodies
Vienmēr kādam paziņojiet, uz kurieni dodaties, cik ilgi plānojat būt prom, jums būs vai nebūs pieejami sakari, varētu arī iezīmēt savu medību vietu vai maršrutu. Savā ziņā medību kolektīva atbildīgā persona varētu kalpot par šo uzticības personu, bet parasti tai paziņo par medību vietu, nepiesakoties, kad medības beigušās, tādēļ šī persona nevarētu konstatēt, ka notikusi kāda nelaime, bet var norādīt, kur medības tiek organizētas. Tādēļ ieteikums būtu arī kādai no savām uzticības personām, kas var būt sieva, draudzene, draugs, tēvs, mamma, kaimiņš utt., atstāt mednieku kluba atbildīgās personas kontaktus.
Vērtīgi arī būtu par savu uzticības personu izvēlēties kādu, kurš krīzes situācijā nekritīs panikā un zinās, kā rīkoties. Ja, piemēram, mednieks aizkavējies, laikus nav atgriezies no medībām, bet viņu sazvanīt nevar, vispirms jāmēģina sazināties ar kolektīva biedriem, lai noskaidrotu situāciju, un tikai tad jāziņo glābējiem. Īpaši svarīgi pastāstīt, kurp un uz cik ilgu laiku dodaties prom, ir tad, ja ir kādas veselības problēmas. To pašu vajadzētu arī darīt, ja dodaties pārgājienā, piknikā u. tml.
Cimdi ir svarīgi
Lai gan daudzi uzskata, ka cimdus īsti vīri nevelk, tomēr pieredzējuši izdzīvotāji pārliecināti, ka tie ir svarīgi. Cimdi pasargās no mazām brūcēm, kas var rasties, cērtot mietus, malku un tamlīdzīgi. Ja ilgāks laiks jāpavada mežā, tad šādas nelielas brūces var iekaist un radīt papildu problēmas. Ekstrēmās situācijās var zaudēt arī pirkstu.
Patvērums
Izdzīvošanai mežā, ja esat apmaldījies, un tas var notikt ne tikai Latvijā, bet arī medībās Krievijā vai Aļaskā, svarīgs ir gan patvērums, gan ūdens, gan uguns, kā arī pārtika. Patvērumu var uzbūvēt arī no zariem, bet citreiz ir jārīkojas ātri, un ir labi, ja līdzi ir speciāla teltene, kas parasti ir 3×3 m liels ūdensnecaurlaidīgs pārklājs kā pončo.
Ja esat samircis un nosalis, tad šādu telteni uzsliet būs ātrāk, nekā mēģināt sagādāt sev patvērumu, piemēram, no zariem.
Tad nākamā problēma ir ugunskura iekuršana, jo šajā situācijā tas var būt svarīgi. Ja ir uzsliets patvērums, iekurts ugunskurs, tad iesaka novilkt visas slapjās drēbes un tās pie ugunskura izžāvēt. Ja līdzi ir otrs apģērba komplekts un tālāk nav iespējams doties, tad atliek vien ātri pārģērbties un ierīkot bāzes nometni. Ir jāsasildās, jāpadzer kaut kas silts vai jāpaēd. Ekstrēmos apstākļos, ja ir pajumte un sausas drēbes, tad ir iespējas izdzīvot.
Ūdens
Latvijā lielākoties nav problēmu atrast ūdeni, ja nu vienīgi ir ekstrēmi sausa vasara. Tomēr atrasts avots nav garants tam, ka ūdeni var dzert. Vispopulārākās ir ūdens sistēmas, kas ir 1,5 litru lielas un ko var paņemt līdzi pārgājienā vai medību piedzīvojumā. Tomēr, ko darīt, ja ūdens beidzas? Ūdens ir jāfiltrē.
Ir trīs dažādas ūdens filtrēšanas metodes. Pirmā atbrīvo ūdeni no gružiem, duļķēm, smiltīm. To izdarīt ir viegli ar speciālu sietiņu vai kaut vai šalli. Tomēr tas nenozīmē, ka ūdens ir dzerams, jo tajā ir baktērijas. Lai atbrīvotos no baktērijām, var izmantot dažādus speciālos UV filtrus, kas paredzēti šādam mērķim. Tomēr ražotāji mēdz norādīt, ka šie filtri atbrīvo no 99,9% baktēriju un pastāv pavisam niecīga iespēja, ka kāda no niknākajām baktērijām pārvar visus šķēršļus.
Tādēļ iesaka no gružiem atbrīvoto ūdeni uzvārīt, kas ir visefektīvākais līdzeklis, lai parūpētos par veselību.
Vēl viena nianse, ko iesaka pieredzējuši dabas draugi: nekad nevajag dzert no trauka, ar kuru ūdens ir pasmelts, jo uz tā var saglabāties baktērijas. Var pasmelt arī ar katliņu, bet ūdeni var dzert no tīras krūzītes.
Ir vēl viens veids, ko savā Facebook kontā demonstrē blogeris Jānis Vītols. Viņa metode nav no vieglākajām, bet izskatās, ka rezultāts ir garantēts. Tiem, kam tas interesē, iesakām ielūkoties Jāņa Vītola blogā. Metode, kas paredz vāka izgatavošanu no bērza, cauruma izgrebšanu šajā vākā, uzlikšanu uz katliņa, ūdens vārīšanu, tad dažādu meža velšu ielikšanu krūzītē, krūzītes uzlikšanu uz vāciņa un tad pēc sagaidīšanas, kad kondensāts noslāņojas uz vāka, tā dzeršanu ar zāles stiebru, nav ātrs risinājums, bet gan vesels process, kas var arī noderēt, ja līdzi ir visi nepieciešamie instrumenti.
Trešā ūdens filtrēšanas metode ir ķīmiskā, kas paredz ūdens attīrīšanu no ķīmiskajiem elementiem, un Latvijas apstākļos tāda nav principā nepieciešama. Ja runā par karstu laiku un fiziskām slodzēm, ķermenis zaudē ne tikai ūdeni, bet arī elektrolītus, kas var novest pie nepatīkamām sekām. Tādēļ savos ūdens krājumos var piejaukt speciālos sporta pulverus, jau iepriekš nodrošinoties pret veselības problēmām karstā laikā.
Uguns
Siltums ir tas, kas konkrētos apstākļos izglābs dzīvību. Lai iekurtu ugunskuru mežā pat lietainos apstākļos, ir jābūt iepriekš sagatavotam. Līdzi jābūt kaut vai elementāram kramiņam, sērkociņiem, šķiltavām vai visiem trim, lai izvairītos no neparedzamiem gadījumiem. Krams dzirksteli šķils arī tad, ja ir mitrs, tādēļ tas var noderēt jebkuros apstākļos. Sērkociņi vai šķiltavas, ja vien tie nav paredzēti lietošanai mitros apstākļos, būtu jāievieto ūdensizturīgā konteinerā, kas tos pasargās no mitruma.
Ja sērkociņi vai šķiltavas ir kabatā, bet agrā pavasarī kaut kā izdevies iegāzties grāvī vai apgāzties ar laivu, šķiltavas var samirkt, tāpat arī sērkociņi, un radīsies nevajadzīgas nepatikšanas. Tāpat nevajag pieļaut situācijas, kādas mēdz piedzīvot filmu varoņi, kad līdzpaņemtajā sērkociņu kastītē ir viens vai divi sērkociņi. Ja runā par kramu, tad to ir jāprot izmantot, labāk jau laikus iemācīties, kā ar to rīkoties.
Reizē ar uguns avotu līdzi vajadzētu ņemt arī efektīvu iekuru. Protams, mežā arī var atrast labu iekuru, piemēram, bērza tāsi, bet speciālie iekuri vai arī parasta svecīte ļaus iekurt ugunskuru arī tad, ja malka nav no sausākajām. Ir speciāli apstrādāti iekura skaliņi, ko var nopirkt veikalos. No tiem ar nazi nokasa skaidiņas un var tās aizdedzināt. Šie speciālie skaliņi strādās arī tad, ja tie ir mitri. Sveces parafīns arī der kā labs iekurs, bet jāseko, lai svece ir sausa, tad tā strādās labāk.
Ēdiens
Barības uzņemšana ir svarīga, lai iegūtu enerģiju, nereti pat vienkārši nepieciešama, lai atvilktu elpu un brīdī, kad pārņem depresija, sajustos mazliet labāk. Bez ēdiena var iztikt ilgāk nekā bez ūdens, bet būs situācijas, kad tas būs svarīga izdzīvošanas sastāvdaļa. Ja ir plānots doties garākā pārgājienā vai ekstrēmākās medībās, somās var ielikt kādu konservu kārbu, kas pieejama teju vai katram medniekam. Nepieciešamības gadījumā var arī tukšo kārbu izmantot dažādām vajadzībām, kaut vai ūdens pasmelšanai. No tās dzert nevajag, jo var sagriezties.
Pavisam vienkārši ir paņemt līdzi kaltētu gaļu kā kārumu, tā ir viegla un neaizņem daudz vietas. Iesaka labāk ņemt līdzi enerģijas batoniņus, turklāt nevis šokolādes, bet gan riekstu, kaltēto augļu vai kukurūzas. Šokolāde dod enerģiju uz īsu laiku, kas ekstrēmos apstākļos nebūs labākais risinājums. Var vienkārši paņemt līdzi riekstus, labāk treknos, piemēram, mandeles, kā arī kaltētus augļus. Ja gribas kafiju, var ņemt līdzi kafijas pupiņas, ko var pagrauzt, ja nav iespējas kafiju uzvārīt.
Kaut kam ēdamam noteikti jābūt līdzi ziemā vai tad, ja ir plānota liela fiziska slodze, jo ķermenī var strauji kristies cukura līmenis, kas var novest pie nepatīkamām sekām. Krājumus ņem līdzi mazliet vairāk, nekā vajadzētu vienai dienai, jo ir iespēja, ka ekstrēmos apstākļos dažu stundu vietā mežā būs jāpavada diena. Tad krājumi noderēs.
Kā orientēties?
Latvijā reti ir vietas, kur nestrādās GPS, bet pasaulē ir vietas, kur uz to nevar paļauties, tādēļ vislabāk strādās elementārs kompass un karte.
Bet pirms došanās piedzīvojumā vislabāk būs no kāda profesionāļa iemācīties orientēties, izmantojot karti un kompasu, jo arī tam ir nepieciešamas specifiskas zināšanas.
Aukla
Tā ir viena noderīga lieta ne tikai pārgājienā, bet arī medībās, ar ļoti plašu pielietojumu. Speciālisti ieteic lietot paracord izpletņa auklu. Piemēram 555 paracord iztur 550 kg, un šī virve ir arī vispopulārākā. Parasti to var iegādāties dažādā garumā – no 15 līdz 30 metriem. Virve palīdzēs uzcelt nojumi, ja to atārda, iekšā ir šķiedras, kuras var izmantot iekuram un arī kā makšķerauklu. Tāpat ar auklu var kaut ko izvilkt, piesiet, var nostiprināt šinu, ja ir tāda vajadzība.
Aptieciņa
Iesaka labāk nevis pirkt jau nokomplektētu aptieciņu, kas maksā dārgi, bet sakomplektēt savējo, iekļaujot tajā konkrētam cilvēkam svarīgas lietas. Līdzās svarīgākajām pamata lietām – plāksteriem, dezinfekcijas līdzekļiem, marlēm, saitēm, spirta salvetēm, elementārai oglītei un pretsāpju līdzeklim – aptieciņā var ielikt arī lietas, kas būs svarīgas konkrētam cilvēkam, – specifiskos medikamentus, piemēram, insulīna devu vai sirdszāles. Ja aptieciņu pērkat veikalā, tai ir derīguma termiņš, kam jāseko līdzi. Tāpat arī somu aptieciņai vienmēr var atrast, nav jāpērk kādi īpaši maciņi.
Nazis
Labs nazis ir tāds, kas palīdzēs nodrošināt komfortu. Der arī medību nazis, bet ir arī speciālie, ar kuriem var cirst krūmus, sacirst zariņus, nogriezt mietus, kā arī iedzīt mietu zemē. Šim nolūkam ir paredzēti speciālie t. s. bushcraft naži, kas domāti ekstrēmiem apstākļiem. Tāpat arī iesaka izmantot citu nazi, piemēram, ēdiena griešanai, lai pasargātu sevi no dažādām nepatīkamām sekām. Nevajadzētu dīrāt lapsu un pēc tam šo nazi izmantot desas griešanai.
Mežā var noderēt arī saliekams zāģītis, bet tas palielina pārnēsājamo svaru, tādēļ nazis ir universālāks rīks.
Kā izvēlas nometnes vietu?
Sarežģīts jautājums, kas atkarīgs no apstākļiem. Ja iespējams, galvenais, lai nometnes vietā ir divi koki, starp kuriem uzcelt telti. Viss arī atkarīgs no apkārtnes un tā, cik ilgā laikā telts jāuzslej.
Svarīgi, lai nav mitra vieta, purvs nederēs, jācenšas atrast kādu augstāku vietu. Dislokācijas vieta jāizraugās sausa un tāda, lai nav jāiet tālu pēc malkas, jo var apmaldīties. Atkarīgs arī no steidzamības pakāpes, jo dažkārt nometne jāceļ steidzami.
Enerģijas banka
Parasti pazūd sakari, kad telefons izlādējas. Tādēļ viens no must have, ko ielikt somā, ejot ne tikai pārgājienā, bet arī vienkārši medībās, ir enerģijas banka. Visādi gadās, un labāk ir, ja tā ir līdzi. Pietiek citreiz uzlādēt 10%, lai varētu piezvanīt un pateikt, ka kavēsies. Vislabāk, protams, ejot piedzīvojumā, uzlādēt telefonu. Bet līdzi var paņemt 10 000 mAh enerģijas banku, kuras pietiks daudzām uzlādes reizēm. Ja ir vēlme kārtīgi nodrošināties, tad var nopirkt tādu, kas ir izturīga pret sitieniem, kā arī mitrumu. Var arī izmantot parasto, kas ielikta mitrumizturīgā konteinerā. Saules baterijas Latvijā neder. It īpaši ziemā jēgas no tām nav nekādas.
Dokumenti un nauda
Medniekam ir svarīgi, ka līdzi ir dokumenti, it īpaši tad, ja plecā ir ierocis. Ūdensdrošā dokumentu maciņā svarīgi ielikt arī nedaudz naudas, kā arī bankas karti. Ja esi apmaldījies un nokļūsti autobusa pieturā, labāk ir, ja vari nopirkt biļeti, nevis censties ieskaidrot autobusa šoferim, ka jau trīs dienas maldies pa mežu. Pietiks kaut vai ar divdesmit eiro. Ja ilgi jāgaida palīdzība, tad var arī pārnakšņot kādā motelī, ja ir tāda nepieciešamība.
Secinājumi
Šis ir pamatu pamats, ja ir vēlme mesties piedzīvojumā pie dabas. Teltene, aukla, nazis. Mazliet ūdens, pārtika. Viss pārējais jau ir komforts – apģērba pāris, apavu pāris. Sausais apģērbs ūdensizturīgā somā – tas ir svarīgi, citādi no tā nebūs jēgas. Svarīgs ir jautājums, cik grib un var nest līdzi. Ja ir vēlme plašāk iepazīt izdzīvotāja dzīvesveidu, ekipējuma netrūkst – teju visām dzīves vajadzībām. Bet, jo vieglāks un profesionālāks ekipējums, jo tas dārgāk maksā. Ikdienas vajadzībām ekipējuma svars gramos nav jāskaita. Ja ir vēlme nodrošināties pilnīgi, tad vēl līdzi var paņemt lukturi, ar ko var ne tikai redzēt tumsā, bet arī signalizēt, kā arī svilpi. Ir dzirdēts par gadījumiem, kad mednieks nokritis no torņa, salauzis kādu locekli, bet netiek pie mobilā tālruņa – tas nokritis tālu vai palicis tornī, tādēļ svilpe kabatā un lukturis šādā situācijā var palīdzēt.
Tomēr vissvarīgākais ir nepārvērtēt savus spēkus, jo izdzīvošana ekstrēmās situācijās paģēr specifiskas zināšanas un nereti arī treniņu. Iemaņas ātri uzbūvēt patvērumu un iekurt ugunskuru var noderēt arī ikdienā, ne tikai ārkārtas situācijās!
Svarīgi atcerēties!
Ja jāzvana glābējiem, vispirms ir jāpasaka, kur atrodies, ja nu zaudē samaņu vai beidzas sakari, tad vismaz kāds zina atrašanās vietu. Tad var pateikt, cik cilvēku iesaistīti nelaimē un kas ir noticis.
Padomā par medību suni!
Ja pārgājienā vai medībās līdzi ir medību suns, jāpadomā arī par viņa veselību. Sunim svarīgs būs ūdens, tāpēc, ja ir karsta vasara un grāvjos nav ūdens, tas ir jāpaņem līdzi mašīnā. Ūdens noderēs arī alu suņiem, kuriem pēc medībām obligāti ar tīru ūdeni jāizskalo acis. Tāpat līdzi jāņem pirmās palīdzības aprīkojums, ja ar suni notiek kāda nelaime. Par medību suņa aptieciņas saturu labāk aprunāties ar veterinārārstu.
Vairāk lasiet žurnāla Medības aprīļa numurā