Krācošu vīru koris, hokejs un alkohols. Reportāža no Rīgas naktspatversmes 2
Jau pusotru nedēļu termometra rādītājs turas stabili zem nulles, un tas nozīmē pastiprinātu patversmju apmeklētāju pieplūdumu naktīs. Gada sākumā septiņu Rīgas naktspatversmju uzskaitē bija 761 apmeklētājs, bet pagājušās nedēļas izskaņā apmeklētāju skaits pieaudzis teju par simtu. Lai pārliecinātos par sadzīves apstākļiem vietās, kur bezpajumtnieki patveras no sala, pārnakšņoju “Zilā krusta” patversmē.
Jaunpienācēju iesaukums
Dienās, kad sals kož pamatīgi, daudzi patversmē nonāk pirmo reizi. “Zilā krusta” naktspatversmē jaunpienācējus vispirms ievieto sanitārajā telpā, lai pārliecinātos, ka viņu veselības stāvoklis neapdraud pārējos iemītniekus. “Pirmajā reizē, ierodoties patversmē, nav nepieciešams uzrādīt personu apliecinošus dokumentus, jo vairākumam apmeklētāju tādu nemaz nav. Sociālais darbinieks apmeklētājam izklāsta patversmes kārtību. Jau nākamajā dienā apmeklētājam jādodas uz “Rīgas satiksmes” klientu centru un jānoformē e-talons. Bezpajumtnieki tajā papildina patversmes pakalpojumu skaitu. Līdz diviem mēnešiem gadā vieta patversmē ir bez maksas, taču pēc tam, ja vien cilvēkam nav noteikts trūcīgas personas statuss, ir jāsāk veikt līdzmaksājums 0,64 eiro apmērā,” skaidro Rīgas domes Labklājības departamenta iedzīvotāju informēšanas sektora vadītāja Lita Brice.
Mana nakšņošana ir iepriekš saskaņota ar naktspatversmes vadību, tāpēc nekāda papildu reģistrācija man nav jāveic. Patversmē ierodos brīdī, kad nupat beidzies iknedēļas dievkalpojums. “Tas ir viss, kas man palicis,” teic patversmes apmeklētājs Mārtiņš (vārds mainīts), kad jautāju, cik liela vieta viņa dzīvē ir Dievam. “Ģimene, draugi un sabiedrība no manis ir novērsušies. Kad beidzas nauda, arī pudeles brāļi nozūd. Taču, kopš pievērsos Dievam, atkal jūtu, ka esmu kādam vajadzīgs. Šī sajūta palīdz tikt cauri dienai un nepadoties. Es atkal esmu atradis sevī cilvēku.”
Maksa par kļūdām
Mārtiņš ir pastāvīgs patversmes klients un laipni man izrāda telpas. Viņš arī spriež, ka visi šejienes iemītnieki ir labi cilvēki, tomēr dārgi maksājuši par pagātnē pieļautajām kļūdām. Ar to viņš domā cilvēku nonākšanu alkohola un narkotiku atkarībā vai stāšanos uz noziedzības ceļa. Bijušie ieslodzītie te ir procentuāli lielā pārsvarā. “Atliek vien nelaikā pagadīties tur, kur nevajag, un tu paliec uz ielas,” teic Mārtiņš.
Viņš man ierāda guļasvietu, labierīcības, dušas un ēdamzāli, kur apmeklētājiem gatavo gan brokastis, gan vakariņas. Šovakar maltītē pasniedz sakņu zupu, maizi, kā arī ābolus un bumbierus. Dievkalpojuma apmeklētāji tika cienāti ar tēju un cepumiem. Iemītnieki tiek izguldīti divstāvu gultās, kas izkārtotas pa vairākām telpām. Pirmajā stāvā ir viena ļoti plaša telpa, kur nakšņo cilvēki ar īpašām vajadzībām, bet otrajā stāvā ir vairākas guļamtelpas. Manā istabā ir aptuveni 20 gultas. Ar tīru veļu saklāju savu gultasvietu un dodos rūpīgāk izpētīt patversmi. Pretēji sākotnēji gaidītajam, nekur patversmē nesmako, neviens skaļi nelamājas un neceļ troksni. Pat labierīcības šeit ir daudz labākā stāvoklī nekā daudzviet pilsētā publiski pieejamās. Iemītnieki nav ieinteresēti patversmē mēslot vai neadekvāti uzvesties, jo viņi apzinās, ka pašiem vien būs šeit jāatgriežas.
Arī hokeja fani
“Zilā krusta” patversmē neielaiž iereibušus cilvēkus. Bet L. Brice atzīst, ka vispār alkohols ir problēma patversmēs. “Aukstajā laikā patversmes uzņem cilvēkus vieglā alkohola reibumā, tomēr reizēm arī šie cilvēki izraisa incidentus ar darbiniekiem un pārējiem klientiem. Ir reizes, kad šie cilvēki nakts vidū pamostas un sāk trokšņot, pieprasa konfiscēto alkoholu vai pamet patversmi. Sliktākajā gadījumā pēc uzlāpīšanās “točkā” viņi atkal mēģina ielauzties patversmē. Situācija parasti tiek atrisināta, piedraudot ar gultas vietas atņemšanu. Taču reizēm ir jāsauc apsardze vai pašvaldības policija.”
Nedaudz pāri astoņiem vakarā daudzi jau guļ vai pustumsā lasa grāmatu, daļa skatās hokeja maču, viņu pulkā ir arī patversmes mīlulis kaķis. Pievienojos hokeja faniem. Vēroju, kā viņi pārdzīvo par mūsu sportistiem, kā viens otru pavelk uz zoba, ironiski izsakās par politiskajām reklāmām. Ļoti labi barotais un koptais šejienes kaķis rāda, ka patversmes apmeklētāji labprāt uzņemas rūpes par kādu. Tiesa, viņiem ikdienā pietrūkst cilvēka, kas parūpētos par viņiem pašiem.
Klausoties krācošu vīru korī
Pašvaldības sniegtā palīdzība – naktspa-tversmes, sociālā darbinieka un psihologa pakalpojumi, izglītojošo prasmju apguve, rehabilitācijas, atbalsta un pašpalīdzības grupu nodarbības, primārā veselības aprūpe, duša, dezinfekcijas un veļas mazgāšanas pakalpojumi, kā arī zupas virtuve – tas ir īslaicīgs atbalsts. Ilgākā laika posmā nekas nemainās. Mārtiņš stāsta, ka ar viņa kriminālo pagātni oficiālu darba vietu atrast ir neiespējami. “Atliek vien dažādas haltūras, kurās nopelnītais aiziet vienkāršai izdzīvošanai. Vasarā ar iztikšanu ir vieglāk, taču ziemā esmu ļoti dziļā bedrē.”
Īsi pēc plkst. 22 patversmē izslēdz gaismu. Iemītnieki vēl nobauda kādu malku tējas, tad gari nopūšas un liek galvu uz spilvena. Arī es nolieku savu piezīmju blociņu un cenšos iemigt, bet mieru nedod pretējās gultas iemītnieks, kurš, par spīti piķa melnumam istabā, ir nolēmis pagatavot sev sviestmaizi un tāpēc nemitīgi čabinās. Pēc laika arī viņš dodas pie miera. Pārsteidzoši, cik viegli ir iemigt, klausoties 30 haotiski krācošu vīru kori. Nakts paiet bez starpgadījumiem, tomēr miegs ir trausls, un ik pa laikam es pamostos no kāda klepošanas. Pirmā rosība sākas jau īsi pēc sešiem. Daļa priecājas, ka temperatūra ir vairāk nekā 10 grādi zem nulles, tas nozīmē, ka patversme strādās visu diennakti. Daļa nemaz nesagaida septiņos paredzētās brokastis, bet aizsteidzas savās dienas gaitās. “Līdz vakaram!” – tā viņi viens no otra atvadās un paklīst kur kurais.
Uzziņa
* Par bezpajumtnieku pulcēšanas vietām galvaspilsētā jāziņo pa tālruni 27023550 Rīgas patversmes mobilai brigādei.
* Rīgas dome līdzfinansē 863 vietas septiņās naktspa-tversmēs. Nodokļu maksātājiem viena bezpajumtnieka uzturēšana maksā 4,29 eiro (Ls 3) dienā. Naktspatversmes darbojas no 17 vakarā līdz 9 rītā, ja gaisa temperatūra naktī ir zemāka par –10 grādiem, patversmes darbojas visu diennakti.
* Vīriešu un sieviešu naktspatversmes: SIA “V.E.L.G.” naktspatversme (Bolderāja, Esplanādes iela 1), biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” naktspatversme (Gaiziņa ielā 7). Sieviešu naktspatversmes: Rīgas patversmes sieviešu nodaļa (Bārddziņu ielā 2), biedrības “Pins” naktspatversme (Tvaika ielā 2, 12. korp.). Vīriešu naktspatversmes: Rīgas patversmes vīriešu nodaļa (Maskavas ielā 208); SIA “V.E.L.G.” naktspatversme (Kartupeļu ielā 8), naktspatversme “Zilais krusts” (Maskavas ielā 336).
* Rīgā darbojas četras zupas virtuves, kuras līdzfinansē Rīgas dome. Ēdiens tiek izsniegts piecas reizes nedēļā. Zupas virtuvēs nav jāuzrāda personas dokumenti. Ēdiena izdales vieta skvērā starp Mazo Nometņu ielu un Zeļļu ielu darbojas darbdienās no plkst. 12 līdz 13; Krišjāņa Barona ielā 56 – katru dienu, izņemot svētdienas, no plkst. 9 līdz 10; Barona ielā 126 – katru dienu no plkst. 12 līdz 13; Hospitāļu ielā 55 – darbdienās no plkst. 9 līdz 11.