Patvaļīgi nojaucot graustu Matīsa ielā, četras reizes pārrauj gāzesvadu 0
Mēģinot patvaļīgi, bez būvatļaujas un nepieciešamajiem saskaņojumiem nojaukt graustu Matīsa ielā 71, šogad četras reizes pārrauts AS “Latvijas Gāze” piederošais gāzesvads, apdraudot sabiedrisko drošību.
Matīsa ielā 71 grausta stāvoklī nonākušas vairākas ap 1900.gadu būvētas dzīvojamās mājas, kas pieder SIA “Jurnita”. 2011.gadā uzņēmumam divas reizes piemērots sods kopumā 130 latu apmērā par Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas noteikumu prasību neievērošanu, bet šogad uzņēmumam piemēroti vēl divi sodi kopumā 1000 latu apmērā. Šā gada sākumā graustiem piemērota arī paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme.
Tas pamudinājis grausta īpašniekus rīkoties, un viņi šovasar nolēmuši uz savu roku ēku likvidēt. Mēģinot demontēt ēku, darbu veicēji šovasar pāris mēnešu laikā vairākas reizes gandrīz demontējuši arī gāzesvadu. Nelegālo darbību rezultātā AS “Latvijas Gāze” šovasar nācies četras reizes ierasties graustā, lai novērstu gāzesvada bojājumus, kas konstatēti 20.jūnijā, 5.jūlijā un 16.jūlijā un 30.augustā.
Vēstulē Rīgas domei “Latvijas Gāze” norāda, ka, atsaucoties uz SIA “Jurnita” iesniegumu, uzņēmumam šā gada maijā izsniegti tehniskie noteikumi gāzesvada demontāžai, nosakot, ka pirms gāzesvada demontāžas Matīsa ielā 71 ir jānodrošina gāzes vada izbūve uz nekustamo īpašumu Matīsa ielā 73, taču “Jurnita” noteiktās darbības nav veikusi un sākusi ēku Matīsa ielā 71 demontāžu bez attiecīgi izdotas būvatļaujas un nepieciešamajiem saskaņojumiem.
Veicot demontāžu, SIA “Jurnita” jau četras reizes ir tīši bojājusi “Latvijas Gāzei” piederošo gāzesvadu, to pārraujot un nodarot zaudējumus 1204 latu apmērā. Pēc “Latvijas Gāzes” iesnieguma Valsts policija pret SIA “Jurnita” sākusi kriminālprocesu par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu.
Šā gada septembrī ēkas īpašniekam piemērota administratīvā atbildība un naudas sods 500 latu apmērā par ēku demontāžu bez būvatļaujas.
Apsekojot ēkas, šā gada septembrī konstatēts, ka pēc intensīvās darbošanās grausti nonākuši avārijas stāvoklī – lielākā daļa ēku konstrukcijas un konstruktīvo elementu ir nojaukti, barbariski izdemolēti, neatgriezeniski deformēti, bet atlikušās drupas apdraud sabiedrisko drošību un neprognozējamas sabrukšanas gadījumā var izraisīt dzīvības kaitējumus blakusesošo ēku iedzīvotājiem un garāmgājējiem.
Ēku tehniskais stāvoklis turpina pasliktināties. Tās ir daļēji norobežotas un netiek pienācīgi apsaimniekotas un uzturētas. Papildus jāņem vērā, ka ēkām blakus atrodas izglītības iestāde un daudzstāvu dzīvojamās mājas, kā arī to tuvumā atrodas citas plaši apmeklētas publiskas iestādes, tādējādi secināms, ka grausti būtiski apdraud sabiedrisko drošību, degradē Rīgas pilsētas ainavu un tā ir steidzami jāsakārto.
Speciālisti iesaka palikušās ēku bīstamās drupas nekavējoties nojaukt un sakārtot zemesgabalu, lai novērstu pilsētas ainavas degradāciju.
Rīgas domes Īpašuma departaments sagatavojis lēmumprojektu, ar kuru ēku īpašniekam paredzēts uzdot trīs mēnešu laikā no Rīgas domes lēmuma spēkā stāšanās dienas izstrādāt nepieciešamo dokumentāciju un saskaņot to ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, Rīgas pilsētas būvvaldi un Rīgas domes Īpašuma departamentu, un sākt ēku demontāžas darbus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Paredzēts noteikt, ka ēku demontāžas darbi pabeidzami ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā no Rīgas domes lēmuma spēkā stāšanās dienas, bet, ja noteiktajā termiņā tas netiks izdarīts, to piespiedu kārtā paveiks Rīgas dome, piedzenot līdzekļus no grausta īpašniekiem.
Lēmuma projekts pirmdien, 4.novembrī, tiks skatīts Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejā, bet gala lēmumu par piespiedu sakārtošanu pieņems Rīgas domes sēdē.
Kā liecina “firmas.lv” dati, SIA “Jurnita” reģistrēta iepriekšminētajā adresē – Matīsa ielā 71, tās īpašnieki vienādās daļās ir Guntis Učelnieks un Andris Riekstiņš. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 162 000 lati. Abi ir arī vienīgās uzņēmuma amatpersonas – Učelnieks ir valdes priekšsēdētājs, bet Riekstiņš – valdes loceklis.
Saskaņā ar “firmas.lv” datiem, pēdējais uzņēmuma gada pārskats iesniegts 2009.gadā. Tajā pašā gadā pēc zvērinātas tiesu izpildītājas Egitas Pūces pieprasījuma piemērots pārreģistrācijas un citu darbību liegums. 2012.gadā piemērots visa veida pārreģistrācijas aizliegums pēc zvērinātas tiesu izpildītājas Sandras Suveizdas pieprasījuma, bet jau šī gada 22.oktobrī pēc zvērināta tiesu izpildītāja Gintera Hmeļevska pieprasījumu Učelnieka kapitāla daļām piemērots atsavināšanas aizliegums, aizliegums mainīt daļu nominālvērtību, kā arī aizliegums veikt darbības, kas samazina personai piederošo daļu vērtību, un aizliegums reģistrēt komercķīlas.
Bijušais SIA “Tūrisma aģentūra Kolumbs” līdzīpašnieks Učelnieks patlaban ir dalībnieks vēl trīs uzņēmumos, savukārt Riekstiņam pieder daļas vēl sešos uzņēmumos.