Foto: Pexels

Patstāvīga dzīve pirms pilngadības – vai drīkst? 1

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Vai bērns 16 gadu vecumā drīkst aiziet no vecākiem un sākt patstāvīgu dzīvi – strādāt un dzīvot atsevišķi no vecākiem? Vai vecākus par to nevar sodīt?” – jautā Lidija G.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) juriskonsults Sindijs Logins skaidro, ka saskaņā ar Civillikumā noteikto līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Ar aizgādību saprot vecāku tiesības un pienākumu rūpēties par bērnu, viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personīgajās un mantiskajās attiecībās. Rūpes par bērnu ietver viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu. Savukārt bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, proti, ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam). Vecākiem arī jāuzrauga bērns, rūpējoties par viņa paša drošību un apdraudējuma novēršanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Civillikuma 219. pants nosaka, ka nepilngadība ir līdz pat 18 gadu vecumam. Tādējādi atbilstīgi norādītajam tiesiskajam regulējumam līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā, un vecāku pienākums ir nodrošināt bērna aprūpi, uzraudzību, kā arī dzīvesvietu.

Ir izņēmuma gadījumi

Vienlaikus likums paredz arī izņēmumus. Civillikuma 220. pants nosaka – izņēmuma gadījumos un sevišķi svarīgu iemeslu dēļ, kad nepilngadīgā aizbildņi un tuvākie radinieki apliecina, ka viņš uzvedas nevainojami un spēj patstāvīgi aizsargāt un aizstāvēt savas tiesības un izpildīt savus pienākumus, nepilngadīgo var izsludināt par pilngadīgu arī pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas, bet ne agrāk, kamēr viņš sasniedzis pilnus 16 gadus.

Taču jāsaprot, ka tam vajadzīgs oficiāls apstiprinājums. Šādu pilngadību pirms termiņa piešķir attiecīgā bāriņtiesa, kuras lēmumu apstiprina tiesa. Vēl par pilngadīgu uzskatāma persona, kas likumā paredzētajā kārtībā stājusies laulībā pirms 18 gadu sasniegšanas.

Attiecībā uz darba tiesisko attiecību nodibināšanu ar 16 gadu vecumu sasniegušu bērnu VBTAI informē, ka saskaņā ar Darba likuma 37. pantā noteikto aizliegts pastāvīgā darbā nodarbināt bērnus. Bērns šā likuma izpratnē ir persona, kas jaunāka par 15 gadiem vai kura līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai turpina iegūt pamatizglītību. Līdz ar to, ievērojot darba tiesības regulējošo normatīvo aktu prasības, ar 16 gadu vecu bērnu iespējams nodibināt darba tiesiskās attiecības.

Var piemērot sodu!

Tomēr vecākiem jāsaprot, ka Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteikti arī soda mēri gadījumos, ja vecāki nepilda bērna aprūpes pienākumus. Attiecīgi, ja bērns ar tiesas apstiprinājumu nav atzīts par pilngadīgu pirms termiņa vai nav stājies laulībā pirms 18 gadu vecuma un vecāki neievēro viņiem noteiktos bērna aprūpes pienākumus, viņiem var piemērot brīdinājumu vai naudassodu līdz 210 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.