Pats labākais krīt no gaisa! Krājam vērtīgo lietus un sniega ūdeni augiem 1
Pats labākais ūdens krīt no gaisa. Turklāt nemaksā nenieka! Atliek tikai vākt, krāt un lietot, priecājoties, cik augi jūtas laimīgi, dzerot šo debesu valgmi.
Gatavojas ražai
Augiem vislabāk der tā sauktie mīkstie ūdeņi – gan sniega, gan lietus ūdens. Sniega ūdens pirms lietošanas jākausē un iekrāt grūtāk, taču lietus ūdeni cenšas savākt, cik spēj. Vasarā problēmu nav, taču ziemā mazliet jāpiestrādā.
Mīkstu ūdeni atkal sevišķi vajadzēs pavisam drīz – kad tiks iesēti pirmie pipari, paprikas, krustaines u. c. augi. Turklāt janvārī un februārī mēdz būt sals, bet lietus maz.
Taču, ja augus laista ar krāna vai urbuma ūdeni, tiem ar laiku var apkaļķoties saknes un augs nespēs uzņemt vajadzīgās barības vielas. Taču arī sniega mitrumu nevar garām laist.
To vēlams sašķūrēt siltumnīcās, kur ziemā augsne kļūst sausa un nedzīva kā tuksnesī. Mitrums sevišķi vajadzīgs, ja siltumnīcā aug vīnogas. Tām der aiznest arī kādu spaini lietus ūdens (protams, ne sala laikā).
Sabērtā sniega kārta pasargās augu gan no sala, gan, lēni kūstot, nodrošinās vajadzīgo mitrumu. Turklāt augsni pavasarī būs daudz vieglāk sastrādāt, tajā agrāk varēs sēt redīsus, salātus un citus vēsumizturīgos augus.
Glabā vairumā
Lielās ūdens mucas pirms sala ir iztukšotas, lai nesasalst, taču ūdeni var pildīt plastmasas pudelēs. Ūdeni nelej līdz augšai, lai būtu vieta, kur tam izplesties sasalstot. Pudeles sakauj grēdā šķūnītī. Kad vajag, nes iekšā, ja sasalušas, atkausē un lieto.
Nelielus daudzumus (tik, cik vajag dzīvokļa puķēm) var glabāt arī ledusskapī. Piemēram, saldētavā, kad ogas izēstas. Tas atbilst arī labai elektroenerģijas taupīšanas praksei – jo pilnāka saldētava, jo mazāk elektrības tā patērē.
Šo ūdeni var taupīt tādiem cimperlīgiem telpaugiem kā kaktusi un orhidejas. Arī augu lapu mazgāšanai un apsmidzināšanai tas ir vislabākais, jo neatstāj kaļķaina ūdens pilieniem raksturīgās nogulsnes. Ja lietus ūdens ir vairumā, tas labi der gan matu, gan smalku vilnas un zīda drānu mazgāšanai.
Vāc centīgi
Savākšanai nelielākos traukos var veidot vienkāršas konstrukcijas. Piemēram, ūdens notekas caurulei pieliekot nogrieztu plastmasas pudeles piltuvi, kurai piestiprināta atbilstoša resnuma šļūtene.
Ja arī pēkšņi uznāk sals, par šļūteni nav jābažījas, jo tagad ražotās ir pietiekami elastīgas, ledus tās nepārplēsīs. Mājas parādes pusē, vai ja ēka ir senatnīga, skatu nebojās, bet funkcijas labi pildīs no koka pagatavota rene.
Pieliekot šādas notekas, ieguvums ir arī tas, ka ūdens tiek novadīts no ēkas pamatiem.