“Patria” 6×6 bruņumašīnu klasterī iesaistījušies arī seši Latvijas uzņēmumi. Ko viņi ražos? 16
Klasterī, kas piedalās “Patria” 6×6 bruņumašīnu ražošanā, ir iesaistījušies seši Latvijas uzņēmumi – “EMJ Metāls”, “SFM”, “Lanos”, “Metāro”, “KNK Mefab” un “Defence Partnership Latvia” (DPL), informēja “Patria” pārstāvji.
Klastera dalībnieki ražo bruņutransportieru korpusa un rāmja daļas, lūku vākus, durvis un citus elementus. Turklāt bruņutransporta ražošanas piegāžu ķēdē vietējo iesaistīto uzņēmumu skaits turpina pieaugt.
“Patria Latvia” valdes loceklis Uģis Romanovs informē, ka interese no Latvijas uzņēmumiem bija ļoti liela, projekta sākumā dalībai šajā klasterī pieteicās vairāk nekā 50 uzņēmumu. Pašlaik “Patria” 6×6 klasterī darbojas seši Latvijas uzņēmumi. Vietējiem ražotājiem uzticēto pasūtījumu spektrs un apmērs turpina pieaugt, tādēļ tuvākajā laikā klasterim pievienosies un pirmos pasūtījumus saņems vēl divi Latvijas uzņēmumi.
Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (“DAIF Latvija”) valdes priekšsēdētāja Elīna Egle atzīmē, ka “Patria” 6×6 klasteris sniedz Latvijas tautsaimniecībai nepieciešamās ārvalstu investīcijas un mazina importu, jo daļa no produkta tiek ražota Latvijā. Ir būtiski kāpināts eksporta potenciāls, jo iesaistītajiem uzņēmumiem atveras “Patria” un citu militāro ražotāju starptautiskās piegādes ķēdes.
Egle norāda, ka par spīti pandēmijas negatīvajai ietekmei uz apstrādes rūpniecību, šis projekts ļāva metālapstrādes uzņēmumiem strauji atjaunot apgrozījumu un savlaicīgi pārorientēties uz jauniem projektiem. Piegādes drošības principa iedzīvināšana ļāvusi ne tikai veikt pastāvīgas piegādes Latvijas armijai, bet rada jaunas darba vietas un kompetences uzņēmumos.
Klastera darbība ir stimulējusi investīcijas – ražošanas jaudas palielināšanai un telpu pielāgošanai militārā klastera uzņēmumos ir veikti ieguldījumi aptuveni četru miljonu eiro apmērā. Kopējā pasūtījumu vērtība Latvijas uzņēmumiem saistībā ar 6×6 projektu tuvojas 10 miljoniem eiro.
Papildus tam projekts ir radījis vairāk nekā 30 jaunas darba vietas. Piemēram, uzņēmumā “KNK Mefab” ir radītas piecas jaunas darbavietas, “Lanos” – sešas jaunas darbavietas, “SFM” – 10 darbavietu.
Lielākais jaunu darba vietu skaita pieaugums nākamajā gadā paredzēts uzņēmumā “Defence Partnership Latvia” – 2023.gada vidū tiks meklēti vairāk nekā 10 dažādu jomu speciālisti pilnīgai bruņutransportieru ražošanas īstenošanai Latvijā.
Romanovs norāda, ka klasterī iesaistītajiem uzņēmumiem ir labas izredzes tikt iesaistītiem arī citu “Patria” projektu īstenošanā, kā arī tikt uzaicinātiem veikt piegādes citiem starptautiskiem aizsardzības industrijas ražotājiem. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir sadarbība ar uzņēmumu “EMJ Metāls”. Uzņēmums ir viens no lielākajiem sadarbības partneriem Latvijā un veic bruņutransportiera korpusa detaļu griešanu, locīšanu un no nākamā gada arī to metināšanu. Tostarp iekārtu iegādēm, infrastruktūras pielāgošanai un personāla apmācībām tas ir investējis gandrīz trīs miljonus eiro.
Latvijas un Somijas aizsardzības ministri 2020.gada 29.janvārī parakstīja tehnisko vienošanos par kopīgas pētniecības un izstrādes programmas sākšanu ar mērķi izstrādāt jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būtu balstīta uz Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6×6 transportlīdzekļu bāzes. Savukārt 2020.gada 15.oktobrī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens un “Patria Land Business Unit” prezidents Jusi Jārvinens parakstīja līgumu par šo transportlīdzekļu izpēti un attīstību. Latvijas Aizsardzības ministrija izvirzīja nosacījumu, ka noteiktā ražošanas daļā jāiesaista Latvijas uzņēmumi, tādējādi palielinot aizsardzības jomas piegāžu drošību un radot priekšnosacījumus nacionālās aizsardzības industrijas attīstībai.
“Patria” ir starptautisks aizsardzības, drošības un aviācijas dzīves cikla atbalsta pakalpojumu, pilotu apmācības un tehnoloģisku risinājumu sniedzējs. “Patria” ir vairākas filiāles, tostarp Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Beļģijā, Igaunijā un Spānijā. “Patria” strādā 3000 darbinieku. Uzņēmums pieder Somijas valstij (50,1%) un Norvēģijas “Kongsberg Defense & Aerospace AS” (49,9%). “Patria” īpašumā ir arī 50% Norvēģijas “Nammo” daļas, un kopā šie trīs uzņēmumi veido vadošo aizsardzības partnerību ziemeļvalstīs.