Patikšana kļūst par biznesu. Liliju audzētāja par skaistajiem, bet kaprīzajiem ziediem 0
Šogad liliju ziedi pat dārzā ir sevišķi skaisti, priecājas liliju audzētāja Evita Steinerte-Pudāne no Smārdes pagasta. Viņai lilijas zied gan siltumnīcā, gan uz lauka. Izlaidumu trakums jau pāri, un iestājies no darbiem mazliet brīvāks laiks.
Liliju biznesam Evita pievērsās pirms deviņiem gadiem, kad dzīvoja mājās ar mazuli. Viss sācies ar simt liliju sīpoliem. Tie pavairoti, uzcelta siltumnīca. Un nu šī aizraušanās ir Evitas pamatdarbs. Galvenais ienākumu avots ir liliju uzziedināšana siltumnīcā.
Dot citiem padomus par liliju audzēšanu un uzziedināšanu ir ļoti grūti, teic Evita. Visu izšķir šķietami sīkumi, audzēšanas apstākļu atšķirības. Svarīgs ir viss – sākot ar augsni, valdošo vēju virzienu dārzā, ūdeni, ar ko augus laista.
Viena no uzziedināto liliju un dārza liliju sīpolu realizācijas vietām ir Tukuma tirgus. Regulārie pircēji arī izstāsta, kā iegādātā puķe ieaugusies. Dažiem ieaugas pat tādas šķirnes, kuru grupas nav domātas dzīvei Latvijas apstākļos. Citiem – stādi, cik gribi, neaug. Tad nu var kopīgi pārrunāt, kur vaina meklējama.
Vienkāršs ieteikums – ja lilijas vienā vietā negrib un negrib ieaugties, tās jāpārstāda citur.
Pērk labus sīpolus
Liliju sīpolus uzziedināšanai Evita pasūta no Holandes firmām, bez starpniekiem. Puķu audzētāja skaidro – maldīgs ir priekšstats, ka sīpoli un lilijas nāk no Holandes. Tur atrodas biržas, bet paši augi ceļo no eksotiskām un siltām zemēm, kur gaismas un siltuma ir vēl vairāk. Firma, kas piegādā sīpolus uzziedināšanai, tos atved iepakotus speciālā konteinerā, kūdrā, ar īpašu mašīnu, kurā ir vēsuma kamera. Tiek garantēts, ka sīpolu kvalitāte ir nevainojama.
Tas sevišķi svarīgi, jo uzziedināmie sīpoli jātur miera stāvoklī no 0 līdz –2 grādu temperatūrā. Tiklīdz kļūst siltāks, sīpols mostas.
Uzziedināmo liliju sīpolus Evita turpina uzglabāt nemainīgajā temperatūrā. Ikreiz izņem tikai tik sīpolu, cik paredzēts uzziedināt.
Praktiskajam latvietim ar to grūti samierināties, bet pēc uzziedināšanas liliju sīpolus izmet – tos ataudzēt neatmaksājas. Turklāt nevar panākt tādu sīpola un zieda kvalitāti kā speciālajās audzētavās – tie neaug izlīdzināti.
Mājas apstākļos nevar uzziedināt lielveikalā pirktus liliju sīpolus. Ja vēlas liliju uzziedināt, sīpolu no dārza izrok ziemā, atkusnī. To iestāda podiņā, un tad var labi uzziedināt arī istabā.
Mazdārzniekiem sīpoli tirgū
Kā lielāko noziegumu pret lilijām Evita uzskata veidu, kā tās tiek tirgotas daudzos veikalos. Sīpols tur parasti ir skaidās vai sausā kūdrā, maisiņā ar caurumiem. Liliju sīpols ir apkaltis, ar redzamiem bojājumiem, pat slimību pazīmēm. Dažs pat jau izdzinis vārgu asnu. Taču liliju sīpols nedrīkst iekalst! Ar tādu dārzā var arī ievazāt slimības.
Visdrošāk ir doties uz lielajiem stādu gadatirgiem un iegādāties lilijas tieši no tirgotājiem, kas audzējuši paši vai ieveduši no ārzemju audzētājiem un pareizi uzglabājuši.
No uzziedināšanai paredzētajām Evitas mīlules ir garziedu lilijas.
Dārzam izvēlas izturīgākās
Arī liliju mode mainās, pārliecinājusies Evita. Piemēram, šogad visiem vajag dzeltenās. Vienmēr cieņā ir baltās lilijas. Daudzi par īstām lilijām konservatīvi atzīst tikai baltās un smaržīgās. Evitai patīk oranžie ziedi, taču visi pūliņi tos reklamēt beigušies neveiksmīgi. Vairākumam cilvēku tie ir ķeizarkroņi, un viss!
Evita liliju mīļotājus iedala divās grupās – audzētāji un kolekcionāri. Kolekcionāriem, protams, svarīgi iegūt kaut ko jaunu, taču šie jaunumi ne vienmēr labi aug, arī mēdz slimot. Audzētājiem ir svarīgi, lai dārzs būtu skaists un augi tajā pēc iespējas vieglāk kopjami. Arī liliju šķirņu izvēlē tas svarīgākais. Evita sevi pieskaita pie audzētājiem, jo uzskata, ka dārzā augošajām puķēm jāprot pašām par sevi parūpēties. Viņas dārziņā pārsvarā palikušas tikai pašas izturīgākās šķirnes, kas nebīstas sala, ir slimību noturīgas. Tās arī var droši piedāvāt pircējiem.
Visizturīgākās dārzā ir sarkanīgi oranžā šķirne ‘Sunrise’ un baltā ‘Merluza’.
Dārzā droši var stādīt lilijas, kuras tiek tirgotas ziedošas podos. Tās ir lieliski piemērotas dobēm, jo saglabā zemu, kompaktu augumu.
Lilijām patīk saulaina un labi vēdināma vieta, bagātīgi ielabota augsne. Labi der smilšmāls, kas ielabots ar kūdru.
Evita papildmēslojumu lilijām dod tikai reizi pavasarī. Par labāko atzīst mēslojumu Yara Mila (10:22:11). To dod brīdī, kad lilijas spraucas ārā no zemes.
Lilijas stāda dziļi
Viens no galvenajiem nosacījumiem, ko Evita ievēro, stādot lilijas dārzā, – tās jāstāda pēc iespējas dziļāk (ap 40 cm). Kad sīpoli tika stādīti tradicionāli pamācībās ieteikto trīs sīpolu dziļumā, nereti tie aizgājuši bojā. Īpaši tas attiecas uz maziem liliju sīpoliem. Reiz pēc neveiksmīga stādīšanas mēģinājuma Evita nīkulīgo liliju lauciņu nolēmusi likvidēt un izart. Sīpoli, ko arkla lemesis ievēlis dziļāk, nākamajā gadā uzziedējuši pārsteidzoši skaisti. Līdzīgi ir arī ar tulpēm. Dziļumā stādītus sīpolus neapdraud ne kailsals, ne sausums.
Dziļi stādīti sīpoli ir lielākā drošībā no ūdensžurku zobiem, jo tās lielākoties lodā tuvu augsnes virskārtai.
Nav viegli lilijas uzziedināt. Tik skaistiem ziediem, kādi tie ir veikalā, vajadzīgi specifiski apstākļi.
Lilijām patīk karsta galva un sausas kājas.
Sīpolam dziļumā parasti mitruma pietiek. Lieks mitrums ir bīstams. Šīsvasaras sausuma periodā Evita lilijas laistījusi tikai divas reizes, toties bagātīgi.
Aktuāli
Stādām ziedošu liliju
Liliju ziedēšanas laikā tiek tirgoti liliju sīpoli ar visu ziedu. Tad var būt drošs, ka nopirkta tieši tāda, kādu vēlas (pērkot sīpolu, reizēm var pievilties). Svarīgi sīpolus pareizi iestādīt.
Lilijām ir pamatīgs sakņu kamols. Jo tas lielāks, jo lilija veselīgāka un labāk ieaugsies.
Stādot rok pēc iespējas dziļāku bedri. Tajā vēlams iebērt vismaz puslāpstu grants, kurā iesēdināt sīpolu.
Sīpolu stāda vismaz lāpstas dziļumā, kaut tas būtu dziļāk, nekā audzis iepriekš. No kāta apakšas norauj lapas tai daļai, kas būs zem zemes.
Liliju ziedus pēc iestādīšanas nogriež. Taču noteikti atstāj vismaz trešdaļu garu kāta daļu, lai varētu notikt fotosintēze un sīpols pietiekami nobriestu.
Līdz zemei nedrīkst liliju nogriezt arī tad, ja griež ziediem. Sīpolam virszemes daļas vajadzīgas, lai būtu, no kā ņemt barības vielas.
Ja sīpols ir liels un kāts resns, bērnus var atdalīt. Tomēr drošāk stādīt visus kopā vienā bedrē.
Iestādīto liliju nevajag laistīt. Arī sīpolu pirms tam nevajag mērcēt.