Darbs no Ķīnas mākslinieka Vonga Šedžuna izstādes “Iekšējā viendabība”.
Darbs no Ķīnas mākslinieka Vonga Šedžuna izstādes “Iekšējā viendabība”.
Publicitātes foto

Patiesības varavīksne mākslā Rotko centrā 0

“Māksla ir tā, kas ar mākslinieka pieskārienu un meistarību iesaldē skaistu vai neglītu patiesības brīdi.” Ar tik apgarotu vēstījumu jauno izstāžu ciklu piektdien, 1. februārī, iesāks Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, piedāvājot sešus jaunus mākslas projektus.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Spožākā pērle neapšaubāmi ir Latvijas mākslas klasiķu, glezniecības virtuozu Intas Celmiņas un Edvarda Grūbes izstāde “Gaismas un tumsas spēles”. Tās nosaukums ir atsauce uz abu meistaru glezniecības tēmu pamatvērtībām, kas meklējamas dabā, gaismas un tumsas saspēlē. Māksliniece Inta Celmiņa teikusi, ka izstāde veltīta kontrastiem dabā un glezniecībā, kas rosina saskatīt krāsas triumfējošo spēku un nianses.

Inta Celmiņa izstādēs piedalās kopš 1969. gada un ir sarīkojusi vairāk nekā 25 personālizstādes Latvijā un ārvalstīs, bijusi neskaitāmu grupu izstāžu dalībniece. Mākslinieces darbi atrodami nozīmīgās ārvalstu un Latvijas muzeju kolekcijās un privātkolekcijās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Edvards Grūbe kopš 1974. gada sarīkojis vairāk nekā 25 darbu skates un arī bijis neskaitāmu grupas izstāžu dalībnieks gan Latvijā, gan ārvalstīs. Viņa darbi veido nozīmīgu glezniecības kolekcijas daļu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un Latvijas Mākslinieku savienības muzejā. Tie atrodami arī Krievijas, Lietuvas un Vācijas muzeju kolekcijās, kā arī Latvijas un ārvalstu privātkolekcijās. Nepārvērtējams ir arī abu klasiķu ieguldījums jaunās mākslinieku paaudzes izaugsmē.

“Interjera veidošanā var vilkt paralēles ar mūziku. Tur jābūt absolūtajai dzirdei. Ja nav, rodas tādu elementu salikums, kam nav īstās vērtības,” intervijā saistībā ar saņemto Būvindustrijas Lielo balvu mūža ieguldījuma kategorijā teicis arhitekts un gleznotājs Oļģerts Krauklis (“lielabalva.lv”).

Starp daudzajām projektētajām ēkām un interjeriem (kopā ar autoru kolektīvu – Sporta pils Rīgā; Zinātņu nams Lielupē, Ogres kultūras nams u.c.) viņa kontā ir arī, piemēram, Ministru kabineta lielā sanāksmju zāle. Rotko centrā Oļģertu Kraukli būs iespēja iepazīt kā talantīgu mākslinieku – izstādē “Arhitektūra glezniecībā” ar nolūku galvenajai lomai izraudzīta ainava, kuras dominante ir arhitektūra.

Savukārt viena no 20. gs. beigu un 21. gs. sākuma talantīgākajiem baltkrievu akvarelistiem Aleksandra Karpana izstāde “Mirkļi” ir pārsteidzoši košs laikā sastingušu, laimīgu un neatkārtojami lielisku daiļrades mirkļu kaleidoskops, kas apbur ar izsmalcinātību un profesionalitāti. Pēdējo 20 gadu laikā mākslinieks guvis atzinību vērienīgās starptautiskās akvareļglezniecības biennālēs.

Toties Ķīnas mākslinieka Vonga Šedžuna izstādē “Iekšējā viendabība” un viņa daiļradē kopumā dominē skulpturālais portrets – faktiski mākslinieks rada atveidojamo personību vizuālo biogrāfiju.

“Skaistums ir patiesība, patiesība ir skaistums” – par šo filozofisko tēmu savu skatījumu Rotko centrā piedāvās 15 mākslinieki no Pašminas mākslas galerijas Vācijā. Daži mākslas darbi paudīs kaisli un skaistumu, savukārt citi mākslinieciskā formā atainos 20. gadsimta šausmas. Bet mākslinieki no Rumānijas Ovidiu Leuče, Delija Maksima un māksliniece no Turcijas Pinara Baklana Onala sagatavojuši kopīgu izstādi “Ugunī”, kas tapusi turpat, Daugavpils cietoksnī, māk-slas rezidenču laikā.

Reklāma
Reklāma

Jauno izstāžu sezonu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā varēs apskatīt līdz 14. aprīlim. 1. februārī tā mainīgā ekspozīcija būs pieejama bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.