Patiesa skandaloza notikuma aizkulises kriminālfilmā “Miljardieru klubs” 0
Šobrīd jaunākā filma par Džo Hanta un Dīna Kārnija radīto impēriju “Miljardieru klubs” nonākusi gan video straumēšanā, gan kinoteātros, un pēc patiesajiem notikumiem veidotajā kriminālfilmā būtisku lomu nospēlējis Kevins Speisijs. Atšķirībā no biogrāfiskās drāmas “Visa pasaules nauda” uzņemšanas grupas šīs filmas autori nav lēmuši par labu viņa izdzēšanai no kino vēstures.
Taču Kevina Speisija atveidotais bohēmists un mahinators Rons Levins ir tikai viens no personāžiem, kas gadās ceļā divu tik prestižās Losandželosas Hārvardas skolas absolventiem Džo Hantam un Dīnam Kārnijam. Viņi, tajā iekļuvuši ne jau savu bagāto, ietekmīgo vai kā citādi svarīgo vecāku vai ģimenes dēļ, jau skolas solā bija spiesti izbaudīt, ko nozīmē, kad nav “aizmugures” un uz pleciem vien paša galva, bet attiecības palīdz kārtot šarms un šiverēšanās māka, tāpēc izjūtas, ko nozīmē būt nepieņemtam, neiederīgam un izstumtam, abiem nav svešas. Arī dažus gadus pēc tam, kad skolas sols pamests un sākusies lielā dzīve.
Abi nejauši tiekas kādā Losandželosas restorānā, lai jau drīz saprastu, ka tālākā karjeras taciņa jāmin kopā, un, pateicoties Džo prāta spējām un Dīna harismai, viņi ne vien kļūst par milzīgas impērijas radītājiem, bet arī stāvus bagātiem, lai beidzot piederētu tai sabiedrības daļai, kas uz abiem – un viņu daudzajiem līdziniekiem – vienmēr skatījusies ar neslēptu nepatiku. Taču tikai viņi zina, ka darbojušies pēc bēdīgi slavenās Ponci shēmas, kurai seguma nav, un abi nojauš, kādas sekas varētu būt tik plaša mēroga krāpšanai, ko savu spalvu pucēšanai tik labprāt izmanto viņu bijušie klasesbiedri cerībā beidzot nostāties uz savām kājām un izkarot savu bagāto, ietekmīgo tēvu uzmanību, cieņu un uzslavas.
Neizdzēstais Speisijs
“Miljardieru kluba” kinematogrāfiskās saknes sniedzas trīsdesmit gadus vecā pagātnē. Proti, četrus gadus pēc liktenīgajiem notikumiem – 1987. gadā –, mainot arī vairāku varoņu vārdus, televīzijas repertuārā nonāca divu sēriju filma, kas vēlāk četrās kategorijās iekļāvās starp “Emmy” nominantiem. Atskats uz notikušo no tiesas zāles nepatika Džo Hantam, kurš iesūdzēja kompāniju “NBC”, lai uz ekrāna notiekošais neietekmētu tiesas procesa rezultātu, taču zaudēja, un šos centienus savos PR nolūkos itin veiksmīgi izmantoja filmas autori. Džo Hants izmantots par prototipu arī kādā no seriāla “Likums un kārtība” sērijām, bet visa raibā kompānija – divām grāmatām, kā arī dziesmai. Pirms 16 gadiem TV nonāca pētījums par “Billionaire Boys Club” darbību, un 2011. gadā puišu darbošanās atkal nokļuva uzmanības centrā – “Discovery” veidoja savu redzējumu.
Nu kinoteātros – un nedēļu iepriekš jau video straumēšanā – nonākusi pagaidām svaigākā versija par “Miljardieru klubu”, par kuru informācija medijus pirmoreiz sasniedza 2010. gada pavasarī. Iespaidīgais izpētes periods, kas ļāva apgūt tiesu materiālus, liecības un visu, kas tolaik pabija medijos, režisoru un scenārija līdzautoru Džeimsu Koksu uzvedināja uz stilistiskā izpildījuma takas, un ne viņš vienīgais kā līdzinieci minējis nu jau leģendāro “Volstrītu”, kamēr drosmīgākie nekautrējas vilkt paralēles ar Mārtina Skorsēzes “Volstrītas vilku” ar Leonardo di Kaprio galvenajā lomā. Uzreiz jāteic, ka Koksa un Skorsēzes vēriens nav salīdzināms, tāpat būtisku cirtienu “Miljardieru kluba” distribūcijā iesitis nu jau bēdīgi slavenais, savulaik divus “Oskarus” ieguvušais Kevins Speisijs, kurš iejuties Rona Levina lomā. Pretēji pēc patiesiem notikumiem veidotās drāmas “Visa pasaules nauda” autoru uzstādījumam Speisiju no šīs filmas neizdzēsa, taču ar savu paziņojumu kompānija ar potenciālajiem skatītājiem dalījās jau pagājušā gada oktobrī, apgalvojot, ka pilnībā atbalsta upurus un nekādā gadījumā ne seksuālu pazemošanu, taču lēmums izlaist filmu pieņemts, lai paradītu to, pie kā ilgu laiku strādājuši gan aktieri, gan simtiem citu cilvēku.
Atspēriens nākotnei
“Miljardieru klubs” nav šedevrs, bet gan pieklājīga kriminālfilma, kas ļauj ieskatīties gana skandaloza notikuma aizkulisēs. Ar muzikālo fonu un mākslinieku darbu tā aizpilda akurāti rekonstruētu vēstures posmu, fokusējoties uz abiem galvenajiem vaininiekiem un viņu pamatīgo kritienu, kas, iespējams, kādam ātras bagātības tīkotājiem kalpos kā paraugstunda biznesa priekšmetā “Kā nedarīt”. Oriģinalitātes meklētājiem gan būs krietni jānopūlas, taču Emmas Robertsas pielūdzēji gan nebūs vīlušies.
Viņa, Ērika Robertsa meita un par brāli daudz slavenākās Džūlijas Robertsas brāļameita, ir viena no Holivudas cerīgākajām jaunajām aktrisītēm, un Sidnijas lomā viņai ir gan iespēja parādīt fiziskos dotumus, gan ciest sirdi plosošās ainās, gan iejusties laikmetā, kas slavenus padarīja Robertsus. Taču Emmai ir iedalīta otrā plāna loma, kamēr prožektori pavērsti uz Tarona Edžertona un Ansela Elgorta pusi. Ar dažādiem panākumiem abi tuvojas Holivudas jauno un talantīgo pulciņam – spiegu komēdijas “Kingsman: Slepenais dienests” galvenās lomas atveidotājam Edžertonam gan panākumi ir vērā ņemamāki, un uz viņu savas kārtis (naudu) jau liek paši varenie: Edžertons jau iejuties Robina Huda lomā. Filmu kinoteātros sola jau novembrī, un tajā spēlē gan “U2” solista Bono meita Īva Hjūsone, gan Džeimijs Dornans.
“Miljardieru klubs”/”Billionaire Boys Club”
- ASV, 2018
- Režisors: Džeimss Kokss
- Lomās: Tarons Edžertons, Ansels Elgorts, Kevins Speisijs, Emma Robertsa, Rozanna Ārkete, Kerijs Elvss, Džads Nelsons, Suki Voterhausa.
- Kinoteātros Latvijā no 27. jūlija