Pateicoties eksportam, kopš tūkstošgades sākuma Latvijā par 138% audzis darbavietu skaits 0
Saskaņā ar diviem jauniem Eiropas Komisijas nule publicētiem pētījumiem, pateicoties Eiropas Savienības eksportam, pieaug darba iespējas Eiropā un ārpus tās.
ES eksporta apjoms uz citām pasaules valstīm ir tik nozīmīgs kā vēl nekad agrāk un atbalsta 36 miljonus darbavietu visā Eiropā, kas ir par divām trešdaļām vairāk nekā 2000. gadā, vēsta Eiropas Komisija.
Kopš 2000. gada lielākais pieaugums novērots Bulgārijā (+312 %), Slovākijā (+213 %), Portugālē (+172 %), Lietuvā (+153 %), Īrijā (+147 %), Igaunijā (+ 147 %) un Latvijā (+138 %).
14 miljonus no šīm darbavietām ieņem sievietes. Turklāt ES eksports uz pasauli rada 2,3 triljonu eiro pievienoto vērtību ES.
Kopš šīs EK darbības uzsākšanas 2014. gadā eksporta atbalstīto darbavietu skaits ir palielinājies par 3,5 miljoniem. Šīs darbavietas ir vidēji par 12 % labāk apmaksātas nekā darbavietas pārējā ekonomikā.
“Šis pētījums skaidri parāda, ka tirdzniecība nozīmē darbavietas. Eksports no ES uz citām pasaules valstīm sekmē iztikas līdzekļu iegūšanu arvien lielākam skaitam eiropiešu.
Gandrīz 40 % no tiem, kuru darbavietas atbalsta tirdzniecība, ir sievietes. ES tirdzniecība atbalsta miljoniem darbavietu tālu aiz tās robežām, tostarp jaunattīstības valstīs.
Tas vēlreiz apliecina to, ka tirdzniecība ir un var būt abpusēji izdevīgs risinājums: tas, kas der mums, noder arī mūsu partneriem visā pasaulē,” saka tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma.
ES tirdzniecības politikas dienas laikā publicētais ziņojums ietver detalizētas faktu lapas par katras ES dalībvalsts rezultātiem. Pateicoties eksportam, tiek radītas un atbalstītas darbavietas visā ES, un to skaits arvien pieaug.
Otrdien publicētie skaitļi liecina, ka eksportam uz citām pasaules valstīm ir ievērojama netieša pozitīva ietekme. Tiklīdz ES eksportētājiem vienā dalībvalstī veicas labi, ieguvēji no tā ir arī strādnieki citās dalībvalstīs.
Tas izskaidrojams ar to, ka uzņēmumi, kuri piegādā preces un sniedz pakalpojumus visā piegādes ķēdē, gūst labumu arī tad, ja viņu gala pircējs gala produktu pārdod ārvalstīs.
Piemēram, Francijas īstenotais eksports uz pārējo pasauli atbalsta aptuveni 627 000 darbavietu citās ES dalībvalstīs.
Kopš 2000. gada šis skaitlis ir palielinājies vairāk nekā divas reizes.
Piemēram, ASV preču un pakalpojumu ražošana, kas iekļaujas ES eksportā kā globālo piegādes ķēžu daļa, atbalsta vairāk nekā 1 miljonu darbavietu ASV.
Pētījumā aplūkots arī dzimumu līdzsvara jautājums, secinot, ka 14 miljonus tirdzniecības atbalstīto darbvietu ieņem sievietes.
Eiropas Komisija izvirzīja tirdzniecības politiku par vienu no ES stratēģijas “Eiropa 2020” pamatelementiem. Ņemot vērā straujās pārmaiņas pasaules ekonomikā, svarīgāk nekā jebkad agrāk ir visaptveroši saprast, kā tirdzniecības plūsmas ietekmē nodarbinātību.
Tas izdarāms tikai tad, ja tiek apkopota visaptveroša, uzticama un salīdzināma informācija un analīze, lai atbalstītu uz pierādījumiem balstītu politikas veidošanu.
Vadoties no šī mērķa, Eiropas Komisijas Kopīgais pētniecības centrs (JRC) un Komisijas Tirdzniecības ģenerāldirektorāts ir kopīgi sagatavojuši publikāciju, kas lieti noderēs pētniekiem un tirdzniecības politikas veidotājiem.
Pēc 2015. gadā izdotā pirmā izdevuma ziņojumā ir virkne rādītāju, kas detalizēti raksturo attiecības starp tirdzniecību un nodarbinātību katrā ES dalībvalstī un ES kopumā, kā galveno datu avotu izmantojot jauno 2016. gada Pasaules produkcijas izlaides datu bāzi.
Šī informācija papildināta ar datiem par nodarbinātību pēc prasmēm, vecuma un dzimuma. Lai atspoguļotu ES tirdzniecības politikas veidošanu, visi rādītāji raksturo ES eksportu uz pārējo pasauli.