Pašvaldību savienības pārstāvis: Administrāciju centralizācija neveicinās ekonomiku 0
Pašvaldību robežu grozīšana un administrāciju centralizācija neveicinās ekonomiku, “Novadu dienās” Gulbenē pauda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vecākais padomnieks Māris Pūķis.
No vadības zinātņu viedokļa raugoties, pašvaldība nav paredzēta tikai pakalpojumu sniegšanai, bet ir domāta kā vietējo iedzīvotāju vara, ar daudzām dažādām funkcijām, teica Pūķis.
Pūķis stāstīja, ka, strādājot ar dāņu kolēģiem, kuri pētījuši reformu veikšanu, konstatēts, ka piederības sajūta un lokālpatriotisms ir svarīgāki par jebkuru citu kritēriju. Tas nozīmē, ka var būt liela pašvaldība, kurai cilvēki jūtas piederīgi, un var būt arī maza pašvaldība, kurā nav komunikācijas un iedzīvotāji sevi tur neizjūt.
“Tā kā patlaban reforma nodarbojas ar “teritoriju būvēšanu”, der paturēt prātā, ka Latvijā nav dominējošu vienpusīgu resursu, kas varētu ilgtspējīgi nodrošināt attīstību. Proti, visi iedzīvotāji nevar orientēties uz vienpusīgu ekonomiku un efektīvi laukos nodarboties tikai ar lauksaimniecību vai pilsētā – tikai ar rūpniecību,” klāstīja LPS pārstāvis.
Viņaprāt, ekonomikas dažādošanu nevarēs sasniegt ar robežu grozīšanu un administrācijas centralizāciju. Viņaprāt, daudz lielāka ietekme ekonomikas veicināšanā būtu vīzu režīma vienkāršošanai ar Pleskavas apgabalu, ātrgaitas autoceļu būvēšana un to pieejamības nodrošināšana, efektīvu mazu skolu modeļa izstrādāšana un ieviešana, kā arī “plakanu” nodokļu ieviešana, atsakoties no nodokļu atvieglojumiem un samazinot likmes.
Valsts loma šajā procesā būtu līdzsvarot šīs konkurences iespējas.
LPS pārstāvja ieskatā, lai veicinātu centralizāciju, reformas kritērijiem jābūt vienveidīgiem. Savukārt, lai veicinātu attīstību visām Latvijas telpiskās perspektīvas sastāvdaļām, kritērijiem jābūt atšķirīgiem, atkarībā no teritorijā dominējošā sociāli ekonomiskā modeļa.
Jau ziņots, ka nedēļas izskaņā Gulbenē notika kārtējā Latvijas Novadu apvienības “Novadu diena”, kas veltīta administratīvi teritoriālajai reformai.
Pasākumā Latvijas pašvaldību vadītāji kopā ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) un VARAM ierēdņiem un ekspertiem diskutēja par administratīvi teritoriālo reformu, kas paredz 2021.gadā pašvaldību skaitu samazināt no 119 pašvaldībām līdz 35.