Foto-LETA/AFP

Pašvaldībās bērna piedzimšanas pabalsts ir no 50 līdz 200 latiem 0

Pašvaldību pabalsts pēc bērna piedzimšanas Latvijā svārstās robežās no 50 līdz 200 latiem, dāsnākais piedzimšanas pabalsts ir Jūrmalā, savukārt daļa pašvaldību jaundzimušos apdāvina tikai ar simboliskām dāvaniņām, liecina vecāku apvienības “Māmiņu klubs” veiktā aptauja par bērniem draudzīgākajām pašvaldībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Aptaujas dati liecina, ka būtiski atšķiras pašvaldību piešķirtais bērna piedzimšanas pabalsts – tas ir robežās no 50 latiem Valmierā un Cēsīs līdz 200 latiem Jūrmalā. Ikšķilē, Salaspilī, Mārupē un Stopiņos bērna piedzimšanas pabalsts ir 100 latu liels, bet Ķekavā – 120 lati. Nereti pašvaldības jaundzimušo apdāvināšanā piedalās arī ar simboliskām dāvaniņām kā grāmatas par bērna kopšanu, apsudrabotas karotītes vai speciāli veidotas monētas ar pilsētas simboliku

Bērnudārzu rindu mazināšanā pašvaldības sākušas piedāvāt līdzfinansējumu vietu pirkšanai privātajās pirmsskolās, tas svārstās no 50 latiem Ogrē līdz 130 latiem Mārupē. Vidēji pašvaldību līdzfinansējums sasniedz 90 – 100 latus. Daļa pašvaldību līdzfinansē auklīšu algošanu, ja nav pieejamas brīvas vietas bērnudārzos. Tā rīkojas Liepājas un Ķekavas pašvaldības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bērniem draudzīga vide parasti pašvaldībās tiek īstenota, veidojot rotaļu laukumus. Tai pat laikā “Māmiņu klubs” secinājis, ka vēl aizvien nepietiek to atpūtas vietu un sporta laukumu, kur brīvo laiku var pavadīt ne tikai mazuļi, bet bērni vecumā līdz 18 gadiem.

Daudzbērnu ģimeņu atbalstam pagaidām ir visniecīgākais pašvaldību atbalsts, un tas neveido vienotu sistēmu. Vairumā gadījumu pašvaldības piemēro nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, izsniedz “Latvenergo” dāvanu kartes, piešķir atlaides ēdināšanai izglītības iestādēs robežās no 50%-75% vai atbalsta daudzbērnu ģimeņu biedrību pasākumus. Savukārt speciāls atbalsts tiek piemērots tikai trūcīgām daudzbērnu ģimenēm. Ogres novada pašvaldība daudzbērnu ģimenēm finansē gan GMI, dzīvokļu pabalstu, kurināmā iegādes pabalstu un 50% ēdināšanas pakalpojumus izglītības iestādēs. Siguldas novadā šādām ģimenēm pieejams bezmaksas sabiedriskais transports skolēniem. Tomēr daudz plašāks pakalpojumu portfelis pieejams tieši trūcīgām ģimenēm, sniedzot gan pabalstus, gan atlaides izglītības iestādēs, gan atbalstu krīzes centros un pārtikas paku nodrošināšanā.

Pagaidām ne īpaši aktīvi pašvaldībām veicies ar veselību veicinošām ģimeņu aktivitātēm un skolu iniciatīvām, lai gan bērnu veselība un profilakse ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kā veidot bērniem draudzīgu un veselību veicinošu vidi.

Atbildes par pašvaldību atbalstu veselības veicināšanai un aprūpei liecina, ka tikai retā pašvaldība atvēl papildu līdzekļus veselības pakalpojumu apmaksai vai finansē veselības profilaksi bērniem. Salaspils novada pašvaldība maznodrošinātajiem no pašvaldības līdzekļiem finansē 50% no profilaktiskajām potēm, savukārt trūcīgajiem gan potes, gan medikamentus, gan ārstēšanos apmaksā 100% apmērā.

Stopiņu novada pašvaldība piešķir 20 latu finansējumu medicīnas pakalpojumiem visiem iedzīvotājiem, tai skaitā profilaktiskajām potēm. Savukārt Mārupes pašvaldība piešķir līdzekļus sava novada bērnu vakcinācijai pret rotavīrusu jeb vēdera vīrusu, kam valsts finansējumu nodrošina tikai 50% apmērā. Tāpat Mārupes novadā apmaksā vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu arī 14 – 21 gadus vecām jaunietēm. 12 gadus vecās meitenes šo vakcīnu jau tagad saņem bez maksas no valsts, taču daudzi vecāki vēlas vakcinēt arī tās meitenes, kuras pārkāpušas šo vecuma slieksni. Rīgā šāds atbalsts ģimenēm nav.

Reklāma
Reklāma

Paplašinātos aptaujas rezultātus “Māmiņu klubs” drīzumā prezentēs Saeimas demogrāfijas apakškomisijā, kā arī iniciēs, lai pašvaldības veidotu ģimenēm piemērotāku un veicinošāku vidi.

Padziļināti tika aptaujātas astoņas Latvijas pašvaldības: Cēsu novada pašvaldība, Jūrmalas pašvaldība, Mārupes novada pašvaldība, Stopiņu novada pašvaldība, Ikšķiles novada pašvaldība, Ķekavas novada pašvaldība, Salaspils novada pašvaldība un Valmieras pilsētas pašvaldība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.