Foto – Uldis Muzikants

Pašu lipināts vaļasprieks – no vienkāršas cibiņas līdz smalkām figūrām un puķupušķiem 0

Draudzene ir aizrāvusies ar mākslīgo ziedu un figūriņu gatavošanu. Arī es vēlētos pamēģināt, veidot kopā ar bērniem. Taču nezinu, kura masa der, jo veikalos to ir ļoti daudz. JANA DAUGAVPILĪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

– Dažādu veidojamo masu (polimērmāla, plastikas) piedāvājums veikalos un jo īpaši internetveikalos tiešām ir ļoti plašs, – skaidro Lolita Osauļenko, kura jau vairākus gadus tās lieto un pati vada kursus. Košās masas aizvien vairāk izmanto arī nodarbībās skolās, bērnudārzos, jo atšķirībā no īstā māla nevajag speciālu keramikas krāsni apdedzināšanai, turklāt gatavo darbu var viegli apgleznot ar jebkurām krāsām.

Ir pašcietējošās veidojamās masas un tādas, kas instrukcijā norādīto laiku jāliek cepeškrāsnī aptuveni +110…+130 °C temperatūrā. Dažādām figūrām, trauciņiem parasti izmanto baltu un brūnu masu, bet smalkākiem darbiņiem – krāsainu. Ir arī modelēšanas masas, piemēram, plastilīns, ko ikreiz var pārmīcīt un pārveidot no jauna, bet cietu dabūt nevarēs.

Plāno darba rezultātu

CITI ŠOBRĪD LASA

Lolita iesaka vispirms izdomāt, ko ar masu vēlas darīt. Ja paredzēts gatavot skulptūriņas, trauciņus, lellītes vai ko citu apjomīgu, iesācēji var iegādāties vislētāko masu. Vienkāršāk būs tikt galā ar to, kas pati sacietē aptuveni 24 stundu laikā. Nav vērts uzreiz iegādāties dārgāko materiālu, jo īpaši bērniem, kuriem svarīgāks ir darbošanās prieks, nevis profesionālās nianses un nevainojams rezultāts. Šāda veidojamā masa nopērkama, sākot no 1,50 eiro par prāvu pikuci.

Masām, kas sacietē +110…+130 °C, derēs parastā cepeškrāsns, kas pēc tam gan rūpīgi jāizmazgā. Ja veidošana kļūst par vaļasprieku, meistare iesaka iegādāties mazu, lētu elektrisko cepeškrāsni, ko tad varēs izmantot tikai mākslai. Sertifikāti liecina, ka veidojamās masas nav kaitīgas, taču Lolita uzskata, ka ķīmija ir ķīmija un īsti nav skaidrs, kas no tās izdalās karstumā. Ja izstrādājumus gatavo virtuves plītī, viņa tiem izveido folijas kupoliņu.

Veidojamās masas visdrošāk pirkt hobijpreču veikalos, jo tur pārdevējas varēs pastāstīt par katru masu, ja pircējs pateiks, ko ar to grib darīt.

Puķes, rotas un citi smalkumi

Visdārgākais materiāls ir paredzēts mākslīgo ziedu un rotu gatavošanai. Tas ir ļoti viegls, labi veidojams, elastīgs, var izrullēt vissmalkākās lietas un plānākās lapiņas. Smalkākais ir Japānā radītais polimērmāls Clay Craft by Deco (iepakojums maksā, sākot no 7 eiro). Ir gan balts, gan krāsains. Veikalā šis materiāls parasti nav nopērkams, jo to galvenokārt izplata hobiju kursu rīkotāji. Tātad var aiziet un pamācīties gatavošanas gudrības un tad kļūt par biedru smalko darbu gatavotāju brālībā. Lai veidotu sīkus darbiņus, līdzīga manta, piemēram, Porcelain Clay (0,5 kg maksā ap 11 eiro), iegādājama arī veikalos.

Lolita strādā ar Japānā ražoto pašcietējošo un veikalos brīvi nopērkamo masu Cernit (maksā aptuveni 2 eiro), kam ir daudz toņu un kas termiski jāapstrādā. Viņa izmēģinājusi gandrīz visas masas, kas pieejamas veikalā, un palikusi pie šīm divām. Galvenais iemesls – tās visilgāk nesažūst. Tas sevišķi svarīgi, gatavojot sīkus, krāsainus darbiņus.

Reklāma
Reklāma

Masa nesakaltīs, ja pēc katras lietošanas reizes paciņu rūpīgi ietīs pārtikas plēvē. Meistares ieteiktos materiālus var glabāt pat gadu.

Var iegūt dažādas krāsas

Lai izstrādājumam piešķirtu vēlamo krāsu, var mīcīt kopā dažādus toņus. Jauki izskatās, ja šādas masas samīca tikai daļēji, atstājot polimēru svēdrainu. Tad, piemēram, ziedi izskatās dabiskāki.

Krāsu var piešķirt arī gatavam darbam. Teiksim, pirms likšanas cepeškrāsnī uzbērt sasmalcinātus pasteļu krītiņus. Izkarsētu vai sacietējušu masu vēl var izkrāsot ar akrila, temperas krāsām, pat flomāsteriem, marķieriem u.c. Darbs saglabāsies ilgāk, ja to pēc krāsošanas noklās ar laku. Lolita izmanto superizturīgo laku, kas paredzēta laivām (tā māksliniecei ir krājumos, jo izmantojama arī dekoru gatavošanai no citiem materiāliem), taču derēs jebkura laka.

Labi izskatās, ja abus spilgtuma ieguves veidus apvieno. Daļu toņa iegūst, jaucot masas, un nianses piešķir iekrāsojot.

Gatavojam rozīti

1. No veidojamās masas izveltnē desiņu. To sagriež vienādos mazos gabaliņos.

2. Var arī no plānas plāksnītes izspiest vienāda lieluma aplīšus.

3. Katru aplīti – ziedlapiņu – saplacina, it īpaši virzienā uz maliņām.

4. Pirmo lapiņu sarullē visciešāk. Visas nākamās liek tai apkārt. Ārmalā ziedlapiņas ir mazāk izliektas, bet apakšmalā tās stingri saspiež.

5. Kad rozīte gatava, ziedlapiņu maliņas viegli atloka uz āru, un puķe it kā izplaukst.

6. No maigi bēša materiāla gatavotai rozītei telpiskumu piešķir ar krāsu, ko iegūst, sasmalcinot pasteļkrītiņu. Krāsas puteklīšus ar otiņu maigi uzklāj lapiņai.

PADOMS

Pirms gatavo rotas vai izmanto balto masu, nomazgā un rūpīgi ar mitrajām salvetītēm noslauka rokas. Ja to nedara, mīcot izstrādājums drīz vien kļūs netīri pelēcīgs. Uz galda uzliek stikla vai mākslīgā stikla plāksni vai uzklāj baltu papīra lapu. Tā arī noderēs, darbojoties ar masām, kas jāapcep, jo mākslas darbus var likt cepeškrāsnī ar visu papīra pamatni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.