Foto: Pexels

Pastkastīte – kāda, kur un kā pareizi jānovieto? 5

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Vai pastkastīti drīkst novietot, kur vēlas, vai arī ir kādi noteikumi vai rekomendācijas. Vai, uzstādot pastkastīti, tas jāsaskaņo ar Latvijas Pastu?” – jautā Rita L.

Izmērs un novietojums reglamentēts

Lai arī pēdējā laikā daudzviet manītas gana košas un dažādi apgleznotas pastkastītes un likums nenosaka, kādā krāsā tām jābūt, pastkastīšu izmērs un izvietojums gan skaidri atrunāts Ministru kabineta noteikumos nr. 463. Tajos teikts, ka pastkastītes jāierīko tā, lai būtu viegli aizsniegt to augšējo malu, kurai jābūt ne augstāk kā 165 cm no grīdas (zemes). Tās izmēriem un atvērumam jābūt tādam, lai tajā varētu ievietot vienkāršas vēstules A4 formātā. Pastkastītēm jābūt izgatavotām no izturīga materiāla un aizsargātām no nokrišņu iekļūšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzdzīvokļu ēkās pastkastītēm jābūt izvietotām pirmā stāva kāpņutelpā. Ja tehnisku iemeslu dēļ telpā pastkastītes novietot nav iespējams, pieļaujams tās izvietot otrajā stāvā. Pie atsevišķām savrupmājām, viensētām, arī dvīņu un rindu mājām pastkastītes jānovieto pie mājas teritorijas ieejas žoga, sētas vai citā labi apgaismotā un drošā vietā, kas pastniekam pieejama jebkurā laikā. Uz pastkastītēm, kas novietotas pie privātmājām, norāda mājas numuru vai nosaukumu un dzīvokļa numuru, ja tāds ir. Ja privātmāja atrodas pie pievedceļa (ceļš, kas savieno tuvāko valsts vai pašvaldības autoceļu ar attiecīgo privātmāju), pastkastītes un pastkastīšu punktus novieto ne tuvāk kā 5 metrus un ne tālāk kā 10 metrus no minētās tuvākās valsts vai pašvaldības autoceļa klātnes malas – vietās, pie kurām pasta komersanta autotransporta līdzekļi var ērti piebraukt un manevrēt, netraucējot ceļa satiksmi.

Tūkstošiem salauztu, nedrošu un nepiemērotu

“Latvijas Pasta pastnieki, piegādājot sūtījumus klientiem, savus pienākumus veic ar lielu atbildību. Diemžēl nereti viņu darba kvalitāti tiešā veidā ietekmē vairāki šķēršļi. Būtiskākais no tiem ir pastkastītes, par kurām daļa klientu nerūpējas, kuras nav atbilstošā tehniskajā stāvoklī, tajās nav iespējams ievietot sūtījumus vai kuru vispār nav,” stāsta VAS Latvijas Pasts (LP) pārstāve Vineta Danielsone.

Latvijā kopumā reģistrēts vairāk nekā miljons adrešu. Vairāk nekā 151 000 adresēs ir salauztas vai korespondences drošai ievietošanai citādi nepiemērotas pastkastītes. Neatbilstīgs pastkastīšu stāvoklis novērots gan daudzdzīvokļu ēkās, gan pie privātmājām un viensētām. Mēdzot būt gadījumi, kad pastkastīšu nav arī juridiskām personām, to skaitā uzņēmumiem un pat valsts iestādēm.

Jābūt identificējamai un drošai

Par pastkastīšu uzturēšanu kārtībā atbildīgs to lietotājs, tāpēc LP aicina klientus pievērst uzmanību savu pastkastīšu stāvoklim – lai tās nav bojātas, ir slēdzamas, lai uz tām ir skaidri saskatāma adrese, dzīvokļa numurs vai mājas nosaukums, uzvārds vai juridiskās personas nosaukums, lai pastkastītes atrodas pieejamā vietā un ir atbilstīga izmēra.

Reklāma
Reklāma

Reizēm kastītes mazā izmēra dēļ nav iespējams tajā ievietot klienta abonēto preses izdevumu. Sūtījumu un preses piegāde neizbēgami kavējas, ja pastniekam jāidentificē nenumurēta pastkastīte vai jāatstāj aicinājums par sūtījumu saņemšanu pasta nodaļā klientiem, kuru pastkastītes ir bojātas vai nav piemērotas sūtījumu izmēram. Diemžēl daudzviet pastkastītes mēdz būt salauztas un to saturs brīvi pie­ejams trešajām personām.

Pastnieku bieds cauri laikiem – suņi

Pastnieka pienākumu izpildi sūtījumu piegādē apgrūtina arī neizstaigājami un neizbraucami ceļi, sniega kupenas, kā arī brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi. 2019. gadā agresīvu mājdzīvnieku dēļ cietuši 12 pastnieki, bet 2020. gadā līdz 27. oktobrim fiksēti deviņi uzbrukumi. “Lielākā kļūda ir pastkastītes piestiprināšana pie suņa būdas, suņa atstāšana mājās brīvai klaiņošanai korespondences piegādes laikā un pastkastītes novietošana žoga iekšpusē, kamēr pagalmā uzturas nikns suns, neļaujot pastniekam ievietot sūtījumus kastītē,” skaidro LP pārstāve.

Pasta pakalpojumu sniedzējam ir tiesības nepiegādāt sūtījumus adresēs, kur pastniekus apdraud bīstami suņi un to īpašnieki ignorē lūgumus ierobežot mājdzīvnieku brīvību pasta sūtījumu piegādes laikā. Savukārt adresātiem, kuri savas pastkastītes nav novietojuši un noformējuši atbilstīgi Ministru kabineta noteikumu nr. 463 prasībām, pasta komersants korespondenci drīkst nepiegādāt, bet izsniegt pēc pieprasījuma pasta nodaļā.

Klienti savas korespondences aizsardzībai mēdzot izmantot arī oriģinālu pieeju. Piemēram, lietus sezonā svarīgi atcerēties, ka sūtījumi jāpasargā no nokrišņiem. Kāds klients šim nolūkam pastkastītei izveidojis īpašu jumtiņu bļodas formā, vēl kāds to paslēpis zem lietussarga.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.