Foto: Unsplash

Pastiprināta higiēnas ievērošana ir pārbaudījums roku ādai: 5 veidi, kā to novērst! 0

Roku mazgāšana vienmēr ir bijusi svarīga, tomēr šobrīd, Covid-19 izplatīšanās laikā, pievēršam tai daudz vairāk uzmanības. Speciālisti iesaka – katru reizi pēc tualetes, veikalu, jebkuru publisko vietu apmeklējuma, pēc šķaudīšanas, klepošanas un deguna šņaukšanas, kā arī pirms ēšanas rokas ir rūpīgi jānomazgā! Šobrīd tas ir īpaši būtiski! Taču kā to darīt pareizi, lai ilgtermiņā nesausinātu roku ādu? Kā cīnīties ar biežas roku mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļu lietošanas sekām? Stāsta BENU Aptiekas skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Reklāma
Reklāma

Roku mazgāšana

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā straujo vīrusu izplatīšanos, pastiprināti ievērojam roku higiēnu – mazgājam rokas daudz biežāk, kā arī izmantojam roku dezinfekcijas līdzekļus. Roku higiēna ir ļoti būtisks vīrusu profilakses faktors, uzsver Natālija Gavriļčenko. Taču vienlaikus varam novērot to, kādu iespaidu pastiprināta higiēna atstāj uz roku ādu – tā kļūst sausa, sasprēgājusi un raupja. Ko darīt, lai šajā periodā mūsu roku āda justos labāk?
Lai mazinātu radušās sekas, roku mazgāšanai ieteicams izvēlēties maigas, krēmveidīgas ziepes vai ziepes, kas piemērotas jutīgai ādai, – tās attīra tikpat efektīvi, bet ir maigākas roku ādai. Vislabāk būtu izvēlēties siltu, nevis karstu ūdeni, un pēc mazgāšanas ieteicams rokas nosusināt vienreizējos papīra roku dvieļos.

Dezinfekcijas līdzekļi

Dezinfekcijas līdzekļi ir efektīvs līdzeklis cīņā pret vīrusiem un mikroorganismiem, kuri dienas laikā nonāk uz mūsu roku ādas. Visvairāk roku dezinfekcijas līdzeklis ir noderīgs brīžos, kad nav iespējas nomazgāt rokas ar siltu ūdeni un ziepēm. Taču dezinfekcijas līdzekļu lietošana nenozīmē, ka varam nemazgāt rokas! Speciāliste iesaka priekšroku dot roku mazgāšanai ar ziepēm, bet roku dezinfekcijas līdzekļus lietot brīžos, kad roku mazgāšanas iespēja nav pieejama.
Dezinfekcijas līdzekļu sastāvā ir spirts, tāpēc, lietojot šos produktus pārāk bieži, tie noteikti sausinās roku ādu. Natālija Gavriļčenko iesaka izvēlēties dezinfekcijas gelus, kuriem ir pievienotas tādas sastāvdaļas kā glicerīns vai alvejas ekstrakts, kas palīdz mitrināt roku ādu.

5 veidi, kā novērst roku ādas sausumu:

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Atjauno roku ādu! Pagatavo maigu skrubi roku ādai, izmantojot turku zirņu miltus kopā ar kokosriekstu eļļu, maigi iemasējot to roku ādā. Pēc skrubja lietošanas, roku ādā ieteicams iemasēt barojošu krēmu biezākā kārtā un pagaidīt, kamēr tas iesūcas ādā. Atliekas jānoņem ar papīra salveti.

2. Mitrini roku ādu! Roku krēmu varam lietot pēc nepieciešamības, klājot to uz tīrām rokām. Sausai roku ādai ieteicams lietot krēmus, kuru sastāvā ir pantenols, lai palīdzētu roku ādai atjaunoties. Aptiekās pieejami īpaši roku krēmi, kas izveido tā saucamo “neredzamo aizsargcimdiņu”, kurš pastiprināti sargā roku ādu. Šī neredzamā kārtiņa palīdz saturēt mitrumu ādā. Šo krēmu sastāvā ir cinks, un parasti uz šādu krēmu iepakojuma ir uzzīmēts rokas vai cimda simbols, kurš tos vizuāli atšķir no parastajiem roku krēmiem.

3. Dzer pietiekoši daudz ūdens! Ūdens vienmēr ir bijis veselīgas ādas pamats, un arī šobrīd tas palīdzēs uzturēt atbilstošu mitruma līmeni ādā.

4. Sargi ādu! Aukstums, lietus, vējš un saule spēj radīt roku ādas diskomfortu. It īpaši šobrīd, kad roku ada tiek biežāk mazgāta un dezinficēta, ārējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem var būt vēl lielāka ietekme uz ādu. Tādēļ neaizmirsti par cimdiem! Tiem joprojām jābūt neatņemamai ikdienas garderobes sastāvdaļai. Tāpat ir ļoti svarīgi lietot gumijas cimdus, veicot mājas darbus, lai jau tā pārsausinātā roku āda neciestu no tīrīšanas līdzekļu negatīvās ietekmes.

5. Veselīgs uzturs! Lai āda būtu maiga un vesela, liela nozīme ir arī pilnvērtīgam un sabalansētam uzturam, sportam un veselīgam miegam! Natālija Gavriļčenko atgādina, ka ir svarīgi uzturā lietot arī Omega-3 un Omega-6 taukskābes, kuras ir īpaši nozīmīgas dažādos ķermeņa procesos.

Farmaceite Zanda Ozoliņa atzīst – šobrīd roku āda ļoti cieš no biežās mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļiem, taču jāņem vērā, ka bez šiem higiēnas pasākumiem nevar iztikt, tādēļ jādomā, kā varam atvieglot šo laiku mūsu roku ādai. Jādomā par visu veidu roku ādās saudzēšanu visos sīkumos! Ļoti iespējams, ka jutīgākas ādas īpašniekiem, kā arī tiem, kam darba dēļ vēl stingrāk jāievēro roku higiēna, roku āda var plaisāt un veidoties diskomforts. Tādēļ gadījumos, kad ierastie roku kopšanas līdzekļi nelīdz, saplaisājušai ādai var lietot dekspantenolu vai urīnvielu (urea) saturošas ziedes vai krēmus. Lai būtu labāki rezultāti, uz nakti ieteicams uzvilkt visvienkāršākos kokvilnas cimdiņus. Tāpat arī zivju eļļas, A un E vitamīna lietošana ikdienā palīdzēs samazināt sausas ādas simptomus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.