Kādai jābūt standartprecei 3
Vāc un fasē 40 cm garus lokus. Tie, kas pastiepušies garāki, pieskaitāmi otrajai šķirai, un tos var pārdot ēdnīcām. Lai iegūtu lociņus ar baltiem galiem, tiem pēc novākšanas ar rokām notīra atmirstošās zvīņas.
Jo garāka baltā daļa, jo lokiem ilgāks glabāšanas laiks. Ja tā ir īsa, lociņi ātrāk izžūst.
Novāktie loki ir silti, tos grūti fasēt plēvē, tāpēc iepriekš vienu dienu patur dzesētavā +5…+8 °C temperatūrā. Vēsumā tie kļūst stingri un taisni. Lai saglabātos svaigi vienu nedēļu, Skujiņu ģimene 50 g un 100 g zaļumu liek plēves iepakojumā, kam iekšpusē ir perforējums. Tajā loki elpo, nesasvīst.
– Siltumnīcās tagad ik dienu nogriežam aptuveni 70 kg loku. Novākto vietā 1–2 dienu laikā jāiestāda jauni, lai pēc 2–3 nedēļām atkal varētu griezt zaļumus. Siltumnīcās ir dažādos laikos stādīti sīpoli, jo jānodrošina nepārtraukta loku raža, – stāsta zemnieku saimniecības “Kalnavīteri” īpašnieks Gatis Skujiņš. – Vairs neaudzējam sīpollokus kā izejvielu citiem fasētājiem. Esam samazinājuši loku audzēšanas intensitāti, jo vēlamies ražot produkciju ar augstu kvalitāti un pievienoto vērtību. Neatmaksājas ražot lētu preci, tāpēc lokus fasējam paši, nevis pārdodam vaļējā veidā. Mums ir izdevies atrast labu noieta tirgu, tāpēc šī nodarbe nes peļņu.