Kaņepju pļauja ar Voldemāra Cīruļa konstruēto kaņepju pļāvēju. Tam tagad tāpat kā kaņepju sukāšanas iekārtai tiek meklēts pircējs.
Kaņepju pļauja ar Voldemāra Cīruļa konstruēto kaņepju pļāvēju. Tam tagad tāpat kā kaņepju sukāšanas iekārtai tiek meklēts pircējs.
Foto – Gundega Skagale

Kaņepju pārstrāde joprojām buksē 0

Šogad kaņepes Latvijā jāvāc trīs reizes lielākā platībā nekā pērn – 996 hektāros, liecina Lauku atbalsta dienesta dati. Lielākās platības ar kaņepēm apsētas Liezerē (210 ha), Vērgalē (72 ha), Beb­ros (56 ha) un Pālē (54 ha). Platību maksājumiem pieteikušies 47 audzētāji. Drīz kaņepes būs jāpļauj, tāpēc skaidrojam, kas notiek ar pirms vairākiem gadiem iesāktajiem ka­ņepju šķiedras pārstrādes projektiem.

Reklāma
Reklāma

Meklē pircēju iekārtām

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Es vairs neredzu iespēju turpināt. Pārstrādes iekārtas pieder man, un es tām meklēju pircēju,” atbild Voldemārs Cīrulis, Latvijas Kaņepju audzētāju un pārstrādātāju biedrības vadītājs.

Pirms 13 gadiem viņš atstāja Austrāliju, kur bija nonācis pēc leģionāra gaitām, un atbrauca uz Latviju. Būvinženieri bija pārņēmusi ideja palīdzēt vietējiem zemniekiem pelnīt ar kaņepēm, kurās saskatīja neizmantotu potenciālu. V. Cīrulis savā kādreizējā mītnes zemē Austrālijā bija radījis būvniecības materiālus, kuru izgatavošanai nepieciešama kaņepju šķiedra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmās šķiedras kaņepes Latvijā iesētas 2007. gada pavasarī Rankā viena hekt­āra platībā. Lai kaņepes varētu nopļaut, V. Cīrulis uzkonstruēja un patentēja kaņepju šķiedras pļāvēju. Lai varētu veikt kaņepju stiebriņu pirmapstrādi, patentēja kaņepju šķiedras apstrādes mašīnu. Tā ne tikai veic kaņepju sukāšanu, bet arī no šķiedras atdala lignīnu. Taču nu šai iekārtai tiek meklēts pircējs.

Limbažos noaustos kaņepju audeklus, kam izmantotas Latvijas Kaņepju audzētāju un pārstrādātāju biedrības biedru izaudzētās kaņepes, Austrālijā bija plānots klāt baseinos, lai neslīdētu kājas. Izrādās, ideālistu V. Cīruli šoreiz piekrāpuši tuvākie līdzgaitnieki, kuri ne tikai zaudējuši potenciālo tirgu Austrālijā, bet arī apzaguši, uzskatot, ka sirmais vīrs slimošanas laikā nav spējīgs rīkoties. V. Cīrulis teic: “Daudzi Latvijā runā, bet nedara. Ir zināšanas par kaņepēm, bet prakse nav gluži tas pats kas zinātne. Lai nozare attīstītos, vajag abus – gan zinātni, gan ražošanu.”

Zem ūtrupes āmura

Pirms trim gadiem SIA “ESCO Būve” investēja aptuveni 300 tūkstošus eiro, Madonas novadā izveidojot kaņepju māju ražotni “Remember Brothers”. Taču nu uzņēmumam pieteikta maksātnespēja un ražotne pirms mēneša ar lejupejošu soli izsolīta par 36 tūkstošiem, liecina informācija Tiesu administrācijas elektronisko izsoļu vietnē.

Sazvanīts “ESCO Būve” dibinātājs Roberts Jevsejevs nav īpaši runātīgs, sāp sirds, jo, nesaprototies ar banku, labi domātais bizness tā arī līdz gatavai mājai nav nonācis. Viņš gribēja ražot kaņepju paneļu mājas ar Latvijā radītu tehnoloģiju. Gada laikā bija plānots saražot 10 – 12 kaņepju mājas ar vidējo platību 100 līdz 120 kvadrātmetri. Lai izgatavotu vienu šādas platības māju, bija plānots izmantot vidēji 20 tonnas ka­ņepju spaļu, ko pārstrādes procesā iegūst no diviem hektāriem industriālo ka­ņepju platību.

Šogad 11 kaņepju betona mājas

Citu ceļu izvēlējies SIA “Hemp eco systems Latvia” valdes priekšsēdētājs Uģis Pauriņš, kurš iegādājies no šveiciešiem kaņepju spaļu biokompozīta ražošanas tehnoloģiju un kopš 2013. gada franšīzē ražo un būvē kaņepju mājas. Šogad septiņas uzceltas, vēl četras ir procesā. Klienti ir gan Latvijā, gan Igaunijā un Lietuvā. Biokompozīta būves izvēlas cilvēki, kuriem rūp vide un ilgtspējīga attīstība, arī tādi, kas cieš no alerģijām un astmas. “Hidratētā kaļķa un kaņepju spaļu sajaukums ar ūdeni tiek dēvēts par kaņepju spaļu betonu. Mēs neesam audzētāji un nenodarbojamies ar pirmapstrādi, biokompozīta ražošanai spaļus lielākoties importējam,” atzīst U. Pauriņš.

Reklāma
Reklāma

Latvijā joprojām nav Eiropas standartiem atbilstošas kaņepju stiebriņu pirm­apstrādes rūpnīcas, kas ražotu kvalitatīvu šķiedru un spaļus, tāpēc tos nākas ievest, piemēram, no Francijas, Vācijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.