Paslēpties no saules mājās 0
Aizkari, kas ziemā šķiet biezi un gaismu necaurlaidīgi, karstā vasaras dienā telpu no piekaršanas nespēj pasargāt. Arī gaisa ventilatori dod atelpu tikai uz īsu brīdi. Bet kondicionētāja iegāde prasa prāvus ieguldījumus, turklāt tas tērē elektroenerģiju un nelabvēlīgi ietekmē cilvēka veselību, ja, ierīcei darbojoties, vienlaikus jāuzturas telpā.
Vēl dārgāk izmaksās logu stiklu nomaiņa pret speciālajiem – sauli aizturošajiem un gaismu atstarojošajiem. Turklāt ziemā siltumu un gaismu atkal gribēsies.
“Vienkāršāk un ērtāk ir izmantot noēnošanas ierīces – žalūzijas iekštelpās vai markīzes ārpusē,” iesaka “Alan Deko” dizainere Iveta Strautmane.”Lai rullo žalūzijas būtu pietiekami efektīvas, ieteicams tām izvēlēties speciālos, saules atstarojošos materiālus. Bet markīzes būs ērtāk un vieglāk lietot, ja tās aprīkotas ar elektromotoru, slēdzi vai pulti. Tikai tad laikus jāpadomā par to, lai elektropadeves vieta būtu ērti sasniedzama.”
Tradicionālās rullo žalūzijas
Rullo žalūzijas ir piemērotas kā plašiem, tā nelieliem logiem. Tās var lietot gan nakts aizkaru vietā, gan kā dekoratīvu elementu, gan aizsardzībai no saules, tikai jāizvēlas atbilstošs materiāls. Lai gan pieejami daudzveidīgi dekoratīvie materiāli ar dažādu apdruku, aizsardzībai pret sauli noderīgāki būs speciālie audumi – gaismu atstarojošie, aptumšojošie un saules ekrāna jeb caurredzamie (lauž saules starus, bet vienlaikus nepadara telpu tumšu un neaizsedz skatu caur logu).
Pakešu logiem rullo žalūzijas stiprina pie loga rāmja ar speciālu kasešu sistēmu. Šāda konstrukcija ļauj telpu vēdināt, logu viegli atvērt un aizvērt, nesarullējot žalūziju. Rullo žalūzijas slīpiem jumta logiem stiprina pie loga rāmja ar speciālu sānu vadotņu konstrukciju. Tā žalūziju notur pie loga slīpumā, un logu iespējams viegli atvērt un aizvērt, nesarullējot žalūziju. Arī pakešu un jumta logu žalūzijām pieejami atstarojošie, aptumšojošie un saules ekrāna audumi.
Dažādas markīzes
Telpās, kurās ir plaši logi vai stiklojumi, kas vērsti pret dienvidu pusi, karstās vasaras dienās iekštelpu žalūzijas tomēr nesniedz cerēto. Efektīvāk, īpaši lauku mājās, tomēr ir radīt ēnu no ārpuses. Šim nolūkam noderēs dažādu veidu markīzes, kas pasargā telpas no saules un pārmērīgas sasilšanas.
Markīze logu apēno no ārpuses un tādējādi aizkavē karsto saules staru iekļūšanu telpā. Vienlaikus markīze var atsvaidzināt mājas izskatu, padarīt to krāsaināku, vasarīgāku.
Logu markīzēm ir viegla konstrukcija, tās ir ērti regulējamas, var vadīt ar roku – kurbuli vai lenti – vai ar tālvadības pulti/slēdzi. Markīzes ir veidotas no īpaši impregnēta akrila vai poliestera auduma, visbiežāk vienkrāsaina vai svītraina. Kad tās netiek lietotas, var sarullēt rullī vai kasetē, tādējādi pasargājot audumu no nokrišņiem un netīrumiem. Terases markīzēm ir masīvāka konstrukcija, tās ir izbīdāmas un piemērotas lielāku platību apēnošanai. Lai terasi pasargātu no neliela sānu vēja vai zemiem saules stariem, papildus var lietot terases sānu markīzes. Tās noderēs arī tad, ja vēlas paslēpties no kaimiņu ziņkārīgiem skatieniem. Lietojot abas – izbīdāmo un sānu markīzi –, uz terases var radīt sajūtu gandrīz kā telpā. Ja nepieciešams, terasi iespējams aprīkot arī ar priekšējo sienu, kas izbīdās no augšējās markīzes konstrukcijas, apgaismojumu un apsildīšanas ierīcēm.
Ja nepieciešams apēnot lielu stiklotu virsmu, piemēram, verandas griestus, ziemas dārzu, labi noderēs verandas markīze. Tā ir ēnu radoša ārējā sistēma efektīvai aizsardzībai pret sauli un karstumu. Izmanto akrila vai poliestera audumus dažādās krāsās. Vada ar rokas vadību, slēdzi vai tālvadības pulti.
Markīzes, kas aprīkotas ar elektrisko vadību, var komplektēt arī ar saules un vēja sensoriem. Tad nav jābēdā, ka, saceļoties vējam, markīzi varētu sabojāt – tā, reaģējot uz sensoru, iebīdās vai sarullējas automātiski. Tāpat ar saules stariem – sensors uztver spēcīgākus saules starus, un markīze pati izbīdās, arī tad, ja neviena nav mājās.