Foto – Marija Nampevo

Pašizglītošanās, palīdzot citiem 
 1

Nepilnu desmit gadu laikā aptuveni 30 jaunieši no Latvijas ir devušies uz kādu no trešās pasaules valstīm, lai ar vietējiem iedzīvotājiem dalītos ar savām zināšanām un prasmēm, vienlaikus mācoties un izprotot globālos pasaules procesus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Ne katrs ir gatavs iesaistīties brīvprātīgā darbā, jo kādam pietiek ar savu ambīciju piepildīšanu, cits ir laimīgs, ka spēj radīt skaistu vidi saviem tuvākajiem, bet vēl kāds jūt vēlmi palīdzēt globāli, daloties ar tiem, kuri dzīvo sliktākos apstākļos. Šodien pastāv visdažādākās organizācijas un nodibinājumi, kas organizē brīvprātīgo darbu un palīdzību apkārtējiem – viena no tādām ir GLEN jeb “Eiropas jauniešu globālās izglītības tīkls”, kas dod iespēju piedalīties brīvprātīgo darbā trešajās pasaules valstīs.

GLEN programmas mērķis nav aizbraukt uz kādu no Āfrikas valstīm un parādīt, ka baltais cilvēks var palīdzēt nabadzīgajiem. “Mēs nebraucam palīdzēt, bet gan pašizglītoties,” norāda Diāna Stendzeniece, GLEN Latvijas pārstāve, kura pati ir bijusi šīs programmas dalībniece. Programmas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par attīstības jautājumiem gan Latvijā, gan visā pasaulē, vienlaikus aicinot indivīdu domāt plašāk, saredzēt sevi kā pasaules daļu un atbildīgi piedalīties tās veidošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Programmas ietvaros jauniešiem ir iespēja nokļūt pilnīgi svešā vidē un ieraudzīt, kā cilvēki dzīvo citviet, kādas ir viņu ikdienas problēmas un kā mēs ar savām zināšanām un iemaņām varam palīdzēt.

Silvija, kura nupat atgriezusies no trīs mēnešu prakses Ugandā, uzsver: “Katrai valstij ir savas problēmas, kurām jāprot pielāgoties un kuras jāpieņem, – tas attiecas ne tikai uz tuvākām vai tālākām kaimiņzemēm, bet arī uz mums pašiem.”

GLEN saviem dalībniekiem dod vienreizēju iespēju izglītoties, ļaujot justies arī noderīgiem, jo jaunieši aicināti dalīties savās zināšanās un prasmēs. Tā ir dzīves pieredze, kuru neaizmirst neviens GLEN programmas dalībnieks – taču jāatzīst, tas nav pa spēkam kuram katram, tāpēc Latvijas pārstāvniecība līdz šim nav meklējusi lieku publicitāti. “Tie, kuriem tiešām interesē brīvprātīgo darbs, mūs atrod paši,” stāsta Diāna.

Organizācijas stratēģija lieliski strādā, jo kopš 2004. gada, kad Latvija pievienojās GLEN tīklam, stipendijas ieguvuši jau teju 30 Latvijas jaunieši vecumā no 21 līdz 30 gadiem. Tāpat Diāna atzīst, ka brīvprātīgie ir ļoti motivēti, tāpēc izvēlēties tikai divus, kuriem būs iespēja piedalīties šajā programmā, ar katru gadu kļūst arvien sarežģītāk.

Latvijai izveidojusies cieša un stabila sadarbība ar Gruzijas Boržomi-Karagauli nacionālo parku, uz kuru ik gadu dodas kāds mūsu pārstāvis. Otra prakses vieta ir kāda no Āfrikas vai Āzijas valstīm. Programma sastāv no četriem vienlīdz svarīgiem posmiem – sagatavošanās semināri, kas palīdz izprast vidi, uz kuru viņi dosies, un iespējamo kultūršoku.

Reklāma
Reklāma

Silvija par savu braucienu un brīvprātīgo darbu stāsta ar mirdzošām acīm, nebeidzot uzsvērt, ka šī ir bijusi lieliska pieredze viņas dzīvē. Būtiski ir saprast, ka “mums nav jābrauc un viņi jāglābj, jo šie cilvēki paši tiek galā”. Katram ir savas problēmas un sarežģījumi, viss, ko mēs varam darīt, ir palīdzēt šiem cilvēkiem izglītoties, tādējādi laužot viņu stereotipus par Rietumiem.

Fakti


GLEN stipendiju konkursu 2014. gadam izsludinās decembra beigās vai janvāra sākumā.

Paredzēta viena stipendija uz Gruziju, kā arī viena uz Kamerūnu Āfrikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.