Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Pasīvo ienākumu iespējas Latvijā un pasaulē 0

Ir dzirdēts izteiciens “lai nauda taisa naudu” un ir skaidrs, ka šajā gadījumā nav domāta čakla naudas pelnīšana, bet gan prātīga naudas ieguldīšana. Tieši šāda rīcība var tikt raksturota kā pasīvo ienākumu gūšana, jo šis peļņas veids nav saistīts ar darbā vai uzņēmējdarbībā iegūtajiem līdzekļiem. Kas tad tas īsti ir un kā ar to iespējams nopelnīt?

Reklāma
Reklāma

Pasīvie ienākumi arī prasa darbu

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Lai arī pēc definīcijas pasīvie ienākumi netiek gūti darba rezultātā, gluži bezdarbībā arī ienākumi nerodas. Lai nauda sāktu pelnīt naudu, tā ir prātīgi jāiegulda, turklāt ne vienmēr ieguldījumi atmaksājas uzreiz – dažreiz tas nenotiek vispār. Tāpēc mēģinot pelnīt ar pasīvo ienākumu avotiem ir jābūt gan gudram, gan pacietīgam. Galvenie peļņas avoti ir:

  • Ienākumi no piederošo īpašumu iznomāšanas;
  • Ienākumi no finanšu un kapitāla pieauguma;
  • Ienākumi no investīcijām uzņēmējdarbībā;
  • Akciju tirgos gūti ienākumi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem ir dažādas atdeves un riska līmeņi, taču visos ir potenciāls nopelnīt ilgtermiņā. Tie nevar aizstāt aktīvos ienākumus – algu vai peļņu no darbošanās uzņēmumā – bet tie var būt labs papildu ienākumu avots.

Vienkāršākais – ienākumi no iznomāšanas

Vissenākais pasīvais naudas iegūšanas veids ir peļņa no īpašuma iznomāšanas. Tas attiecas gan uz nekustamo, gan kustamo īpašumu. Ja Tev ir kāds īpašums, ko pats aktuāli neizmanto – to iespējams iznomāt un gūt ienākumus, kas ne vien ļaus šo īpašumu uzturēt labā kārībā, bet arī gūt peļņu. Galu galā – nav jāiznomā viss īpašums, pietiek tikai ar tā daļu – piemēram, ja Tev pieder dzīvoklis labā atrašanās vietā un Tev ir kāda istaba, kuru neizmanto, ir vērts apsvērt tās izīrēšanu kādam kārtīgam studentam. Tāpat iespējams iznomāt arī sev piederošos transportlīdzekļus vai pat kleitas. Apdomā, kas Tev pieder un kā no tā vari gūt peļņu, tikai atceries, ka jebkuriem pasīvajiem ienākumiem, tāpat kā algai, tiek piemēroti nodokļi.

Foto: Shutterstock

Ilgtermiņa noguldījumi – neliela, bet droša peļņa

Šis ir ļoti populārs pasīvo ienākumu veids, kas paredz naudas noguldīšanu par to saņemot noteikta procenta pieaugumu. Peļņas procents gan ir mazs – praktiski nekad tas nepārsniedz 5% barjeru, tādēļ ievērojamu peļņu tas nes tikai, ja noguldīta liela naudas summa. Par spīti tam, ka šis ienākumu veids parasti nenes lielu peļņu, ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji tomēr izmanto noguldījuma instrumentus, kā piemēram:

  • Krājkontu bankā;
  • Ieguldījumus 3.pensiju līmeni;
  • Iegādājoties obligācijas.

Katrā ziņā šāds uzkrājumu veids jebkurā gadījumā būs nedaudz izdevīgāks, nekā naudas krāšana naktsskapīti. Un pat, ja nesanāk nopelnīt, tā ir arī iespēja pārskatāmi un regulāri krāt naudu nākotnei.

Riskantā darbošanās ar dažādiem finanšu instrumentiem

Tiem, kam patīk nedaudz riskēt ir iespējams mēģināt atkost, kā darbojas dažādi finanšu rīki, un sākt pirkt un pārdot biržā kotētās uzņēmumu akcijas. Iespējams ieguldīt gan kāda mīļa pašmāju uzņēmuma akcijās, piemēram, iegādājoties Madara Cosmetics vai Latvijas Balzama akcijas. Tāpat iespējams ieguldīt arī globālo uzņēmumu akcijās. Tomēr šādiem pasīvajiem ienākumiem ir vairāki riska faktori:

Reklāma
Reklāma
  • Uzņēmumu akciju vērtība var strauji krist, ņemot vērā dažādus ārējos faktorus;
  • Lai akcijas nest peļņu, uzņēmumam vērtībai ir jāaug un ne vienmēr iespējams prognozēt uzņēmuma izaugsmi;
  • Šāds ieguldījumu veids prasa vismaz pamata zināšanas finanšu un kapitāla vadībā un izpratni par akciju tirgu.

Ja ir vairāk investējamo līdzekļu, iespējams var ieguldījumu veikt pa tiešo kāda uzņēmuma darbībā, kļūstot par tā investoru. Iegādājoties daļu no uzņēmuma pat, ja tajā aktīvi nedarbosies, brīdī, kad uzņēmums gūs peļņu, arī Tev tiks izmaksātas dividendes.

Foto: SHUTTERSTOCK

Ātrie aizdevumi – starta kapitālam

Dažreiz parādās lieliska iespēja veikt ieguldījumu īpašumā vai uzņēmējdarbībā, bet nedaudz pietrūkst nepieciešamās iemaksas veikšanai. Tādā gadījumā var palīdzēt ātrie aizdevumi, kuriem iespējams pieteikties internetā un saņemt naudu savā kontā pat tik ātri kā 15 minūtēs. Turklāt ātrie aizdevumi cilvēkiem ar labu kredītvēsturi var būs pieejami pat vairākos tūkstošos eiro. Ne visi ātrie aizdevumi ir jāatmaksā uzreiz – nedaudz pameklējot atradīsies arī tāds ātrais aizdevums, ko var atmaksāt pa daļām, gan tādi ātrie aizdevumi, kuriem ir elastīgas atmaksas iespējas.

Kā aizņemties pārdomāti?

Ātrie aizdevumi ir nopietnas finanšu saistības, tāpēc pirms aizņemšanās nepieciešams izvērtēt vairākus apstākļus:

  • Vai ātrais aizdevums tiks apmaksāts no drošiem aktīvajiem ienākumiem? Ir svarīgi nepaļauties uz pasīvo ienākumu gaidāmo ienesīgumu, bet gan rēķināties ar paredzamiem ienākumiem kā alga vai ienākumi no uzņēmējdarbības;
  • Vai brīdī, kad ātrie aizdevumi būs jāatmaksā, to būs iespējams izdarīt pilnā apmērā, vai labāk uzreiz meklēt aizdevēju, kas nodrošina elastīgas atmaksas iespējas?
  • Jāizvērtē vai aizdevums maksās pietiekami maz, lai būtu vērts šo naudu ieguldīt vietā, kas ātru peļņu var arī nenest.

Ātro aizdevumu nevajadzētu izmantot augsta riska ieguldījumiem, drīzāk tas varētu derēt kā risinājums, ja raudies iespēja iegādāties īpašumu par labu cenu, bet pietrūkst nedaudz naudas. Piemēram, ja ir iespējams iegādāties dzīvokli labā vietā, ko pēc remonta var izīrēt par izdevīgu cenu, bet tas ir jādara nekavējoties, citādi kāds cits to iegādāsies. Ja pietrūkst vien nedaudz – ātrie aizdevumi var palīdzēt! Vienīgais nosacījums – jābūt regulāriem aktīvajiem ienākumiem un labai kredītvēsturei, kas apliecina nopietnu attieksmi pret savām kredītsaistībām. Svarīgi – pirms aizņemšanās vienmēr atbildīgi izvērtē savas iespējas kredītu atmaksāt laikā un pilnā apjomā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.