“Sprauga likumos” ļauj tūkstoš cilvēkiem tikt pie bezmaksas pases 8
1084 Latvijas pilsoņi varēs saņemt pases bez maksas – tas ir skaidrs pēc nesen veiktajiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos. Pazīme, kas apvieno šos cilvēkus, ir laika posms, kad viņi rakstīja iesniegumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) par personu apliecinošā dokumenta – personas apliecības – izsniegšanu. Un šis laika posms ir no 2012. gada 1. aprīļa līdz 12. jūnijam.
Pārējiem – jāmaksā
Nezinātājs varētu ironizēt, ka PMLP pirms diviem gadiem ir sarīkojusi savdabīgu “loteriju” ar 20 latu (tagad jau – EUR 28,46) vērtiem laimestiem. Tik liela valsts nodeva parasti ir jāmaksā par jaunas pases izgatavošanu, tikai 2012. gadā cilvēki nenojauta par iespēju nākotnē tikt bez maksas pie otra personu apliecinoša dokumenta. Tātad – ja iesniegums par ID kartes izgatavošanu uzrakstīts jau 2012. gada 12. jūnijā, tad šo “laimestu” dabū, bet, ja šis pieteikums iesniegts 13. jūnijā vai vēlāk, tad nekā.
Taču, pēc PMLP ziņām, pašreiz ir vairāk par 20 000 tādu balsstiesīgo pilsoņu, kuriem nav derīgu pasu, bet ir tikai personas apliecības. Ja cilvēks neceļo ārpus Šengenas valstu robežām, ar ID karti var iztikt visās situācijās, izņemot Saeimas vēlēšanas. PMLP priekšnieka vietnieks Jānis Citskovskis saka, ka lielais vairums to, kuriem tagad ir tikai ID kartes, dzīvo Latvijas novados – Valmieras, Kuldīgas, Talsu, Bauskas pusē. Rīgā tādu esot ap trim tūkstošiem.
Nesen uz “LA” piezvanīja mūsu lasītāja Rēzeknes novadā Barkānes kundze, vaicājot, vai viņas bērni, kas pagājušogad, naudu taupot, izņēmuši tikai ID kartes, varēs piedalīties Saeimas vēlēšanās. Diemžēl viņiem, tāpat kā pārējiem 19 000 pilsoņu vai nu jāgādā pases par savu naudu, vai arī viņi nevarēs piedalīties vēlēšanās.
Bija “sprauga” likumos
Tie, kuri par pasēm valsts nodevu ir maksājuši paši, ir neizpratnē – kāpēc šī Ministru kabineta un PMLP īpašā labvēlība attiecas tieši uz 1084 pilsoņiem? Ja tikusi pieļauta kāda kļūda, kas konkrēti par to atbildīgs? Un kāpēc zaudējumi netiks iekasēti no šo personu kabatas?
2012. gada sākumā esot bijusi “sprauga” likumos. Jo “Personu apliecinošu dokumentu likums”, kas stājās spēkā 2012. gada februārī, noteica, ka cilvēkam obligāts ir viens no diviem personu apliecinošajiem dokumentiem – pase vai personas apliecība. Ar jaunā likuma pieņemšanu un jaunā personu apliecinošā dokumenta saņemšanu Latvijas pilsoņiem varēja rasties paļāvība, ka arī ar personas apliecību varēs piedalīties Saeimas vēlēšanās. Diemžēl PMLP darbinieki šo paļāvību nekliedēja. “PMLP ir atbildīga par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu, ko tā veic saskaņā ar tiesību aktos noteikto, un diemžēl jāsaka, ka pat daļēji nav atbildīga par Saeimas vēlēšanu organizēšanu, kā arī par nemitīgu personu informēšanu jautājumos par Saeimas vēlēšanām,” saka PMLP speciāliste Undīne Priekule.
Dažus mēnešus pēc “Personu apliecinošu dokumentu likuma” pieņemšanas tajā tika izdarīts grozījums un ierakstīts, ka līdz elektroniskas vēlēšanu reģistrācijas ieviešanai Saeimas vēlēšanās un tautas nobalsošanā un parakstu vākšanā likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu ierosināšanai Latvijas pilsoņa pase ir obligāts dokuments. Šī jaunā likuma redakcija ir spēkā no 2012. gada 13. jūnija. Tāpēc arī tagad laika posms līdz 2012. gada 12. jūnijam noteikts kā pamatojums pretendēšanai uz bezmaksas pasi.
Koncepcija tapusi sen
Nav gan skaidrs, kāpēc deputāti 2012. gada 12. janvārī, pieņemot likumu Saeimā, neiedziļinājās tā būtībā.
Saeimas deputāti Ainārs Latkovskis (“Vienotība”) un Valdis Liepiņš (“Reformu partija”) norāda izpildvaras virzienā. Sak, ja likuma virzītājs bija Ministru kabinets un pirms tam sagatavotājs – Iekšlietu ministrija, tad deputāti uzticējās un arī godprātīgi nobalsoja.
Kad jautāju par Iekšlietu ministrijas atbildību, saņēmu tiešu norādi Saeimas virzienā. Sabiedrisko attiecību speciālists M. Zariņš saka: “Apzinoties, ka paredzētā pāreja uz dubultu personu apliecinošu dokumentu sistēmu (pases un personas apliecības) radīs nepieciešamību pilnveidot vēlēšanu sistēmu, Iekšlietu ministrija kopā ar Centrālo vēlēšanu komisiju jau 2003. gadā izstrādāja Latvijas Republikas vēlēšanu sistēmas pilnveidošanas koncepciju, kas paredzēja pāriet pie iepriekšējas vēlētāju reģistrēšanas principa un vēlētāju reģistra izveides, kas dotu iespēju nobalsot arī personām, kurām ir tikai personas apliecība. Diemžēl, izskatot šo jautājumu Saeimā, Saeima paredzēja vēlētāju reģistra izmantošanu tikai Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās, jautājumu par vēlētāju reģistra izmantošanu Saeimas vēlēšanās atliekot uz vēlāku laiku – faktiski līdz brīdim, kad reāli tiks uzsākta personas apliecību izsniegšana.”
Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“SC”) atzīst, ka tagad ar bezmaksas pasu izsniegšanu tiks labota likumdevēju kļūda.
Pērnvasar Saeima, izskatot priekšlikumus grozījumiem “Saeimas vēlēšanu likumā”, noraidīja priekšlikumu arī Saeimas vēlēšanās izmantot vēlētāju reģistru. Tas nozīmē, ka pases līdzdalībai Saeimas vēlēšanās būs nepieciešamas arī turpmāk.
Uzziņa
Tie, kam pienākas pases bez maksas, iesniegumu PMLP var iesniegt no 17. februāra, un tas jāizdara ne vēlāk kā līdz šāgada 1. oktobrim , bet Latvijas pārstāvniecībā ārzemēs – līdz 22. septembrim.
1084 pasu izgatavošanu apmaksāšot no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei piešķirtās naudas. PMLP šis tūkstotis pasu izmaksās 12 416 eiro, jo vienas pases grāmatiņas cena ir 11,45 eiro.