Andas Krauzes foto

Pašdarināts pulkstenis no skaņuplates 0

Inese Griboņika dekupāžas tehnikā apstrādā stiklu, koku, keramiku un citas virsmas, iedvešot tām otro dzīvību. Šoreiz Inese pievērsusies skaņuplates pārvērtībām, padarot to par skaistu sienas pulksteni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Materiāli
• Veca skaņuplate (vai disks)
• Akrila krāsas – viens, divi vai vairāki toņi
• Pulksteņa mehānisms – iegādājams kādā no hobiju preču veikaliem (var arī izņemt no veca vai lēta sienas pulksteņa)
• Salvetes vai rīspapīrs ar ziedu, dzīvnieku vai citiem attēliem
• Līme salvešu tehnikai (vai arī PVA līme)
• Akrila vai salvešu laka
• Šķēres
• Fēns
• Otiņa, ota ar sūklīti
• Nedaudz spirta

Darba gaita


CITI ŠOBRĪD LASA

1. Ja vēlaties izgatavot lielāku pulksteni, atrodiet vecu skaņuplati, ja mazāku – ņemiet disku. Inese izmanto vecu “Melodijas” skaņuplati. Auduma gabaliņu samitrina spirta šķīdumā un plati rūpīgi notīra.

Tad ņem akrilu izvēlētajā vienā vai divos toņos un ar speciālu otu – sūklīti, kuram piestiprināts kātiņš, no abām pusēm rūpīgi pārklāj skaņuplati. Inese to krāso rozā un gaiši zaļā krāsā. Krāsu var nožāvēt ar fēnu – ar vidēji karstu gaisa strūklu, bet to nevajadzētu darīt pārāk strauji, citādi krāsas klājums nebūs vienmērīgs. Plati var atstāt nožūt istabas temperatūrā.

2. Ja pulksteņa virsmu dekorēs ar salvetēm, atdala salvešu virsējo slāni un attēlus izgriež vai plēš ar rokām. Šoreiz izmanto rīsa papīru. Lai no tā varētu vieglāk atdalīt ziedu zīmējumus, ap tiem ar ūdeni samitrina kontūru. Pa mitro līniju atdala ziedu attēlus – tik, cik būs vajadzīgs pulksteņa virsmas noklāšanai.

Tad ziedu kompozīcijas pa vienai liek uz skaņuplates un ar otu virzienā no vidus uz malām uzmanīgi noziež ar dekupāžas (vai PVA) līmi, uz pusēm atšķaidītu ar ūdeni.

3. Kad visi ziedi glīti izkārtoti uz pulksteņa virsmas un pārklāti ar līmi, atkal ņem fēnu un žāvē vai atstāj, līdz tā nožūst. Pēc tam nogriež apspurušās pulksteņa maliņas un nogludina tās ar pirkstiem.

4. Ja starp ziediem vai malās palikuši brīvi laukumi, tos var aizpildīt ar zīmējumiem vai vijīgām līnijām, zīmētām ar akrila krāsām, vai arī piestiprināt piemērotas krāsas attēlus izdrukātus no interneta. Var arī veidot dažādus akcentus ar akrila zīmuļiem.

Tukšajos laukumos pielīmē balta rīsa papīra gabaliņus, bet pulksteņa malu izceļ ar dekoratīvu violetu līniju.

Reklāma
Reklāma

5. Ja vēlaties izveidot pulksteni, pēc kura nosakāms precīzs laiks, uz ciparnīcas var uzzīmēt vai pielīmēt cipariņus vai arī diennakts stundas atzīmēt, piemēram, ar aplīšiem, izgatavotiem no gliemežvākiem. Attēlā redzamais pulkstenis vairāk paredzēts telpas rotāšanai.

6. Beigās pulksteni no abām pusēm lako ar salvešu vai akrila laku, katru lakas kārtu pirms nākamās uzklāšanas rūpīgi nožāvējot (nedrīkst lietot fēnu). Inese virsmu mēdz lakot pat trīsdesmit un vairāk kārtās, tad pulkstenis izskatās kā no stikla.

7. Kad laka nožuvusi, piestiprina pulksteņa mehānismu, un laikrādis var sākt tikšķēt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.