Pašcepta saldskābā maizīte. Saimnieces Marikas Grīslītes recepte 0
Marika Grīslīte neslēpj, ka maizes cepšanas gudrības aizguvusi no labas kaimiņienes Inas Gudeles. – Es viņas dotās receptes mazliet pārveidoju atbilstīgi savām garšas sajūtām, – atklāj zemgaliete un piebilst, ka visgrūtāk izcept baltmaizi. – Es izmantoju dabisko ieraugu, nevis raugu. Ja tā nav, jāaizņemas no kādas maizes cepējas. Lai izdotos laba baltmaize, mīkla nedrīkst būt pārāk bieza, tai jābūt krējuma konsistencē. Un vēl viens klupšanas akmens – maizi nedrīkst par ātru izņemt no cepeškrāsns. Tad kukulītis saplok, bet viducis ir jēls.
Čaklā saimniece ir gatava dalīties ar saldskābmaizes recepti.
Mīklai vajag 0,5 kg kviešu miltu (Marika dod priekšroku “Dobeles dzirnavnieka” ražotajiem, jo esot labs lipeklis), 0,5 kg bioloģisko rudzu miltu, 3 tējkarotes sāls, 180 g cukura un 300 g sēkliņu pēc izvēles – ķirbju, saulespuķu, sezama, linsēklas, arī ķimenes. Lai sēkliņas nebūtu cietas, tās vispirms uzbriedina, uzlejot aptuveni puslitru karsta ūdens, un tikai tad pieber mīklai. Sajauc visas sastāvdaļas, liek klāt ieraugu un pielej ūdeni, kurā mērcējās sēkliņas, jo tas uzņēmis labumu no sēkliņām, kā arī aromātu. Ūdens vietā var izmantot piparmētru vai liepziedu tēju, vērtīgu padomu dod Marika. Viņa arī iesaka tēju vai ūdeni liet klāt pamazām, lai mīkla nebūtu pārāk šķidra.
Mīkla jāmīca tik sirsnīgi, ka sviedri sāk pilēt. Tā nedrīkst būt ne sausa, ne arī šķidra. Tad raudzē 8–10 stundas. Kad masa dubultojusies, veido aptuveni 800 g smagus kukulīšus. Maizi cep stundu: pirmo pusstundu +200 °C, tad +180 °C. Lai būtu brūna garoziņa, pusstundu pēc cepšanās sākuma kukulīšus samitrina ar ūdeni.
Pagaidām Marika maizi cep elektriskās plīts cepeškrāsnī, bet drīz to darīs īstā maizes krāsnī, jo jau ir apstiprināts projekts par ceptuves izveidi.