Lidojums Stambula – Rīga: pasažieri apzināti, bet satraukums nav rimis 1
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apzinājis visus pasažierus, izņemot vienu, kas aizvadītajā trešdienā, 26. februārī, ielidoja Rīgā no Stambulas ar to pašu lidmašīnu, ar kuru lidoja koronavīrusa inficētais Irānas pilsonis, kurš pēc lidojuma ar autobusu devās uz Igauniju.
SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs informēja, ka
Pasažieru apzināšanā iesaistīti arī robežsargi, Valsts drošības dienesta darbinieki un policija. Vienkāršāk bijis uzzināt to cilvēku kontaktus, kuri tos norādījuši aviokompānijas anketā, kas jāaizpilda pirms aviobiļetes iegādāšanās. Šādās saspringtās situācijās tas ļoti palīdzot. Perevoščikovs norādīja, ka Latvija esot izdarījusi pat vairāk nekā līdzīgi citu valstu dienesti.
Piemēram, Zviedrijas pārstāvji esot centušies sazināties ar attiecīgo tūrisma firmu, kas nodrošinājusi šīs valsts iedzīvotāju aviobiļešu iegādi no Stambulas, bet firma nav bijusi sazvanāma un pasažieru meklēšana esot pārtraukta. Kā iepriekš ziņots, lidmašīnā bijuši 124 pasažieri.
Tas, ka cilvēki, kas lidoja ar pieminēto reisu, par inficēto irāni vispirms uzzinājuši no ziņām sociālajos tīklos, nevis no oficiālajiem dienestiem, dažos ir radījis satraukumu, pat tik lielu, ka vienā otrā darba kolektīvā pat rīkota sapulce, lai izlemtu, ko darīt ar atlidojušo kolēģi – ļaut vai aizliegt doties uz darbu…
Viss pagasts sabijies…
“LA” sazinājās ar Ievu (vārds un uzvārds redakcijai zināms), kura pastāstīja savu pieredzi. Viņa pastāstīja, ka pagājšceturtdien jeb nākamajā dienā pēc atlidošanas no Stambulas devusies uz darbu, bet pievakarē sociālajā tīklā “Facebook.com” izlasījusi, ka Irānas pilsonim Tallinā konstatēts koronavīruss. (Jāpiebilst, ka ziņas par to Latvijas medijos parādījās ceturtdien no rīta.) Viņa secinājusi, ka lidojusi tajā pašā lidmašīnā.
“Piezvanīju paziņam, ar kuru kopā lidojām, un interesējos, vai ir vai nav kādam jāziņo, ka esam lidojuši tajā pašā lidmašīnā. Viņš sacīja, ka nekur nezvanīšot. Tad mana darba priekšniece sāka interesēties, vai gadījumā neesmu lidojusi tajā liktenīgajā lidmašīnā. Arī viņa izlasījusi ziņās par saslimušo irāni.
Tomēr vēlāk bilda, ka apspriedīšot pie kafijas tases kopā ar citiem kolēģiem, vai viņi grib vai negrib, lai es strādāju kopā ar visiem. Priekšniece ceturtdien aicināja mani, lai es piesakos Slimību profilakses un kontroles centrā. Ceturtdienas vakarā piezvanīju, man pateica paldies, ka esmu to izdarījusi. Pēc tam vēlā vakarā man piezvanīja SPKC darbinieks un pateica, ka uz darbu es nedrīkstu iet, ka ar mani sazināšoties ģimenes ārsts.
Interesējās, ar ko es dzīvojot kopā un vai man ir kāda brīva istaba, kur uzturēties vienai. Neslēpu, ka pie manis bija atnākušas ciemos māsas, no lidostas atveda radinieks, un vaicāju, vai tas nekas? Zvanītājs ieteica, lai tikai ievērojot personīgo higiēnu, mazgājot rokas.
Ģimenes ārste ar mani tajā dienā nesazinājās, bet priekšniece piektdien paziņoja, ka viss kolektīvs vēloties, lai es nenākot uz darbu divas nedēļas.
Viena mana kolēģe sāka uztraukties, ka viņa braukšot uz Ēģipti, un lūdza priekšnieci, lai Infektoloģijas centrā man uztaisot analīzes, vai esmu vesela un neesmu viņu aplipinājusi. Priekšniece aicināja mani doties uz Infektoloģijas centru nodot analīzes, jo visam kolektīvam no manis esot bail.
Šo pirmdien man piezvanīja ģimenes ārste, jo esmu pagastā radījusi lielu satraukumu. Viņa man rekomendēja palikt mājās divas nedēļas, sākot no dienas, kad atgriezos no ceļojuma, un nestaigāt apkārt.”
Puika sašutis, ka jāsēž mājās
Savukārt Kaspara mamma (vārds un uzvārds redakcijai zināms) pastāstīja, ka viņas dēls pēc kalna slēpošanas sacensībām Turcijā, kurās piedalījies kopā ar citiem sporta kluba “Virsotne” dalībniekiem, atgriezies mājās ar lidmašīnu no Stambulas.
“Nākamās dienas rīta pusē no masu medijiem uzzinājām, ka tajā lidojis ar vīrusu inficējies Irānas pilsonis. Sākumā pati zvanīju uz SPKC, pēc tam piektdien man atzvanīja SPKC pārstāvis. Puikam divas nedēļas ir jāievēro karantīna.
Dēlam grūti saprast, kāpēc tas jādara, ja nav nekādu slimības pazīmju, turklāt pusaudzim neiziet no mājas divas nedēļas nav nemaz tik vienkārši. Visi sporta kluba biedri spiesti rīkoties tieši tāpat,” pastāstīja Kaspara mamma.
Rosina strādāt no mājām
SPKC ir norādījis, ka tie cilvēki, kuri ieradušies no “Covid-19” infekcijas skartajām teritorijām un kuriem nav akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana), var turpināt veikt savus darba pienākumus.
Šīm personām tiek rekomendēts novērot savu veselības stāvokli 14 dienas kopš izbraukšanas brīža no infekcijas skartās teritorijas, tajā skaitā mērot ķermeņa temperatūru divreiz dienā. Ja darba devējam pastāv bažas, ka darbinieks var radīt risku citu darbinieku veselībai, tiek rosināts strādāt no mājām.
J. Perevoščikovs informēja – ir nolemts, ka tās ārstniecības personas, sociālo un izglītības iestāžu darbinieki, kuri atgriezušies no koronavīrusa skartajām teritorijām, 14 dienas var nedoties uz darbu, pat ja nav slimības pazīmju, un sekot līdzi savam veselības stāvoklim. Ja nav iespējams strādāt attālināti, tad ģimenes ārstam esot tiesības izrakstīt darba nespējas lapu.
Cilvēkiem pamatotu aizdomu gadījumos nevajadzētu doties uz ārstniecības iestādēm vai pie ārstniecības personām, tostarp arī ģimenes ārstiem, bet gan zvanīt uz 113.
Fakti par un ap koronavīrusu
* Eiropā augsts risks
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) jaunā koronavīrusa riska līmeni paaugstinājis no mērena uz augstu, pirmdien paziņoja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena. “Citiem vārdiem sakot, vīruss turpina izplatīties,” pavēstīja Leiena.
ECDC pirmdienas rītā bija uzskaitījis 89 006 saslimšanas gadījumus ar “Covid-19” 68 pasaules valstīs. Eiropa nav tik smagi skarta kā Ķīna, taču uzliesmojums apstiprināts vairākās valstīs. Vissmagāk skarta Itālija, kur jaunais koronavīruss apstiprināts 1694 cilvēkiem. “Pirmdienas rītā bija 2100 apstiprināti gadījumi 18 ES dalībvalstīs un 38 pilsoņi zaudējuši savas dzīvības,” pavēstīja ES veselības komisāre Stella Kirjakidu.
* Lūgs piešķirt 1,74 miljonus eiro
Saistībā ar “Covid-19” Veselības ministrija (VM) lūgs piešķirt naudu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, liecina uz otrdienu sagatavotie valdības sēdē izskatāmie rīkojuma projekti. Lai papildinātu valsts materiālās rezerves, iegādājoties nepieciešamos aizsardzības līdzekļus un pretinfekcijas līdzekļus, kas nepieciešami saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības “Covid-19” uzliesmojumu, VM ir nepieciešams piešķirt kopumā 1,74 miljonus eiro.
Nauda tiks izmantota Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD), lai iegādātos nepieciešamos aizsardzības līdzekļus, pretinfekcijas līdzekļus un lai nodrošinātu medicīnas aprīkojumu, vienreizējos individuālos aizsardzības līdzekļus un medikamentus.
Nauda tiks novirzīta arī Eiropas Savienības kopējā iepirkuma nodrošināšanai, papildu NMPD brigādes izveidei, kā arī Nacionālajam veselības dienestam, lai nodrošinātu reaģentu komplektu iegādi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcai. Vienlaikus tiks iepirktas arī neinvazīvās ventilācijas iekārtas reģionālajām slimnīcām.
* Aicinās uzņēmējus neizmantot situāciju ļaunprātīgi
Ņemot vērā citu valstu pieredzi, Krīzes vadības padome vakar nolēmusi Ekonomikas ministrijai, Zemkopības ministrijai, Veselības ministrijai uzdot aicināt komersantus sekot līdzi situācijai un nodrošināt pirmās nepieciešamības preču un pakalpojumu pieejamības nepārtrauktību.
Tāpat uzdots aicināt uzņēmējus neizmantot ļaunprātīgi situāciju un nepamatoti necelt cenas pirmās nepieciešamības precēm un pakalpojumiem.
Savukārt uzraugošajām institūcijām uzdots veikt pirmās nepieciešamības preču un pakalpojumu pieejamības un cenu monitoringu, paredzot pret negodprātīgiem komersantiem vērsties atbilstoši jomu regulējošo normatīvo aktu prasībām.
* Liepājā dezinficēs izglītības iestādes
Liepājas pašvaldība dezinficēs izglītības iestādes, sabiedrisko transportu un apsvērs iespēju Liepājas lidostā iebraukušajiem pasažieriem mērīt temperatūru, informēja Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.
Vakar Liepājas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijā pārrunāta aktuālā situācija un preventīvi veiktie pasākumi saistībā ar koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19”. “Tika nolemts piešķirt no rezerves fonda finanšu līdzekļus izglītības iestādēm dezinfekcijas un tīrīšanas līdzekļu iegādei. Uzdots Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldei apzināt potenciālās izmaksas,” informēja Freidenfelde.
* Daugavpilī apspriesti “taktiskie soļi”
Vakar arī Daugavpilī notikusi civilās aizsardzības komisijas sēde. Tā gan bijusi slēgta, un detalizēta informācija par to netiek sniegta. Pašvaldībā gan atklāja, ka apspriesti “taktiskie soļi”, lai mazinātu iespējamību inficēties sabiedriskās iestādēs.
Jau esot nodrošināti papildu dezinfekcijas līdzekļi skolās un bērnudārzos. Tāpat Daugavpils pašvaldība vēsta, ka “soļi tiks sperti, arī lai mazinātu iespējamo paniku un maldu ziņu parādīšanos”.
* Laboratoriski pārbaudīti 114 cilvēki
Līdz vakarrītam Latvijā aizdomas par jauno koronavīrusu laboratoriski bija pārbaudītas 114 cilvēkiem, un līdz pirmdienas rītam nevienā gadījumā bažas par inficēšanos nebija apstiprinājušās. Taču pirmdienas vakarā kādam pacientam tika apstiprināta Latvijā pirmā saslimšana ar slimību “Covid-19”.