Pasauli skatīt gaišās krāsās 0
Pedagogs, dizainers un gleznotājs Raitis Junkers ir viens no tiem retajiem Latvijas māksliniekiem, kurš savās gleznās stāsta par sabiedrisko dzīvi un dažādām aktivitātēm mūsu laikā. Tēlotājā mākslā nav moderni vēstīt, cik daudz pozitīva ir pasaulē. Šāda attieksme Raitim Junkeram nav pieņemama, jo viņš apkārt notiekošo redz gaišās krāsās un savā mākslā apliecina dzīvi.
Mākslinieks Jelgavā dzīvo nu jau septīto gadu. Kopš pirmajām dienām viņš aktīvi iesaistījās pilsētas kultūras un mākslas dzīvē. Viņš nodibināja mākslas studiju “Mansards”, kurā mācās gan dažāda vecuma bērni un jaunieši, gan arī pieaugušie. Lai pievērstu pilsētnieku uzmanību šai studijai, gan arī domājot par pilsētas mākslas dzīves paplašināšanu un dažādošanu, Raitis Junkers vasaras mēnešos pagalmā pie savas darbnīcas atver Vasaras mākslas galeriju, kur ierīko vienas dienas izstādes, eksponējot gan savus, gan savu skolnieku darbus. Jaunums ir tas, ka 2015. gadā šaurajā ieejā starp diviem namiem uz šo pagalmu mākslinieks atklāja Jelgavā pirmo galeriju brīvā dabā – ziemu un vasaru, lietū un salā – ar savu audzēkņu zīmējumiem un gleznojumiem. Paralēli pedagoga darbam viņš darina arī dekorācijas Jelgavas Ādolfa Alunāna teātra izrādēm.
Raitim Junkeram ir laimējies ar to, ka pēc 1985. gada, kad Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā ierīkoja Krišjāņa Barona zāli, vienīgo Latvijā, un Andrejs Zvejnieks apgleznoja tās sienas ar tautasdziesmu sižetiem un Krišjāni Baronu centrā, nekas tik nozīmīgs monumentālajā glezniecībā pilsētā nav noticis. 2014. gadā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs viņam piedāvāja Jelgavas ekspozīcijā uz sienas uzgleznot kompozīciju ar Jelgavas dzelzceļa staciju 20. gadsimta sākumā. Būdams aktīvs pilsētas dzīves līdzdalībnieks, Raitis Junkers kļuvis arī neaizvietojams Dzejas dienu vizuālā tēla veidotājs, pagājušajā gadā viņš bija arī divu lielu koncertu mākslinieks.
Sekojot kultūras dzīvei senajā Mītavā, Raitis Junkers nu jau trīs gadus gleznās attēlo pilsētas iedzīvotāju svētku gājienu maijā un pilsētas mirdzumu naktī pirms jaunā gada atnākšanas. Mākslinieks ataino arī to kūsājošo dinamiku, kas novērojama smilšu un ledus skulptūru festivālu un Metāla vai Piena, maizes un medus svētku laikā. Pēc gleznotāja domām, tāpat glezniecības cienīga ir ikdienas dzīve – gadskārtu maiņa vai arī vakara un rīta stundas, kad pilsēta dzīvo salīdzinoši mierīgā klusumā. Viņš rāda arīdzan jaunos vaibstus pilsētas sejā – Mītavas tiltu, atjaunoto Pasta salu, Čakstes bulvāri un Trīsvienības baznīcas torni.
Pilsētas notikumu atainojumos Raitim Junkeram nav tik būtiska detaļu precizitāte, pareizs dabas atveidojums, cik noskaņa, paša un pilsētnieku sajūtas, atrodoties notikumu un svētku virpulī. Šim nolūkam mākslinieks izmanto košu krāsu rakstus, ko kārto intensīvos ritmos, ņemot palīgā enerģiskus otas vēzienus. Stilizētie cilvēku stāvi un pilsētas vides dekoratīvie elementi iekļaujas Jelgavas ainavā, kurā kā būtiska sastāvdaļa ir pilsētas siluets, kas gleznās te manāmāk, te mazāk uzsvērti vienmēr parādās. Visam pāri it kā skan aicinājums “Atbraukt, iepazīt, iemīlēt!”, kas ir gan izstādes vadmotīvs, gan arī Zemgales reģionālā tūrisma centra devīze.
Vēl jāpiebilst, ka 2015. gadā Raitis Junkers saņēma Jelgavas pilsētas domes Atzinības rakstu par ieguldījumu pilsētas kultūras dzīvē un jaunās paaudzes izglītošanā.