Publicitātes foto

Pasaules ūdens dienā vērš uzmanību uz tehnoloģiju atbalstu ūdens piesārņojuma samazināšanā 0

Šodien, 22. martā, tiek atzīmēta ikgadējā Pasaules ūdens diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Klimata pārmaiņu un piesārņojuma dēļ cilvēka ikdienas vajadzībām un uzturam šobrīd ir pieejams vien mazāk nekā 1% zemes saldūdens, un tiek prognozēts, ka situācija tikai pasliktināsies – 2050. gadā pieprasījums pēc saldūdens visā pasaulē varētu būt par 30% lielāks nekā tagad, un dzeramā ūdens deficīts var skart ikvienu pasaules iedzīvotāju.

Aļģu savairošanās jeb tā sauktā ūdens ziedēšana ir viens no ūdens piesārņojuma veidiem, ko rada dažādu apstākļu kombinācija, tai skaitā notekūdeņu nonākšana ūdenstilpēs un klimata izmaiņas. Huawei eksperti atklāj, kā ar šo problēmu efektīvi palīdz cīnīties tehnoloģijas – 5G, mākslīgais intelekts un lielo datu apstrāde ir tikai daži no rīkiem, ar ko iespējams novērst aļģu radīto negatīvo ietekmi uz dabu.

Jauni risinājumi aļģu kontrolēšanai

CITI ŠOBRĪD LASA

Aļģes apdraud zivis, piesārņo dzeramo ūdeni un var izraisīt dažādas slimības, turklāt tās ir sastopamas arī tepat Latvijā. Šobrīd galvenokārt aļģu ierobežošana tiek veikta ar ūdens nezāļu savācējiem, kā arī novērojot izmaiņas ūdenī manuāli vai ar bezpilota lidaparāta palīdzību. Tomēr šīs metodes patērē daudz resursu un nav pilnveidotas, piemēram, plaši uzlabojumi nepieciešami šobrīd izmantotajai attēlu iegūšanas metodei.

Kameras, kas savienotas ar bezpilota lidaparātiem, nespēj pielāgoties apgaismojumam un attēlu uzņemšanas leņķim, padarot aļģu atšķiršanu no tīrā ūdens attēlā teju neiespējamu. Eksperti ir secinājuši, ka ar tehnoloģiju, piemēram, mākslīgā intelektu un 5G palīdzību, iespējams efektīvi, nepalielinot darbinieku noslodzi, veikt automatizētu aļģu identifikāciju, uzraudzību un ierobežošanu.

Lai aļģu nekontrolēta izplatība tiktu veiksmīgi ierobežota, nepieciešama vienota pieeja. Huawei Intelligent Operation Center radītās tehnoloģijas nodrošina pilna cikla pārvaldību, ietverot aļģu vairošanās cēloņu noteikšanu, to novērošanu un padziļinātu izpēti. Viena no tehnoloģijām, kas var atvieglot procesu, ir video datu ievākšana, kas ar mākoņpakalpojumu un 5G savienojuma palīdzību reāllaikā saņem un saglabā bezpilota lidaparāta iegūtos video un nogādā tos mākslīgā intelekta platformās.

Mākslīgais intelekts šajā gadījumā darbojas kā galvenais pētniecības un analīzes rīks – tas aprēķina aļģu ziedēšanas garumu, platumu, smagumu un pat izplatības vietu, uzņem attēlus un nepieciešamības gadījumā nosūta trauksmes signālus, kad aļģu izplatība pārsniedz noteiktu līmeni.

Lielo datu apstrādes un mākslīgā intelekta iespējas ļauj apvienot iegūtos attēlus un datus, lai iegūtu precīzas aļģu attēlu kopas no dažādiem reljefiem. Šīs tehnoloģijas jau pierādījušas savu efektivitāti, kad tās tika izvietotas 19 km² lielā ūdens platībā un kopš sistēmas ieviešanas tika savāktas 36 000 tonnas zilaļģu, palielinot procesa efektivitāti par vairāk nekā 45%.

Reklāma
Reklāma

Jācīnās ar ūdens piesārņojuma cēloņiem, nevis tikai sekām

Lai ieviestu pozitīvas ilgtermiņa pārmaiņas, svarīgi ne tikai novērst ūdens piesārņojuma radītās sekas, bet arī apturēt piesārņojuma avotu. Gadalaiku maiņa un laika apstākļi var veicināt zilaļģu augšanu, taču to galvenokārt rada rūpnieciskie un sadzīves notekūdeņi. Notekūdeņi ūdenstilpēs izplata lielu daudzumu augiem derīgo barības vielu, kas savukārt savairo aļģes. Lai šādas vielas nenonāktu ūdenī, svarīgākais ir rūpīgi un efektīvi kontrolēt un attīrīt notekūdeņus.

Nav noslēpums, ka liela daļa notekūdeņu dabiskajās ūdentilpēs nonāk no dažādiem ražošanas uzņēmumiem. Ar tehnoloģiju palīdzību iespējams iegūt un analizēt datus par notekūdeņu novadīšanu, identificēt uzņēmumus, kas izvada kaitīgos notekūdeņus ūdenstilpēs un pārkāpj notekūdeņu pārraudzības standartus, kā arī noteikt, kur tieši izvade notikusi un kas ir notekūdeņu sastāvā.

Konstatējot dabai nedraudzīgu rīcību, mākslīgais intelekts nosūta signālus par izplūdes vietu un nepieciešamību attīrīt ūdeni, tādējādi ļaujot veiksmīgi apturēt piesārņojumu jau tā saknē. Tieši šādiem mērķiem izstrādātas Huawei Intelligent Operation Center tehnoloģijas – tās spēj apstrādāt lielos datus un nodrošināt, ka mākslīgais intelekts tiek apmācīts datus strukturēt un analizēt, ļaujot ātri un precīzi cīnīties ar ūdens piesārņojumu. Iegūtie dati noder arī pētniecībā par dažādu faktoru saistību ar sezonālo aļģu izplatību un nelegālu noplūžu vai slēptu kanalizācijas cauruļu konstatēšanā.

Ceļā uz dabai draudzīgāku nākotni arvien vairāk tiek izmantotas tehnoloģijas, lai ne vien novērstu cilvēka radītās sekas, bet arī cīnītos ar to cēloņiem. Tehnoloģiju uzņēmumiem ir liela nozīme šajā procesā un klimata pārmaiņu ierobežošanā kopumā, jo nepieciešams rīkoties gudri, ar vienotu pieeju un nepalielinot resursu patēriņu.