Pasaules pasu reitinga pirmais desmitnieks šogad kļuvis interesantāks, tajā manāma arī Latvija 17
Piecus gadus Japāna bijusi 1. vietā “Henley” pasu indeksā, kas mēra globālo ceļošanas brīvību (cik daudz bezvīzu un vīzu pieejas pasaulei bauda dažādi pilsoņi). Taču 2023. gada vasarā Japāna tika “nostumta” uz trešo vietu, un jaunā titula īpašniece ir Singapūra, kuras pilsoņi var apmeklēt 193 no 227 galamērķiem visā pasaulē, vēsta “CNN“.
Kamēr Āzija ilgu laiku ir dominējusi un dominē līderu saraksta augšgalā Londonā bāzētajā globālā pilsonības un uzturēšanās konsultāciju firmas “Henley & Partners” izveidotajā indeksā, Eiropa atkāpjas. Vācija, Itālija un Spānija ir pakāpušās otrajā vietā ar bezvīzu piekļuvi 190 galamērķiem, savukārt Japānai un Dienvidkorejai 3. vietā pievienojas Austrija, Somija, Francija, Luksemburga un Zviedrija. Šo īpašo septiņu valstu pilsoņi var piekļūt 189 galamērķiem bez iepriekšējas vīzas.
Amerikas Savienotās Valstis un Apvienotā Karaliste ir pakāpušās uz leju kopš 2014. gada, kad tās kopīgi ieņēma 1. vietu. Apvienotā Karaliste ir 4.vietā reitingā, tikmēr ASV ir noslīdējusi līdz astotajai vietai, nodrošinot piekļuvi tikai 183 bezvīzu galamērķiem.
Savā jaunākajā izlaidumā “Henley & Partners” atzīmē, ka 18 gadus veco reitingu vēsturē vidējais galamērķu skaits, kuriem ceļotāji var piekļūt bez vīzas, ir gandrīz dubultojies. Tomēr ceļošanas brīvības atšķirība starp reitinga augšgalā un lejasdaļā esošajām valstīm ir lielāka nekā jebkad agrāk. Afganistānas pilsoņi bez iepriekš izsniegtas vīzas var apmeklēt tikai 27 galamērķus, Irākas pilsoņi – 29 un Sīrijas – 30.
“Henley & Partners” priekšsēdētājs atzīmē, ka Singapūra beidzamo 10 gadu laikā ir bijusi aizņemta ar lielākas ceļošanas brīvības iespēju radīšanu saviem pilsoņiem, iegūstot bezvīzu piekļuvi 25 jauniem galamērķiem.
Citi pasu indeksi
“Henley & Partner” saraksts ir viens no vairākiem indeksiem, ko izveidojuši finanšu uzņēmumi, lai klasificētu globālās pases atbilstoši piekļuvei, ko tie nodrošina saviem pilsoņiem.
“Arton Capital” pasu indeksā ņemtas vērā 193 Apvienoto Nāciju Organizācijas dalībvalstu un sešu teritoriju – Taivānas, Makao, Honkongas, Kosovas, palestīniešu teritoriju un Vatikāna – pases. Citām valstīm pievienotās teritorijas ir izslēgtas. Tas arī tiek atjaunināts reāllaikā visa gada garumā, bet tā dati tiek apkopoti, rūpīgi uzraugot atsevišķu valdību portālus. Tas ir rīks cilvēkiem, kas ceļo, lai sniegtu precīzu, vienkārši pieejamu informāciju viņu ceļošanas vajadzībām, pagājušajā gadā “CNN” sacīja “Arton Capital” dibinātājs Armands Artons.
“Arton Global Passport Power Rank 2023” ierindo Apvienotos Arābu Emirātus pirmajā vietā ar bezvīzu/vīzu ieceļošanas punktu skaitu – 180.
Kas attiecas uz otro vietu, to ieņem 11 valstis, no kurām lielākā daļa atrodas Eiropā: Vācija, Zviedrija, Somija, Luksemburga, Spānija, Francija, Itālija, Nīderlande, Austrija, Šveice un Dienvidkoreja.
Apvienotā Karaliste atrodas 3. vietā līdzās Dānijai, Beļģijai, Portugālei, Norvēģijai, Polijai, Īrijai un Jaunzēlandei. Ceturtajā vietā ierindojušās ASV un Japāna.
Labākās pases 2023. gadā ir:
1. Singapūra (192 galamērķi)
2. Vācija, Itālija, Spānija (190 galamērķi)
3. Austrija, Somija, Francija, Japāna, Luksemburga, Dienvidkoreja, Zviedrija (189)
4. Dānija, Īrija, Nīderlande, Apvienotā Karaliste (188 galamērķi)
5. Beļģija, Čehija, Malta, Jaunzēlande, Norvēģija, Portugāle, Šveice (187 galamērķi)
6. Austrālija, Ungārija, Polija (186 galamērķi)
7. Kanāda, Grieķija (185 galamērķi)
8. Lietuva, Amerikas Savienotās Valstis (184 galamērķi)
9. Latvija, Slovākija, Slovēnija (183 galamērķi)
10. Igaunija, Islande (182 galamērķi)
Sliktākās pases 2023:
Trīs valstīm visā pasaulē ir bezvīzu vai vīzu piekļuve 30 vai mazāk valstīm:
101. Sīrija (30 galamērķi)
102. Irāka (29 galamērķi)
103. Afganistāna (27 galamērķi)