Pasaules līderi un mediju organizācijas nosoda uzbrukumu “Charlie Hebdo” 3
Pasaules līderi un mediju organizācijas trešdien nosodījušas asiņaino uzbrukumu Francijas satīriskā žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijai Parīzē, dēvējot to par teroristu uzbrukumu runas brīvībai.
Jau vēstīts, ka ar automātiskajiem ieročiem bruņoti cilvēki trešdien iebrukuši “Charlie Hebdo” redakcijā un apšaudē nogalināti vismaz 12 cilvēki. Tas ir asiņainākais teroristu uzbrukums Francijā 40 gadu laikā.
Baltais nams nosodījis šo uzbrukumu “spēcīgākajos iespējamajos vārdos”, un arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses pārstāvis paziņoja, ka “Maskava stingri nosoda terorismu visās tā formās”.
“Mēs uzturam kontaktus ar Francijas amatpersonām, un es esmu devis savai administrācijai rīkojumu sniegt jebkuru palīdzību, kas nepieciešama šo teroristu saukšanai pie atbildības,” paziņoja ASV prezidents Baraks Obama.
Turcijas kultūras un tūrisma ministrs Omers Čeliks norādīja, ka šis uzbrukums saasinās reliģisko spriedzi Eiropā un noraidīja jebkādu islāma līdzību ar šo teroraktu.
“Neviens nevar aizstāvēt islāmu ar šādu slaktiņu,” uzsvēra ministrs.
Žurnālistu aizsardzības komiteja (CPJ) uzsvēra, ka notikušais ir “nekaunīgs uzbrukums runas brīvībai Eiropas sirdī”, bet organizācija “Reportieri bez robežām” (“Reporters sans frontieres” – RSF) nosauca šo par melnu dienu.
Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons nodēvēja notikušo par pretīgu un barbarisku aktu, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādīja, ka šāda rīcība ir nicināma.
“Šī valsts ir vienota ar Francijas tautu mūsu opozīcijā visām terorisma formām, un mēs ar pārliecību iestājamies par runas brīvību un demokrātiju,” paziņoja Kemerons.
Baltā nama pārstāvis Džošs Ērnsts uzsvēra, ka ASV ir gatavas palīdzēt Francijas varasiestādēm izmeklēšanā. “Visi šeit Baltajā namā ir kopā ar šajā uzbrukumā nogalināto vai ievainoto ģimenēm,” viņš piebilda.
Arī Itālijas premjerministrs Mateo Renci pauda “šausmas un bailes” par notikušo.
Eiropas Komisijas (EK) vadītājs Žans Klods Junkers norādīja, ka ir “dziļi šokēts par brutālo un necilvēcīgo uzbrukumu”. Līdzīgus vārdus lietoja arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, komentējot notikušo.
“Mēs paužam pilnīgu solidaritāti mūsu sabiedrotajai Francijai. (..) Visi NATO sabiedrotie ir vienoti cīņā pret terorismu. Terorisms visās tā formās un izpausmēs nekad nevar tikt pieciests vai attaisnots,” paziņoja Stoltenbergs.
Žurnāls “Charlie Hebdo” 2006.gadā izpelnījās ievērību visā pasaulē, pārpublicējot musulmaņu pravieša Muhameda karikatūras, kas sākotnēji parādījās dāņu laikrakstā “Jyllands-Posten” un izsauca islāma pasaules sašutumu.
2011.gadā notika uzbrukums “Charlie Hebdo” redakcijai, kurā tika izmantoti tā dēvētie Molotova kokteiļi.
Nedz draudi, nedz vardarbība, nedz tiesas prāvas līdz šim nebija piespiedušas “Charlie Hebdo” atkāpties no savas nostājas, un 2012.gadā tā slejās atkal parādījās Muhameda karikatūras. Šoreiz pravietis bija attēlots kails.
Aptuveni stundu pirms uzbrukuma žurnāls tviterī publicēja karikatūru par teroristu organizācijas “Islāma valsts” līderi Abu Bakru al Bagdadi, to parakstot ar vārdiem “Ar vislabākajiem novēlējumiem, starp citu”.
Saskaņā ar policijas ziņoto, aculiecinieki dzirdējuši, kā uzbrucēji klieguši “mēs esam atriebuši pravieti” un “Allahu Akbar” (“Allāhs ir dižens”).
Dānijas premjerministre Helle Torninga-Šmita norādīja, ka ir kopā ar Franciju.
“Pilnīgi neaizsargāti un nevainīgi cilvēki kļuva par upuri tam, kas liekas ir uzbrukums runas brīvībai. (..) Francijas sabiedrība, kā mūsējā, ir atvērta, demokrātiska un balstīta uz brīvu un kritisku presi. Tās ir vērtības, kas dziļi iesakņojušās visos mūsos un kuras mēs aizsargāsim,” paziņoja premjere.
“Tās ir arī tās pašas vērtības, kas padara Franciju par spēcīgu sabiedrību, kura spēj izturēt šādu uzbrukumu,” viņa piebilda.
Arī Latvijas augstākās amatpersonas paudušas stingru nosodījumu terora uzbrukumam, kā arī izteikušas līdzjūtību Francijas tautai.