Publicitātes foto.

FOTO. Pasaules latviešu zinātnieki no 24 valstīm kongresā diskutē par valstij būtiskiem jautājumiem 0

Pievienota foto galerija.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā uz IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresu no 18. līdz 20. jūnijam pulcēsies vairāk nekā 750 dalībnieku no 24 pasaules valstīm, lai dotu savu ieguldījumu valsts un sabiedrības attīstībai nozīmīgos jautājumos, tā portālu “La.lv” informēja Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“IV Pasaules latviešu zinātnieku kongress tiek rīkots, lai pulcētu Latvijas un Latvijas izcelsmes zinātniekus, viņu stratēģiskos partnerus un draugus no visas pasaules. Latvijas simtgadē zinātnei ir prominenta loma, jo «Zināt, tas ir Latvijas dabā!» un mēs esam bagāti ar to, ko mēs zinām. Vēl vairāk, Latvijas zinātniekiem ir redzējums par Latvijas ekonomikas un sabiedrības procesu attīstību, lai nodrošinātu ceļu uz eiropeisku zināšanu sabiedrību, kas vērsta uz ekonomikas izaugsmi un ilgtspējīgu attīstību,” uzsver izglītības un zinātnes ministrs, profesors Kārlis Šadurskis.

Kongresā pieteikto tēmu loks ir plašs, sākot no zinātnes lomas 21. gadsimta sabiedrībā (šo tēmu ievadīs Dr. Vairas Vīķes – Freibergas referāts) un mūsdienīga skatījuma uz sabiedrības drošības un drošuma aspektiem, līdz pat atsevišķu zinātņu nozaru sekciju aktualitātēm un Latvijas nākotnes “Latvijas formulas 2050” modelēšanai. Kongresa ietvaros notiks arī Latvijas vēsturnieku II kongress un III Pasaules latviešu juristu kongress.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kongresa pirmās dienas vadmotīvs ir sabiedrības drošība un drošums, ar šiem aspektiem saistītie jautājumi ir sadalīti četrās tematiskās grupās: informatīvā telpa, tautsaimniecība, tehnoloģijas un cilvēkdrošība.

Otrās dienas vadmotīvs – iezīmēt pasaules attīstības tendences zinātnes jomā un Latvijas iespējas tajās. Zinātnieki diskutēs par Latvijai būtiskiem jautājumiem un attīstību vairākās zinātnes nozarēs sešās nozaru sekcijās – dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju, medicīnas un veselības zinātņu, lauksaimniecības un meža zinātņu, sociālo un humanitāro zinātņu sekcijā.

Trešajā dienā dalībnieki vērsīs skatu nākotnē un noslēdzošajā forumā “Latvijas formula 2050” diskutēs par Latvijas digitālo transformāciju, biznesu nākotnes ekonomikā, kur noteicošā būs dalīšanās ekonomika, izglītības izaicinājumiem, kā arī tiks spriests, vai roboti mums nākotnē atņems darbu.
Noslēgumā tiks publiskoti kongresa dalībnieku priekšlikumi par zinātnes lomu un devumu sabiedrībai, lai Latvija varētu pastāvēt, attīstīties un būt patiesi neatkarīga un droša. Droši visos aspektos – sabiedrību kopumā, lai ikviens cilvēks var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, izkopjot sevi un nodrošinot pienesumu sabiedrībai.

Kongresā piedalīsies Latvijas un ārvalstu viedokļu līderi no akadēmiskās, uzņēmēju vides un valsts amatpersonas.

Reklāma
Reklāma

Paralēli kongresam notiks vairāki publiskie pasākumi, kurus varēs apmeklēt ikviens interesents, piemēram, 19. jūnijā Latvijas jaunie zinātnieki atraktīvā veidā iepazīstinās sabiedrību ar pētījumiem un zinātniskā darba rezultātiem pasākumā “ResearchSlam”, 18. – 20. jūnijā būs iespēja neformālā vidē klausīties zinātnes stāstus un praktiski iesaistīties kopā ar 2018. gada Latvijas zinātnes kalendāra zinātniekiem un apbalvojuma “Laiks Ziedonim” zinātnes nominācijas laureātiem.
Ar kongresa programmu un ar to saistītajiem pasākumiem var iepazīties kongresa mājaslapā: congress.sciencelatvia.lv

Pirmās un trešās dienas pasākumiem tiks nodrošināta tiešraide LMT straumē, šeit. Pasākumam iespējams sekot arī sociālo mediju kontos Twitter un Facebook – @zinātkongress un attālināti iesaistīties diskusijās, izmantojot tēmturus #ZinātKongress un ZinātneLatvijai.

Pasākumu rīko Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Latvijas Universitāšu asociāciju, zinātniskajām institūcijām un diasporas organizācijām.

La.lv sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju piedāvā šodien, 18. jūnijā no plkst. 10.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zāles vērot IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa atklāšanu un pirmās dienas sesijas.

Kongresa pirmās dienas vadmotīvs ir sabiedrības drošība un drošums – dalībnieki vairākās sesijās diskutēs par drošību un informatīvo telpu, tehnoloģisko un kiberdrošību, drošību un tautsaimniecību, kā arī drošību un cilvēku kā indivīdu – sabiedrības locekli. Kongresa ievadreferātu lasīs Dr.Vaira Vīķe-Freiberga. Dienas saturiskais veidotājs ir Vidzemes Augstskolas rektors, vēsturnieks Dr. Gatis Krūmiņš.

Kongresa atklāšanas dienas tiešraides programma:

Pulkst. 10:00 Kongresa atklāšana.
Moderators: Gundars Rēders
Latvijas Republikas Ministru prezidents Māris Kučinskis.
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Pulkst. 10.20 Ievadreferāts “Zinātnes loma modernā sabiedrībā un mūsdienu zinātnes izaicinājumi.

Dr. Vaira Vīķe-Freiberga, Valsts prezidente 1999-2007, Valsts prezidenta kanceleja.

Pulkst. 10.40 Paneļdiskusija “Ko sabiedrība sagaida no Latvijas zinātniekiem?”
Vadītājs: Dr. Gatis Krūmiņš, Vidzemes Augstskolas rektors, vadošais pētnieks, vēsturnieks.
Dr. Vaira Vīķe-Freiberga, Valsts prezidente 1999-2007, Valsts prezidenta kanceleja.
Baiba Rubesa, RB RAIL valdes priekšsēdētāja, globālais projekts Rail Baltica.
Dr. Zbigņevs Stankevičs, Rīgas arhibīskaps-metropolīts.
Uldis Pīlēns, UPB Holding dibinātājs un padomes priekšsēdētājs.
Uldis Zariņš, SIA Anatomy Next līdzdibinātājs un produktu menedžeris.

Pulkst. 12.00 Referāts “Zinātne un drošība. Pagātnes, mūsdienu un nākotnes izaicinājumi”.

Dr. Gatis Krūmiņš, Vidzemes Augstskolas rektors, vadošais pētnieks, vēsturnieks.

Pulkst. 12.20 Paneļdiskusija “21. gadsimta zinātnes loma sabiedrības drošības stiprināšanā.”.

Vadītāja: Dr. Solvita Denisa-Liepniece, Vidzemes Augstskolas docente, konsultante mediju pratības jautājumos.
Jānis Sārts, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors.
Dr. Gatis Krūmiņš, Vidzemes Augstskolas rektors, vadošais pētnieks, vēsturnieks.
Dr. Inna Šteinbuka, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja.
Dr. Nevils Bolts, Londonas Karaļa Koledžas Stratēģiskās Komunikācijas Centra direktors.
Dr. Viktors Pšemislavs Pjotrovskis (Victor P. Piotrowski), National Science Foundation (NSF) vadošais programmu direktors.
Dr. Agrita Kiopa, Valsts sekretāra vietniece, Izglītības un Zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore.
Šarlīna Vičeva (Charlina Vitcheva), Eiropas Komisijas ģenerāldirektora vietniece

Pulkst.14.30 Paneļdiskusija “Drošība un tautsaimniecība.”

Pulkst.16.30 Paneļdiskusija “Drošība un tehnoloģijas.”

Tiešraide no IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa turpināsies 20. jūnijā no plkst. 9.00. Kongresa dalībnieki vērsīs skatu nākotnē, diskutējot par Latvijas digitālo transformāciju, biznesu nākotnes ekonomikā, kur noteicošā būs dalīšanās ekonomika, apspriedīs izglītības izaicinājumus un vērtēs, vai roboti mums nākotnē atņems darbu.

IV Pasaules latviešu zinātnieku kongress ir viens no Izglītības un zinātnes ministrijas vērienīgākajiem Latvijas valsts simtgades pasākumiem, kas pulcēs Latvijas izcelsmes zinātniekus no visas pasaules, kā arī viņu stratēģiskos partnerus un atbalstītājus, lai kopīgi atskatītos uz paveikto un definētu turpmākos Latvijas zinātnes uzdevumus valsts un sabiedrības attīstībai.

Tiešraide no IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa skatāma arī LMT Viedtelevīzijā, lietotnē LMT Straume un

http://straume.lmt.lv/

Tiešraides skatītāji aicināti iesaistīties Twitter diskusijās, lietojot tēmturi #ZinātneLatvijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.