Pasaules Diabēta dienā iespējas pārbaudīt veselību bez maksas 3
Pasākuma apmeklētājiem piedāvā iespēju bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, ķermeņa svaru, tauku daudzumu ķermenī, kaulu blīvumu, glikētā hemoglobīna HbA1c līmeni (cukura diabēta kompensācijas pakāpi), saņemt ārstu un psihologa ieteikumus, saņemt informāciju par cukura diabētu, iepazīties ar jaunumiem diabēta ārstēšanā un visdažādāko firmu piedāvājumiem diabēta pacientiem.
Pasaules Diabēta diena – 14.novembris – ir ANO izsludināta diena. To rīko ar mērķi informēt par cukura diabēta riska faktoriem un pirmajām pazīmēm, kas ir īpaši aktuāli, ņemot vērā straujo saslimstības pieaugumu ar šo slimību.
Cilvēkiem ar cukura diabēta riska faktoriem (piemēram, lieko ķermeņa svaru, paaugstinātu asinsspiedienu, cukura diabētu radiniekiem), kuri sasnieguši 40 gadu vecumu, reizi gadā būtu jāveic glikozes līmeņa pārbaude asinīs, bet cilvēkiem bez diabēta riska faktoriem šāda pārbaude nepieciešama reizi 3 gados.
Aicināti visi cilvēki, kuri vēlas bez maksas pārbaudīt savu veselību. Ieeja brīva.
Par cukura diabētu
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekoši daudz insulīna (1.tipa cukura diabēts – apm. 5 – 10 % no diabēta pacientiem) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot (2.tipa cukura diabēts – apm. 90 % no diabēta pacientiem). 2.tipa cukura diabēta izcelsmē liela nozīme ir palielinātam ķermeņa svaram un nepietiekošai fiziskai aktivitātei. Latvijā ir apmēram 79 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar cukura diabētu pieaug visā pasaulē, t.sk. arī Latvijā. Domājams, ka patiesībā diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien cukura diabētu konstatē novēloti.
Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no diabēta mirst 6 cilvēki. Mūsdienās 5 – 10 % no veselības aprūpes budžeta tērē diabēta ārstēšanai. Diabēts ir galvenais akluma un nieru mazspējas cēlonis. Diabēta pacientiem apakšstilba amputācija tiek veikta 15 – 40 reizes biežāk nekā vidēji populācijā.
1.tipa cukura diabēta profilakses pasākumi nav zināmi. 2.tipa cukura diabētu var novērst vai slimības attīstību aizkavēt, samazinot lieko ķermeņa svaru, palielinot fizisko aktivitāti un ievērojot speciālu diētu un ievērojot citus veselīga dzīvesveida principus.
LATVIJAS DIABĒTA ASOCIĀCIJA dibināta 1993. gadā un tā apvieno cukura diabēta pacientus, ārstus, medicīnas māsas, farmaceitus, citus veselības aprūpes profesionāļus un citus labas gribas cilvēkus ar mērķi risināt cukura diabēta izraisītās medicīniskās, sociālās un psiholoģiskās problēmas. Diabēta asociācija ir Starptautiskās Diabēta federācijas biedrs kopš 2005.gada.