Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī 88
Izmantojot teleskopu Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS), amerikāņu astrofiziķiem izdevies iemantot pilnībā jaunu Visuma izpētes metodi visaugstākajā precizitātes līmenī. Un pirmais un galvenais šā pētījuma secinājums varētu šķist mēreni šokējošs visiem tiem, kuri dažkārt dižmanīgi ņirgājas par tā dēvētajiem “plakanās pasaules apoloģētiem”. Tagad zinātne gluži oficiāli paudusi – Visumam piemīt plakana forma!
Ar BOSS datu palīdzību izveidota 1,2 miljonu Visuma galaktiku karte, nosakot to atrašanās vietu ar precizitāti līdz vienam procentam. Tiesa, šī karte gan pārstāv tikai pavisam nelielu Visuma daļu, tomēr tā vienalga dod pietiekamu priekšstatu par Visuma funkcionēšanu tā lielajos mērogos. Pateicoties šiem precīzajiem mērījumiem, kosmologi spējuši fiksēt to, ka arī mūsu Visums ir “neparasti plakans un bezgalīgs, plešoties telpā un laikā”. Un šādu plakano visumu kustība vienā virzienā nekad nenoved pie viena un tā paša punkta.
Atbilstoši tam pētniekiem ir iespēja izzināt, kā uzvedas gaisma dažām kopumā no 1,2 miljoniem aplūkoto galaktiku. Pētnieki uzsvēruši, ka no vairākām novērojamā Visuma galaktikām nākošā gaisma paliek paralēla, un šīs nosacītās divas līnijas vienmēr paliks paralēlas, piebilstot, ka vispār viņu intereses pamatā saistībā ar šo tēmu ir fakts, ka Visuma plakanā forma ietekmē tā bezgalīgumu. Tas nozīmē, ka nav iespējams pilnībā precīzi pateikt, ka tas nekad nebeigsies, taču pastāv reāla varbūtība, ka Visums ir bezgalīgs un tas turpināsies laikā. Vārdu sakot, attiecīgā pētījuma rezultāti apstiprinājuši Visuma bezgalību.
Tostarp gluži ģeometriski Visumam piemīt plakana forma, un paralēlas līnijas paliek paralēlas, lai gan tas nesniedz pilnu priekšstatu par Visuma topoloģiju. Principā pētnieki apgalvojuši, ka Visumam var piemist viena no kopumā 18 dažādām formām. Tieši patlaban pagaidām vēl nepietiekamā redzesleņķa dēļ neesot iespējams noteikt to, tieši kādu formu ieņēmis mūsu Visums.