Aušvicas-Birkenavas memoriāla un muzeja teritorija, 2024. gada janvārī.
Aušvicas-Birkenavas memoriāla un muzeja teritorija, 2024. gada janvārī.
Foto: AFP/SCANPIX

Pasaulē piemin holokausta upurus: Eiropā kopumā nacistu režīms nogalināja ap 6 miljoniem ebreju 78

Pasaulē sestdien, 27.janvārī, tiek atzīmēta Starptautiskā holokausta piemiņas diena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

1945.gada 27.janvārī padomju karaspēks atbrīvoja Aušvicas-Birkenavas nāves nometni, kur nacisti Otrajā pasaules karā nogalināja 1,1 miljonu cilvēku, no kuriem vairums bija ebreji. Kopumā Eiropā nacistu režīms nogalināja ap sešiem miljoniem ebreju.

Koncentrācijas nometnes atbrīvošanas datums Vācijā kopš 1996.gada tiek atzīmēts kā holokausta piemiņas diena, un Apvienoto Nāciju Organizācija 2005.gadā pasludināja šo datumu par starptautisku piemiņas dienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā dienā daudzviet pasaulē notiek piemiņas pasākumi.

Aušvicas muzejs Polijā paziņoja, ka 79.piemiņas gadadiena tiek atzīmēta ar nāves nometnē ieslodzīto zīmējumiem, tādējādi simbolizējot atsevišķus cilvēkus aiz visas cilvēces traģēdijas.

Muzeja direktors Pjotrs Civinskis sacīja, ka pārāk daudzi cilvēki mūsdienās Aušvicu saista ar vidi – dzeloņstieplēm, kazarmām un sargu torņiem -, tomēr patiesībā īstais stāsts ir par cilvēku traģēdiju.

Piemiņas pasākumā Aušvicā piedalās ap 20 nometnē izdzīvojušo.

Arī Vācijā, kur pie institūciju ēkām sestdien karogi nolaisti pusmastā, notiek dažādi holokausta upuru piemiņas pasākumi.

Bijušajā Rāvensbrikas nometnē Vācijas austrumos, kurā tika ieslodzītas sievietes, piemiņas pasākumā uzrunu teiks Vācijas iekšlietu ministre Nansija Fēzere.

Vācijā bāzētā Centrālā ebreju padome pirms piemiņas pasākumiem aicināja nepielīdzināt holokaustu citiem genocīdiem.

Izraēlā, kur dzīvo apmēram puse no pasaulē esošajiem holokaustā izdzīvojušajiem, piedzīvotā rētas uzplēsis palestīniešu teroristu grupējuma “Hamās” zvērīgais uzbrukums Izraēlā 7.oktobrī, uz ko Izraēla jau vairākus mēnešus atbild ar plašu ofensīvu.

Saistībā ar karu “Hamās” kontrolētajā Gazas joslā daudzviet pasaulē vērojams antisemītisma pieaugums.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs aicināja apņēmīgi cīnīties pret antisemītismu un rasismu.

Reklāma
Reklāma

“”Nekad vairs” ir katru dienu,” Šolcs teica, savu iknedēļas videouzrunu veltot holokausta upuru piemiņai. “27.janvāris mūs aicina palikt redzamiem, palikt dzirdamiem, pret antisemītismu, pret rasismu, pret mizantropiju un par mūsu demokrātiju,” viņš sacīja.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā piemiņas vēstījumā uzsvēra, ka katrai paaudzei ir jāzina patiesība par holokausta traģēdiju, uzsverot, ka “cilvēka dzīvībai vienmēr ir jāpaliek visaugstākajai vērtībai visām pasaules valstīm”.

Zelenskis arī aicināja atcerēties tos, kas varonīgi saglabāja cilvēcību un glāba citu dzīvības, nezinot, vai labais uzvarēs ļaunumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.