Izstādes priekšrocība ir iespēja katram skatītājam paturēt grāmatu rokās, izšķirstīt un iepazīt.
Izstādes priekšrocība ir iespēja katram skatītājam paturēt grāmatu rokās, izšķirstīt un iepazīt.
Foto: Dace Voitkeviča

Līdz 1.jūlijam Rīgā apskatāma pasaulē novērtēto fotogrāmatu izstāde 0

Dace Voitkeviča, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

“Self Publish Riga 2021” izstāde ISSP galerijā apskatāma līdz 1. jūlijam, iepriekš piesakoties, lai ievērotu Covid-19 noteiktos apmeklētāju skaita ierobežojumus.

“Self Publish Riga 2021” ir viens no fotogrāfijas festivāla “Rīgas Fotomēnesis” notikumiem, kas veltīts foto­grāfijas grāmatām un pašpublicētiem izdevumiem. Liekas, ka iespēja rādīt fotogrāfijas projektu plašākai auditorijai ne tikai izstādē, bet arī taustāmā rezultātā kā grāmatu Latvijā joprojām ir par maz novērtēta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārpus Latvijas tā ir vesela pasaule – fotogrāfijas grāmatas tiek pirktas un kolekcionētas, jo vizuālos tēlus neierobežo valodas barjeras.

Piemēram, nesen Sanktpēterburgā dzīvojošās Jūlijas Borisovas pašizdotu grāmatu par diviem lietuviešu izcelsmes amerikāņu lidotājiem savai kolekcijai iegādājies sers Eltons Džons, kuram fotogrāfija ir lielākā kaislība līdzās mūzikai.

“Self Publish Riga” ir iespēja daļiņu no bagātīgā starptautiskās fotogrāfijas grāmatu pasaules ieraudzīt tepat, Latvijā. Tā kuratore ir Evita Goze.

Pašu veidotas grāmatas

“Self Publish” festivāla nosaukums tulkojumā no angļu valodas nozīmē “pašu publicēts”. Taču izstāde ISSP galerijā ir plašāka – līdzās autoru rokām veidotām grāmatām apskatāms lielāku un mazāku izdevniecību piedāvājums.

Vairākas grāmatas izdotas ierobežotā skaitā, un katrs eksemplārs ir numurēts. Daudzas tapušas kā maketi jeb “dummies”.

Neskatoties uz maketa tehnisko izpildījumu, skatītājiem un žūrijai ir iespēja novērtēt autora ideju, projekta izstrādes nopietnību un izvēlēto risinājumu grāmatā.

Maketu starptautiskajā konkursā tika iesūtīti vairāk nekā simt pieteikumu no visas pasaules, un pirms nedēļas starptautiska žūrija pasludināja spēcīgāko pieteikumu desmitnieku.

Lai arī ārpus tā robežām, tomēr labāko pieteikumu īsajā sarakstā iekļuvušas arī trīs Latvijas autoru grāmatas. Izstādē apskatāmi oriģināli risināti un personiski Rūtas Kalmukas, Jūlijas Boļšakovas un Ievas Ozoliņas projekti. Jau šonedēļ būs zināms arī festivāla konkursa uzvarētājs.

Reklāma
Reklāma

Izstādes priekšrocība ir iespēja katram skatītājam paturēt grāmatu rokās, izšķirstīt un iepazīt. Kā atzinuši grāmatu cienītāji – fotogrāmatā svarīgs ir viss – papīra biezums, faktūra, vāka materiāls un pat grāmatas smarža.

Tā ir piedzīvojums ne tikai prātam un acīm, bet arī taustei. Blakus tradicionāliem izdevumiem atrodas grāmatas, kas pārsteidz ar materiālu izvēli (koks, plastikāts vai pat metāls), lappušu locījumiem, griezumiem, plēsumiem, izmēriem, izcirtumiem un neparastiem savienojuma veidiem.

Tās ir ne tikai fotogrāfijas, bet arī grafikas, dažādi dokumentāli materiāli kā biļetes, kartes, piezīmju lapiņas, iespiesti un ar roku rakstīti teksti. Grāmata ir patstāvīgs mākslas darbs, kurā forma un saturs papildina viens otru.

Septiņas kolekcijas

“Self Publish Riga” izstādē grāmatu piedāvājumu veido dažādas kolekcijas: trīs Baltijas valstu izdevumu izlase, ziemeļvalstu konkursa “Nordik Dummy Award” finālisti, pasaulē nozīmīgā un prestižā “Paris Photo-Aperture Foundation PhotoBook Awards” pagājušajā gadā nominētās grāmatas, “Self Publish Riga” grāmatu konkursa finālisti, kā arī Āfrikas valstu fotogrāfijas grāmatu izlase ar vēsturisku nozīmi.

Katru kolekciju, izņemot konkursus, ir veidojis savas valsts kurators. Tas nozīmē, ka atlasīti kuratora ieskatā spēcīgākie un interesantākie darbi.

Piemēram, Lietuvu, kas plašāk pazīstama ar Lietuvas fotogrāfijas klasiķu grāmatu izdevumiem, izstādē Rīgā pārstāv vairāki laikmetīgā fotogrāfijā strādājoši autori.

Āfrikas fotogrāmatu izlase sniedz pārskatu par vēsturiskām grāmatām, kurās iezīmējas arī rasisma un koloniālisma tēmas. Interesanti, ka daži izdevumi pārkāpj valstu robežas.

Piemēram, Igaunijas autores Marijas Kapajevas darbs ir izdots Latvijas izdevniecībā “Milda Books”. Latvijas autora Reiņa Lismaņa grāmata ar atmiņā paliekošu dzeltenbaltu caurumotu vāku ir veidota Lietuvas izdevniecībā “NoRutine Books”.

Atzinību guvusī grāmata “Sudrabmeitenes. Foto­grāfijas retušētā vēsture” stāsta par Latvijas un Igaunijas fotogrāfēm, to vienu veido abu valstu autori un atbalstītāji. Latvijā dzimušās un Tartu universitātē studējušās Diānas Tamanes vārds ierakstīts arī Igaunijas fotogrāfijas vēsturē.

Grāmatas no Latvijas

Izstāde ir unikāla iespēja iepazīt vairākas Latvijas autoru grāmatas, kuras citviet vienkopus redzēt ir sarežģīti, jo fotogrāmatas reti var apskatīt un nopirkt parastos grāmatu veikalos.

Tās visdrošāk ir meklēt autoru vai izdevniecību mājaslapās, vairākas grāmatas var iegādāties arī ISSP galerijā. Pirmajā acu uzmetienā liekas, ka Latvijas grāmatu izlase izstādē ir skaitliski mazākā.

Taču izrādās, ka divas Latvijas autoru grāmatas atrodamas blakus prestižajā “Paris Photo-Aperture Foundation” finālistu izlasē un guvušas ievērojamu atzinību pasaulē.

Tās ir Diānas Tamanes “Flower Smugler” un “Orbit” grupas sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju veidotā “Stikla Strenči”.

Var teikt, ka grāmata “Stikla Strenči” ISSP galerijā ir goda vietā. Līdzās grāmatu izstādei skatāma Annas Volkovas un Alekseja Muraško veidotā instalācija “Stikla Strenči dažos vārdos” par starptautiskus panākumus guvušo Strenču fotosalona mantojumā balstīto grāmatu un fotogrāfiju aprakstiem arhīvos.

Kuratori aicina reflektēt par lietišķiem, aprakstošiem nosaukumiem līdzās fotogrāfijām grāmatas atvērumos, vēlreiz pārliecinoties par pazīstamā teiciena “Attēls izsaka vairāk nekā 1000 vārdi” patiesumu.

Līdzās jau pieminētajiem autoriem Latvijas stendā var iepazīt Arņa Balčus, Ievas Raudsepas, Paulas Jansones grāmatas un mikroRIBOKAS projekta #mikropilsonis izdevumu (kurators Kaspars Vanags) darbus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.