Pasaule atzīmē gadu miju 0
Ar jautrām svinībām, bet dažviet atturīgi pasaulē sagaidīts 2013. gads
Austrālijas lielpilsētā Sidnejā jaunā gada sagaidīšanas svinībās krastmalā bija pulcējušies vairāki miljoni cilvēku vērot uguņošanu, kam veltītās mūzikas līdzautore bija popzvaigzne Kailija Minoga. Tradicionāli ļoti krāšņajā Jaungada uguņošanā Sidnejā tika izlietotas septiņas tonnas pirotehnikas materiālu.
Ar vērienīgu uguņošanu jaunais gads ievadīts Āzijas pilsētās, tostarp Honkongā un Šanhajā, kas bija īpaši izrotāta ar četru dimensiju attēlu izgaismojumu uz ēkām. Pirmo reizi pēdējos gadu desmitos plašas Jaungada svinības notika Birmā, kur jebkādi masu saieti bija aizliegti militārās diktatūras laikā. Pēc Austrumu kalendāra 2013. gads, kas sāksies februārī, būs ar uguni saistītais Čūskas gads, kas varētu būt mierīgāks nekā aizvadītais Pūķa gads, kas tiek saistīts ar ūdeni.
Jaunais gads iespaidīgi sagaidīts Dubaijā pie pasaulē augstākās ēkas – debesskrāpja “Burj Khalifa”. Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā jaunā gada iestāšanos iezvanīja milzīgais Bosingakas zvans, kas savulaik kopš 15. gadsimta brīdinājis ļaudis par ugunsgrēku. Jaungada svinības Indijas galvaspilsētā Deli un citviet bija klusas, jo daudzi iedzīvotāji ir šokēti un sēro par 23 gadus veco sievieti, kas gadu mijas priekšvakarā kļuva par grupveida izvarošanas upuri, pievēršot uzmanību seksuālās varmācības uzplūdiem valstī.
Britānijā, spītējot lietum, tūkstošiem cilvēku bija pulcējušies Temzas krastos Londonā, lai vērotu uguņošanu un īpaši izgaismoto “Londonas aci” – milzīgo panorāmas ratu pilsētas centrā. “Cik brīnišķīgs noslēgums fantastiskam gadam,” atzina Londonas mērs Boriss Džonsons, atceroties Britānijas galvaspilsētā 2012. gadā aizvadītās olimpiskās spēles un vērienīgos svētku pasākumus, godinot karalienes Elizabetes II valdīšanas 60. gadskārtu.
Ņujorkā aizvadītas tradicionālās jaunā gada sagaidīšanas svinības Taimskvērā Manhetenas centrā, kur bija sapulcējušies aptuveni miljons cilvēku, lai gadu mijas brīdī vērotu tradicionālo 3,5 metru kristāla bumbas kritienu. Brazīlijā vairāk nekā divi miljoni cilvēku sagaidīja jauno gadu Kopakabanas pludmalē. Venecuēlā bija atcelti daudzi svinību pasākumi, jo pasliktinājies ar vēzi sirgstošā prezidenta Ugo Čavesa veselības stāvoklis.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins optimistiskā Jaungada uzrunā mudināja tautu būt vienotākai, bet nepieminēja 2012. gadā pieredzētos protestus pret Kremļa politiku. Jaungada priekšvakarā Maskavā aizturēti aptuveni 25 cilvēki par mēģinājumu sarīkot nesankcionētu demonstrāciju, ziņo raidsabiedrība BBC. Krievijas galvenais sanitārais ārsts Genādijs Oņiščenko par “desmit šausmu dienām” nodēvējis gadumijas brīvdienas, kas Krievijā ilgs līdz 9. janvārim, mudinot iedzīvotājus ievērot mērenību alkohola lietošanā.
Pāvests Benedikts XVI tradicionālajā Jaungada lūgšanā Sv. Pētera katedrālē aicināja apliecināt solidaritāti ar nabagajiem un rosināja ticīgos uz mirkli apstāties, lai pārdomātu savu dzīvi.
Spānijā tūkstošiem cilvēku 2013. gadu sveica jautrā noskaņojumā Madrides Saules vārtu laukumā, spītējot aukstumam, lietum un ekonomikas likstām. Krāšņs Jaungada salūts notika Berlīnē, Vīnē, Varšavā un Atēnās, kur Grieķijas premjerministrs Antonis Samarass apsolīja grieķiem, ka finanšu krīzes smagākais posms ir garām, un pasludināja 2013. gadu par “cerību gadu”. Kipras galvaspilsētā Nikozijā ekonomiskās krīzes dēļ bija atceltas Jaungada svinības, pašvaldībai lemjot atvēlēt pasākumam paredzētos 16 000 eiro palīdzībai 320 skolēniem mazturīgās ģimenēs.
Vācijas kanclere Angela Merkele savā Jaungada vēstījumā brīdināja “būt gataviem grūtajiem ekonomiskajiem laikiem nākotnē”. Parīzē svinības šogad bija mazāk krāšņas, nekā ierasts, jo bija aizliegta uguņošana. Turīgākie Francijas iedzīvotāji gan var līksmot, jo prezidentam Fransuā Olandam pēc Konstitucionālās tiesas lēmuma jāpārskata formulējumi likumā par 75% ienākuma nodokļa ieviešanu personām, kuru ienākumi pārsniedz vienu miljonu eiro gadā. Prezidents Olands Jaungada uzrunā gan solījis neatteikties no pretrunīgi vērtētās ieceres paaugstināt nodokļus bagātniekiem un “prasīt vairāk no tiem, kuriem ir visvairāk”.
Ko gaidīt 2013. gadā?
Kā galvenos mezgla punktus starptautiskajā politikā šogad analītiķi uzskata notikumu attīstību Sīrijas pilsoņu karā un tā ietekmi arābu pasaulē, kur saglabājas nestabilitāte un vardarbības paplašināšanās draudi. Bažas turpina izraisīt Irānas kodolprogramma un gruzdošais Izraēlas un palestīniešu konflikts; Krievijas un Ķīnas centieni izmantot finanšu krīzi Eiropā savās interesēs; teritoriālie strīdi Dienvidaustrumāzijā; neskaidrība par Afganistānas nākotni pēc Rietumu miera uzturēšanas spēku plānotās izvešanas līdz šā gada beigām.
JANVĀRIS * Īrija pārņem ES prezidentūru; Britānija pārņem vadošo rūpniecisko valstu G8 grupas vadību. * Londonā atzīmē pasaules pirmā pazemes dzelzceļa 150. gadskārtu. * Vašingtonā notiek ASV prezidenta Baraka Obamas amatā stāšanās ceremonija, viņam sākot otro prezidentūras termiņu. * Izraēlā notiek parlamenta vēlēšanas. * Pasaules ekonomikas forums Davosā. FEBRUĀRIS * Daudzās valstīs, tajā skaitā Brazīlijā, sākas karnevālu sezona. * Pēc Austrumu kalendāra sākas Čūskas gads, ko saista ar gudrību un veiksmi. * Itālijā notiks parlamenta vēlēšanas, kur atkal gatavojas kandidēt bijušais premjerministrs Silvio Berluskoni. MARTS * 20. marts pasludināts par Starptautisko laimes dienu, kas notiek ANO aizgādībā. * Sanāk Ķīnas parlaments, kur paredzēts formāli apstiprināt pērn kompartijas kongresā izraudzīto partijas vadoni Sji Dziņpinu par valsts prezidentu. APRĪLIS * Pirmais pasaules čempionāts robotiem Sentlūisā, ASV. MAIJS * Somijā un Zviedrijā notiek 77. pasaules čempionāts hokejā. * Indijas kino atzīmē simt gadu jubileju. * Eirovīzijas dziesmu konkurss Malmē, Zviedrijā. JŪNIJS * Prezidenta vēlēšanas Irānā. JŪLIJS * Tiek gaidīta mazuļa piedzimšana Kembridžas hercoga Viljama un hercogienes Ketrīnas ģimenē. * Horvātija kļūs par ES 28. dalībvalsti. * Austrijā notiek parlamenta vēlēšanas. SEPTEMBRIS * Krievija rīko G20 valstu apspriedi Sanktpēterburgā. * Vācijā notiek federālā parlamenta vēlēšanas. OKTOBRIS * Azerbaidžānā paredzētas prezidenta vēlēšanas. NOVEMBRIS * Čīlē notiek prezidenta un parlamenta vēlēšanas. * Aprit 50 gadi kopš ASV prezidenta Džona Kenedija nogalināšanas. DECEMBRIS * Nobela balvu pasniegšanas ceremonija. |