Foto: Inita Šteinberga

Pašam savs ārstniecības augs dārzā – vērtīgā ķimene! 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Iespējams, vainīga ir kļūda mašīnas vadītāja vai vecākā apkalpes vadītāja rīcībā.” Noteikta precīza nogrimušās bruņumašīnas atrašanās vieta 55
Trampa atbilde par ASV karavīru pazušanu Lietuvā ir tikpat šokējoša kā pats notikums 54
Kā atbrīvoties no “stresa riepas” uz vēdera? 10 pārtikas produkti, kas palīdz samazināt kortizola līmeni
Lasīt citas ziņas

Kurš tad nepazīst ķimeni?! Taču pēkšņi izrādās, ka arī šis it kā parastais augs pļavās jau kļuvis par retumu. Tāpēc Latvijas Botāniķu biedrība 2021.gadā par gada augu atzinusi pļavas jeb parasto ķimeni (Carum carvi).

Ķimene ir divgadīgs lakstaugs. Pirmajā gadā pēc sējas veidosies tikai lapu rozete, otrajā – stāvs, zarots stublājs. Zied no maija līdz jūlijam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai droši atšķirtu ķimenes no suņuburkšķiem, norauj lapiņu un paberzē – tai jāsmaržo pēc ķimenēm.

Ķimenes vērts iesēt zālājā ne tikai bioloģiskās daudzveidības dēļ – tā noder arī mājas zaļajai aptieciņai kā vērtīgs ārstniecības augs. Sēklas drogām vāc jūnija beigās, jūlijā, nogriežot visu stublāju vai izraujot ar saknēm. Daļu sēklu var izmantot veselības stiprināšanai, daļu iesēt pļavā, lai vairojas dabas daudzveidība.

Tautas medicīnā ķimeni izmanto gremošanas sistēmas uzlabošanai, nervu nomierināšanai, cukura līmeņa regulēšanai. Sēkliņām piemīt antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība. Kā garšvielu ēdieniem var pievienot gan sēklas, gan auga jaunās lapiņas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.