Pašam sava tabaciņa, izaudzēta dārzā + Kā tabaku audzē Smārdē 6
Katram sava metode
“Audzēju tabaku, bet nezinu, kā apstrādāt tabakas lapas, lai varētu izmantot smēķēšanai. Zinu, ka tās jākaltē, bet kā rīkoties tālāk?” VELTA VĀVERE BALDONĒ
Profesionālu tabakas audzētāju Latvijā nav, ir tikai amatieri, kuri to audzē pašpatēriņam. Aptaujājot šādus cilvēkus, jāsecina: konkrētas metodes nav, katrs atradis savu variantu.
Kad tabaka sākusi ziedēt, lauž lapas – vispirms no auga apakšas, ikreiz izvēloties lielākās un dzeltēt sākušās. Lapas ver uz auklas vai stieples, žāvē un nodrošina tām fermentāciju. Šajā brīdī sākas plašākās variācijas un improvizācijas lapu apstrādē. Viens no variantiem – pažāvētās lapas liek čuguna cepamajā traukā, blīvi aptin ar foliju, lai nepiekļūst gaiss, kas fermentācijai neder, un nakti patur izkurinātā malkas plīts cepeškrāsnī. Otrajā dienā izņem un siltumā izkaltē līdz galam.
Otrais variants – tie, kam ir maizes krāsns, pēc maizes cepšanas lapas zem sloga liek krāsnī un lēni sutina. Citi izlīdzas ar gāzes vai elektriskās plīts cepeškrāsni, kur fermentācija notiek zemā siltuma režīmā. Daži pamanījušies šim nolūkam izmantot pirts krāsni. Vieni lapas krāsnī tur, kamēr sakaltušas, citi izņem un kaltēšanu pabeidz siltā vietā, līdz lapas labi sairst. Izkaltētajām lapām atdala rupjās dzīslas un atlikušo smalki saberž vai sagriež kā tabaku. Audzējot lielākos apmēros, var iegādāties speciālu tabakas smalcināmo mašīnu.