Pasaku valstība “Sedumos” 2

Milzīgā ražotnē mani sagaida Sarmis Kalniņš un Aija Bojāre, SIA SEDUMI valdes locekļi. Viņi mani ieved puķu pasaku valstībā – cik vien acis redz, mirdz sarkani, balti un rozā ziedi. Un tās ir tikai puansetijas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Cik lielā teritorijā jūs audzējat ziedus?

Siltumnīcu teritorija ir 0,8 hektāru platībā. Šogad esam izaudzējuši 50 000 puansetiju! Kaut audzējam tās dažādās krāsās, ieskaitot persiku un baltās krāsas puansetijas, sarkanās krāsas augs tomēr ir vispopulārākais. Tā nu ir tā Ziemassvētku krāsa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai jūs audzējat stādus no sēklām?

Nē, mēs iepērkam mazus spraudeņus no Ugandas Āfrikā, un tad tos izaudzējam par stādiem, kādus jūs tagad redzat. Mums ir dažādu šķirņu puansetijas – dažas lielākas, dažas zemākas. Ir arī tādas, ko var piekārt. Tās mēs sākotnēji piekārām, lai racionāli izmantotu siltumnīcas teritoriju, bet izrādījās, ka cilvēki labprāt iegādājas arī puansetijas karināmos podiņos, lai dekorētu mājas Ziemassvētku laikā.

Mani interesē, vai var veiksmīgi saglabāt Ziemassvētku zvaigznes stādu, lai puansetija būtu ar sarkaniem ziediem arī nākamajos Ziemassvētkos?

Tas patiešām ir iespējams, taču ir jāņem vērā daži knifi.

Ziemassvētku laikā puansetija zied, bet zieds nav krāsainās lapas, kuru dēļ visi jūsmo, bet gan sīkais, dzelteni sarkanais “knipucītis” lapu rozetē. Šajā laikā vajadzētu saglabāt augsni mitru, laistot ar remdenu ūdeni, kam pievienots mēslojums ziedošiem telpaugiem. Kad augu aplaista, ir jāuzmanās, lai ūdens netiek uz lapām un lai nav pārāk daudz saules.

Atkarībā no šķirnes februāra beigās vai marta sākumā nobirs apakšējās zaļās lapas un paliks kails stādiņš ar sarkano lapu augšdaļu. Tad stādam ir laiks iet gulēt. Vairs nemēslojiet augu, turiet to vēsākā telpā, tikai reti aplaistot, lai augsne neizžūst. Lapu rozetēs sāks veidoties jauni dzinumi. Kad dzinumi paaugušies, saīsiniet augu, tādejādi nogriežot sarkano ziedu, lai paliek kompakts stāds. Tad var atsākt laistīšanu un barošanu, bet ar zaļo telpaugu mēslojumu. Aprīlī stādu vajadzētu pārstādīt lielākā podā, jaunā, gaisīgā substrātā un novietot to gaišā vietā istabā, maija beigās to var novietot arī laukā daļēji noēnotā vietā. Augu pārstādīt var līdz Līgo svētkiem, pēc tam tas intensīvi jāmēslo, lai seglapas paliktu lielākas!

Reklāma
Reklāma

Puansetiju jāuzmana, ja tā atrodas laukā, ir jāsargājas no vēsajām augusta naktīm, tad puansetiju jau vajadzētu nest istabā. Ja vēlaties, lai Ziemassvētkos puansetija atkal priecē ar sarkanu lapu kroni, sākot ar šo brīdi, ir svarīgi turēt augu pilnīgā tumsā no pieciem vai sešiem vakarā līdz pat rītam, citādi seglapas būs zaļas, un neveidosies sārtums. Tām virsū vakara un nakts stundās var uzlikt kasti vai turēt istabā, kur noteikti neviens neieslēgs gaismu. Uz palodzes puansetiju turēt arī nav labi, jo iekšā iespīdēs gaisma no ielas lampām. Pat piecas minūtes gaismas (arī mākslīgais apgaismojums) spēj sabojāt procesu. Ja ievērosiet stāda turēšanu pilnīgā tumsā vakara un nakts laikā, sākot ar novembra vidu, stādam lapas būs sarkanas!

Ejam tālāk uz nākamo siltumnīcu, un tur jau gatavo tulpju un narcišu sīpolus. Mums pievienojas Sandra Mediņa-Tolmane. Sandra ir dārzniecības vadītāja un ir beigusi gan Bulduru dārzkopības vidusskolu, gan Latvijas Lauksaimniecības universitāti.

Sandra, pastāstiet, kas te tiek audzēts?

Šeit tiek audzētas tulpes un narcises. Mēs ņemam tulpju un narcišu sīpolus un ieliekam rindiņās kūdras substrātā lielās kastēs. Tās tiek turētas 2–6 grādos vairākus mēnešus, ļaujot tām izdīgt. Pēc tam sīpoli tiek pārstādīti podu kompozīcijās, piemēram, vairākas tulpes vai narcises kopā, pievienojot prīmulas vai hiacintes. Lai būtu skaisti, krāsaini un patiktu ikvienam!

Pavasara sezonā mēs izaudzējam vairāk nekā 600 000 tulpju sīpolu, 100 000 prīmulu un ap 50 000 narcišu.
Ejam uz nākamo siltumnīcu, un tur jau aug prīmulas un atraitnītes. Smaržo kā pavasarī!

Kādus ziedus jūs šeit audzējat, un cik stādus izaudzējat gada laikā?

Vasaras puķes mums ir petūnijas, leduspuķes, pelargonijas, samtenes un citas kultūras sākam audzēt jau februārī. Tāpat vasarā vispopulārākās ir petūnijas – gan parastos, gan piekaramos puķu podos. Rudenī ir iecienītas krizantēmas. Ar lepnumu varu teikt, ka izaudzējam vairāk nekā 2 miljonus stādu!

Esmu sajūsmā. Kas par skaistumu, turklāt īpašs prieks ir tādēļ, ka tas viss notiek pie mums Latvijā!

Sarmi un Aija, kas no paveiktā jūsos rada vislielāko lepnumu, un kādi ir jūsu turpmākie plāni?

Protams, lepojamies ar to, ka izaudzējam vairāk nekā 2 miljonus stādu gadā, taču būtiskākais ir tas, ka tieši par tik daudz vienībām esam samazinājuši ziedu importu Latvijā, un nauda paliek šeit!

Mēs esam veiksmīgi izmantojuši Eiropas fondu sniegtās priekšrocības, un turpināsim to darīt. Mūsu plānos ir pilnveidot šo biznesu, nodrošināt kvalitāti un dažādot produktu klāstu, tāpēc vienmēr eksperimentējam ar šķirnēm un dažādiem stādiem.

Aiz loga redzēju daudz sakrautu lapu koku un nevaru nociesties par to pajautāt.

Kā jūs ievērojāt, mēs siltumnīcas apsildām ar malku. Mūsu otrs patriotiskais gājiens, bez importa ierobežošanas, ir neizmantot gāzi telpu un siltumnīcu sildīšanai. Patlaban izmantojam malku, bet ar laiku plānojam pāriet uz granulām.

Kā jūs uzsākāt savu darbību?

Mēs sākām darbību 2000. gadā kā tirdzniecības uzņēmums, kas pārdod dārzkopības tehniku un preces, un to arī turpinām darīt. Taču patlaban lielākais uzsvars, protams, ir vērsts uz kvalitatīvu augu audzēšanu. Tāpat arī katru gadu maijā rīkojam īpašu Pavasara stādu dienu, kad ikvienam ir iespēja iegādāties vasaras stādus par izdevīgām cenām.

Mēs arī ļoti lepojamies, ka oktobrī mūs apmeklēja Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis ar kundzi. Tad gan vēl puansetiju lauki bija zaļi, bet tomēr bija daudz, ko rādīt, ieskaitot krizantēmas.

Neskatoties uz to, ka pie jums jau piedzīvojām pavasari, apskatot prīmulas un citas pavasara puķes, dodamies radīt un baudīt Ziemassvētku sajūtas un garšas!

Un tā mēs dodamies uz Krustpils pili, kur uzbursim Ziemassvētku sajūtu un pagatavosim svētku gardumus un dekorus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.