Pirms pārcelšanās ieteicams izmest liekās lietas un izvērtēt arī mēbeļu piemērotību jaunajā mājoklī.
Pirms pārcelšanās ieteicams izmest liekās lietas un izvērtēt arī mēbeļu piemērotību jaunajā mājoklī.
Foto: Antoniodiaz/SHUTTERSTOCK

Kas jādara, lai pārvākšanās noritētu veiksmīgi! Speciālistes padomi 1

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Jau izsenis ierasts, ka pavasaris ir jurģu sezona. Lai gan mūsdienās dzīvesvietas maiņa vairs netiek saistīta ar konkrētu sezonu un nav tik fundamentāls pasākums kā agrāk, tā joprojām ir emocijām bagāts notikums, kurā netrūkst ne steigas, ne stresa.

Reāli termiņi

Pandēmijas laiks ienesis savas korekcijas arī mūsu mājas dzīvē, un dažiem, iespējams, mājoklis vairs nav gluži piemērots pašreizējai situācijai, kad visa ģimene katru dienu atrodas vienās telpās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to daudzi meklē iespējas mainīt dzīvesvietu, bet citi nevar vien sagaidīt brīdi, kad siltajā sezonā pārvākties uz laukiem vai vasarnīcu.

Lai pārvākšanās noritētu veiksmīgi, “Bonava Latvija” eksperti un telpu organizēšanas konsultante Dana Gulbe jeb “Dana ar kasti” sniedz dažus padomus, sava pieredze ir arī cilvēkiem, kuri vairākkārt saskārušies ar dzīvesvietas maiņu.

Svarīgākais ieteikums – pārvākšanos sākt plānot laikus. Vispirms ieteicams aprēķināt nepieciešamo laiku, kas būs vajadzīgs, lai izšķirotu un sapakotu visu, kas vedams uz jaunajām mājām.

Pēc tam šis laiks jāpareizina vismaz ar trīs, lai iegūtu reālo laiku, kas būs jāpatērē.

Mantu šķirošana

Pieredze rāda, ka jaunais mājoklis samērā īsā laikā iegrimst tajā pašā mantu haosā, ja pirms pārcelšanās neveic pamatīgu revīziju un neizmet liekās lietas. Lai tā nenotiktu, labāk veltīt vairāk laika pirms pārvākšanās un ievākties jaunajā dzīvesvietā ne tikai ar jauniem traukiem, bet arī ar jaunu attieksmi pret sev piederošo.

Mantu saiņošanu vislabāk sākt ar retāk izmantojamām lietām – nesezonas apģērbu, sporta inventāru, lieko gultasveļu un tekstilu, vāzēm, suvenīriem, kolekcijām u. c. lietām, kas līdz pārvākšanās brīdim nebūs vajadzīgas.

Piemērots iepakojums un marķēšana

Kastes var būt dažāda materiāla, un tātad arī to izturība var atšķirties. Vieglākas lietas var salikt kartona kastēs (arī tām var būt dažāda izturība), bet smagākām būs nepieciešamas plastikāta kastes, kuras iespējams arī iznomāt.

Piemēram, pārvākšanās servisi “Pārcelšanās 24” un “Komanda 24” piedāvā nomā dažādu izmēru ērtas un izturīgas plastikāta kastes.

Taču kastes nav vienīgais iepakojuma veids – grāmatu, dokumentu vai citu smagu priekšmetu pārvešanai lieliski noderēs ceļojumu somas un koferi.

Reklāma
Reklāma

Apaviem, sporta inventāram, rotaļlietām piemērotas būs sporta somas. Savukārt maisus var izmantot drēbju, segu, spilvenu, gultasveļas, mīksto rotaļlietu iepakošanai.

Uz katras kastes un somas jābūt uzlīmei vai lielam, skaidri salasāmam uzrakstam, kas norāda, kas tajā atrodams un kurā jaunā mājokļa telpā tā novietojama.

Vislabāk, ja uzraksts vai uzlīme ir gan uz kastes vāka, gan uz tās sāniem. (Var lietot arī sistēmu – uzraksts/krāsa. Krāsa norāda telpu, uz kuru kaste jānes, bet uzraksts – kastes vai somas saturu.) Tas būtiski atvieglos mantu grupēšanu jaunajās mājās.

Pārvācoties atvestās lietas bieži tiek nestas uz vienu telpu, ko izveido it kā par noliktavu, pēc tam šķirojot kastes un saiņus pēc to piederības konkrētām telpām.

Tomēr pieredze rāda, ka šāda pieeja aizņem ļoti daudz laika, jo saiņi pārvākšanās laikā netiek nesti secīgi, līdz ar to izrādās, ka tie ir cits citam priekšā un būtiski apgrūtina piekļūšanu un šķirošanu.

Ieteicamāk ir marķētās kastes un saiņus uzreiz nest uz norādīto telpu. Tad nekārtība telpā būs vien dažas dienas, toties viss nepieciešamais būs jau uzreiz pa rokai.

Ikdienas apģērbu daudz ātrāk un ērtāk ir savākt tieši no skapja ar visiem pakaramajiem, nevis pakot somās vai kastēs. Šim nolūkam pakaramos sabīda cieši blakus un, sākot no apakšas, pār tiem uzmauc polietilēna maisu.

Augšpusē maisu aizsien ar aukliņu. Šādā veidā maisu ir ērti atkal izpakot – visus pakaramos reizē uzkaram uz stieņa, atsienam aukliņu un noņemam maisu.

Lai kosmētikas, pārtikas preču un citu pudelīšu saturs nejauši neizlītu kastē vai somā, pirms sapakošanas ieteicams noņemt to vāciņus, tad flakonu pārklāj ar pārtikas plēvi un uzskrūvē vāciņus atpakaļ, bet plēvi pēc tam aizsien. Lai maza izmēra trauslās lietas pārvedot nesaplīstu, tās vienkārši ieliek siltās, blīvās zeķēs.

Ļoti noderīgas dažādu sīkumu pārvešanai ir papīra tūtas. Tās noslēdz ar kancelejas vai parastajiem virtuves knaģiem, bet virsū uzraksta, kas konkrētajā tūtā atrodams.

Tehnikas un saimniecības lietas

Pirms izvilkt visus vadus no saslēgtas aparatūras, der nofotografēt visu vadu kopējo izvietojumu un marķēt katru vadu ar atšķirīgu krāsu. Tad, ievācoties jaunajā mājoklī, aparatūras saslēgšana nesagādās grūtības un neaizņems ilgu laiku.

Īsi pirms pārcelšanās jaunajā dzīvesvietā ieteicams sakārtot sanitāro mezglu un virtuvi. Virtuvē noderēs šķidrās ziepes, dvielis, papīra dvieļi, slota un liekšķere, bet sanitārajā mezglā – tualetes papīrs, dezinfekcijas līdzeklis, higiēnas piederumi un dvieļi.

Lai trauku pārvešana būtu ērta un droša, tos parocīgi likt kastēs nevis guļus, bet gan stāvus, līdzīgi kā vinila plates. Ērtāk būs tos kārtot pamīšus ar vienreizējiem papīra traukiem, nevis katru šķīvi tīt avīzē.

Uzmanīgi ar lielgabarīta priekšmetiem

* Ja jāpārved smagi, liela izmēra vai neērtas formas priekšmeti (piemēram, liela laiduma gultu rāmji un matrači, senas mēbeles, klavieres, lieli telpaugi, seifi), labāk izmantot pārcelšanās firmu pakalpojumus, jo tās nodrošina ne tikai lietu transportēšanu, bet arī iepakošanu, izpakošanu, ienešanu konkrētajā telpā un, ja nepieciešams, arī salikšanu.

* Ja pārvācas uz daudzstāvu namu, vēlams izmērīt ne tikai jaunā dzīvokļa ārdurvis un durvis tai telpai, kur plānots lietu novietot, bet arī kāpņutelpas durvis, kāpņu platumu. Īpaša uzmanība jāpievērš arī kāpņu laukumiņu izmēriem.

Var gadīties, ka priekšmets ir pārāk garš vai plats, lai to iegrozītu attiecīgajā laukumā, un to var nākties celt pāri kāpņu margām. Varbūt ērtāk neparocīgo priekšmetu pirms transportēšanas izjaukt un pēc tam salikt atpakaļ.

Arī ar lifta izmēriem var būt problēmas – jāatceras, ka tajā līdzās plānotajam priekšmetam jāietilpst vēl vismaz vienam cilvēkam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.