Aizvien modernāk kļūst dārzos izveidot mājiņu kukaiņiem. Kāpēc par tiem vajadzētu rūpēties? 23
Dace Laiva, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Dabā vienmēr pastāv līdzsvars, kamēr kāds to mākslīgi nav izjaucis. Mazie kukainīši katrs dara savu darbu un ir nozīmīgi palīgi dārzā.
Apputeksnētāji ir galvenokārt bites un kamenes. Bez augu apputeksnēšanas nerodas augļi. Ja vēlas, lai bites, kamenes un tauriņi ciemojas dārzā, jāstāda ar nektāru bagāti augi.
Plēsīgie kukaiņi, kā lapsenes, labprāt barojas ar laputīm, kāpuriem un citiem kaitēkļiem, tie būs dabīgie kaitēkļu ienaidnieki, un nevajadzēs lietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Dārzā vienmēr var saglabāt kādu trūdošu koku, kādu akmeni, kura spraugās vai zem tā iemitināsies dažādas sīkās būtnes.
Aizvien modernāk kļūst dārzā izveidot mājiņu, kur sev vietu atradīs dažnedažādu sugu kukaiņi.
Vienkāršākajā variantā tā var būt nozāģēto zaru kaudze mežmalā vai citā daļēji noēnotā vietā. Šādā sausu zaru kaudzē var dzīvot ezis vai kāds sīks putniņš. Mazliet pieliekot izdomu, var izveidot glītu namiņu no koka bluķīšiem vai celmiem, raupjām koku mizām, sausiem niedru vai salmu kūlīšiem, dobiem dolomītakmeņiem. Svarīgi, lai kukaiņu māja saskaras ar zemi un tai piekļūst mitrums, tai jābūt vērstai pret austrumiem vai dienvidiem, lai to apspīdētu saulīte.
Tāpat kā kukaiņi, svarīgi dārza sanitāri ir arī sīkie mušķērāji putniņi. Vislabāk, ja dārzā jau ir veci koki ar dobumiem un apsūnojušiem zariem – tur mitinās daudzi dažādi kukainīši, kas ir putnu galvenā barība. Tiem patiks, ja vasarā dārzā būs būrīši, kur ligzdot, bet ziemā kāds treknāks kārums.
Sākot barot ziemā putnus, jāatceras, ka mēs tos pieradinām pie barības, tāpēc tai jābūt pieejamai visu laiku.
Putni labprāt apmetīsies māju tuvumā, ja tiem būs pietiekama barības bāze. Barība var būt arī augu kaitēkļi, ja nu tādi dārzā ieviesušies.