Foto – LETA

Pārtraucot atbalstu lielajām gāzes koģenerācijas stacijām, OIK samazinātos par 46% 0

Pēc Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) veiktām aplēsēm, ja tiktu pārtraukts atbalsts dabasgāzes koģenerācijas stacijām ar jaudu virs četriem megavatiem (MW), tas jau šogad ļautu samazināt obligātā iepirkuma komponentes (OIK) par 46%, savukārt elektrības cenas tā rezultātā samazinātos par 13% starta tarifa un 10% pamata tarifa gadījumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
“Mēs bijām gatavi veikt kodoltriecienu.” Bijušais Krievijas kodolspēku bāzes virsnieks atklāj kara pirmo dienu notikumus
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Lasīt citas ziņas

Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja LAEF, federācija atbalsta Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieka Gata Ābeles pausto viedokli, ka viena no lielākajām Latvijas politikas kļūdām ir atbalsts dabasgāzes termoelektrocentrālēm. Tāpat LAEF piekrīt, ka enerģētikas nozares atbalsta sistēmas sakārtošanā galvenā prioritāte šobrīd ir atbalsta apjoma pārskatīšana lielajām dabasgāzes koģenerācijas stacijām.

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs Didzis Palejs skaidro, ka pašlaik elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) lielā apmēra galvenais iemesls ir valsts atbalsts dabasgāzes koģenerācijai. “Jau vairākkārt esam norādījuši, ka šobrīd 74% OIK ietvaros izmaksātā atbalsta tiek novirzīti no Krievijas importētai gāzei, nevis vietējo tautsaimniecību un enerģētisko neatkarību veicinošiem resursiem. Turklāt dabasgāzes cenu pieauguma dinamika pēdējo gadu laikā ir bijusi vairākkārt lielāka par atjaunojamo energoresursu cenu. Ceram, ka EM rīkosies ātri un izlēmīgi, lai pašreizējās atbalsta sistēmas nepilnības tiktu novērstas pēc iespējas ātrāk,” uzsver Palejs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija kā vienu no priekšlikumiem OIK samazināšanai piedāvājot būtiski samazināt atbalstu lielajām gāzes koģenerācijas stacijām. Tas nozīmējot, ka risinājums elektroenerģijas cenu problēmai ir vienkāršs un, visām iesaistītajām pusēm sadarbojoties, to ir iespējams risināt, arī neapdraudot atjaunojamo energoresursu nozari, kā arī Latvijas ilgtermiņa mērķu sasniegšanu šajā nozarē, uzsver Palejs.

Kā ziņots, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts uzskata, ka jautājums par elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu un jaunajiem termiņiem atkārtoti Ministru kabinetā tiks iesniegts izskatīšanai tikai pēc tam, kad būs panākts reāls progress obligātās iepirkuma komponentes (OIK) izmaksu samazināšanā. Līdz ar to Pavļuts vairs nav gatavs valdībā virzīt jautājumu par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām no 1.septembra.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.