Partneri pārbauda premjera pacietību. Vai partiju aktivitātes varētu beigties ar valdības krišanu? 24
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Saspīlējums valdošajā koalīcijā, ko izraisīja ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga pāriešana no “KPV LV” un Nacionālo apvienību, vēršas plašumā un nenoplaks arī pēc svētkiem, kad plānots atsākt partiju sarunas.
Līdz ar Nacionālās apvienības ietekmes palielināšanos, iegūstot papildu amatu valdībā, savu interesi panākt politisko spēku līdzsvaru koalīcijā neslēpj arī Jaunā konservatīvā partija (JKP).
Pagaidām vēl nekas neliecina, ka tas varētu beigties ar valdības krišanu, kas iespējama tad, ja kāda no partijām oficiāli paziņo par aiziešanu no koalīcijas. Pieklusušas arī runas, ka kuluāros tiktu veidots kāds alternatīvs valdības modelis.
“Attīstībai/Par” viens no līderiem Daniels Pavļuts Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” šonedēļ sacīja, ka koalīcijas dzīve visai vētraina ir bijusi visus šos gadus, “bet galā esam tikuši”.
Taču esot jāsaprot, ka krīze nav beigusies un nav īstais laiks izteikt ultimātus. Valdības vadītāja pienākums ir piedāvāt pasākumus, kas nodrošinātu valdības stabilitāti, uzskata D. Pavļuts.
JKP nemierā
Pagājušajā nedēļā pēc premjera K. Kariņa tikšanās ar Jauno konservatīvo partiju tās pārstāvis Gatis Eglītis pieļāva, ka iespējamas izmaiņas valdībā, norādot, ka sarunas par sadarbību turpināsies pēc valsts svētkiem. Tas, visticamāk, notiks 10. maijā, kad plānota nākamā koalīcijas sēde. Trešdien ministri tiksies arī valdības sēdē.
JKP frakcijas vadītājs Juris Jurašs aģentūrā LETA arī devis mājienus par nepieciešamību “virzīties uz Ministru kabineta aprišu maiņu”, uzsverot, ka tiek ignorēts koalīcijas līgums.
Zināms, ka koalīcijas sadarbības sanāksmē JKP pārstāvji nav slēpuši interesi panākt, lai viņiem kaut kā tiek kompensēta Nacionālās apvienības ietekmes palielināšanās valdībā.
Pēc minētās koalīcijas sēdes preses konferencē JKP priekšsēdis Jānis Bordāns sacīja: “Ir jāsaprot, ka mēs atrodamies kā smalku trauku veikalā, kur katra kustība, nerēķinoties ar citiem, ir diezgan bīstama. Un Nacionālā apvienība tādas kustības ir veikusi, piesakot pretenzijas uz ministriju, kas koalīcijas līgumā nav tai paredzēta.”
J. Bordāns skaidri nepasaka, ko JKP vēlas, kas, visticamāk, nav J. Vitenberga atsaukšana no valdības.
Bija dzirdēts, ka viena no JKP vēlmēm varētu būt valdība bez “KPV LV”, kas nozīmētu amatu pārdali un ilgstošāku nestabilitāti. NA priekšsēdis Raivis Dzintars savukārt teica – visiem ir jāsaprot, ka jaunu valdību izveidot būtu vēl grūtāk, jo tuvojas pašvaldību un arī Saeimas vēlēšanas, tas nebūtu izdevīgi nevienam no partneriem un kaitīgi valstij.
“KPV LV” frakcijas vadītājs Māris Možvillo tikai informējis partnerus, ka partijas valde vēlas atsaukt J. Vitenbergu no valdības, bet citādi viņš šajā sanāksmē nav bijis uzstājīgākais.
Starp “KPV LV” un NA arī turpinās sarunas par iespējām šo konfliktu atrisināt. Pat, ja premjers izpildītu “KPV LV” gribu un frakcija varētu virzīt jaunu ministra kandidātu J. Vitenberga vietā, jārēķinās, ka šim cilvēkam Saeimā vēl jāiztur uzticības balsojums un jāsaņem visu partneru atbalsts, kas nav garantēts.
Vienoti atver āra terases
Pēdējā Saeimas sēdē pirms svētku brīvdienām koalīcijas partneri, ieskaitot “Jauno Vienotību”, sagādāja premjeram K. Kariņam vēl kādu pārsteigumu, pretēji valdībā lemtajam nobalsojot par kafejnīcu un restorānu āra terašu atvēršanu jau no 7. maija. Vairāku ekspertu ieskatā, to varētu vērtēt arī kā neuzticību valdībai.
Premjera pārstāvētās “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis pēc sēdes “Latvijas Avīzei” skaidroja, ka šo balsojumu var saistīt ar 5. jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, jo “ir sākusies nervozitāte un kādam šķiet, ka viņš ir mazāk redzams”.
JKP frakcijas vadītāja vietnieks Krišjānis Feldmans “Latvijas Avīzei” neslēpa prieku par āra terašu atvēršanu, norādot uz epidemiologu atzīto – pētījumos nav pierādīts, ka tā varētu veicināt saslimšanu.
“Cilvēki ar sajūsmu uzņem katru rīcību, kas ir kā ūdens spainis sausā zemē,” sacīja K. Feldmans. Viņaprāt, NA ir destabilizējusi situāciju, lai pirms pašvaldību vēlēšanām parādītu, ka tajā iestājas jauni cilvēki.
Viņš un arī Gatis Eglītis ir JKP kodola cilvēki, bet ne vienam, ne otram nav vērā ņemama amata valdībā vai Saeimā. Uz vaicāto, vai ar to varētu būt saistītas abu aktivitātes un interese palielināt partijas ietekmi, K. Feldmans atbildēja: “Esmu partijā, frakcijā un arī komisijā priekšsēdētāja vietnieks. Es par amatu trūkumu nesūdzos un nejūtu diskomfortu, jo brīvi pārredzu visu politisko lauku.” Viņš uzskata, ka konkurenti apzināti izplata šādas spekulācijas.