Pārtikas uzņēmumu federācija aicina ieviest reverso PVN graudkopībā 0
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF) ir sākusi sarunas ar Finanšu ministriju (FM) par reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieviešanu graudkopībā, pavēstīja federācijas sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis.
Viņš norādīja, ka šāda ideja tiek virzīta, jo vairāki pārtikas jomas uzņēmumi, kas savām vajadzībām lielos apmēros no piegādātājiem iepērk graudus, saskaras ar situāciju, kad piegādātāji pilnā apmērā valstij nenomaksā PVN.
Fīrmanis atzīmēja, ka šobrīd pircējs ir atbildīgs par to, lai piegādātājs nomaksātu valstij PVN, kuru pircējs tam ir samaksājis, norēķinoties par preci, bet ne vienmēr piegādātājs samaksā valstij PVN un no tā cieš pasūtītājs, kuram ir jāpierāda, ka viņš ir samaksājis visus nodokļus.
Pēc Fīrmaņa teiktā, LPUF piedāvātais risinājums paredz, ka PVN valstij samaksā pasūtītājs, kurš iepērk graudus. Tas ļautu samazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru un nodrošinātu lielākus ieņēmumus valsts budžetā. Turklāt pārtikas uzņēmumiem, kas iepērk graudus, nenāktos tērēt laiku, finanšu un juridisko pakalpojumu resursus, lai pierādītu, ka PVN, saņemot preci, ir samaksāts.
“Domājam, ka šāds risinājums palīdzētu gan pārtikas nozarei, gan valstij kopumā. Turklāt reversā PVN ieviešanu graudkopībā pieļauj arī Eiropas Komisija (EK), kas var izsniegt šādu atļauju uz diviem gadiem. Šajā situācijā tikai Finanšu ministrijai ir jāpierāda EK, ka Latvijā ir nepieciešams piemērot un administrēt šādu kārtību,” sacīja LPUF padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.
LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.