Pārtikas ražotāji aicina izsludināt ārkārtējo situāciju nozarē 0
Vairākas pārtikas ražotāju un lauksaimniecības jomas organizācijas atklātā vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) aicina izsludināt ārkārtējo situāciju nozarē.
Organizācijas apgalvo, ka cūkkopība, piena pārstrāde, putnkopība un citas nozares ir nonākušas dziļas krīzes situācijā, jo barības izejvielu piegādes ķēdes no Ukrainas ir pārtrauktas, kviešu un citu izejvielu cenas būtiski pieaugušas, bet atliktos maksājumus ir nomainījusi priekšapmaksa. Atklātā vēstulē organizāciju pārstāvji arī pauž, ka “ir izveidojies katastrofāls apgrozāmo līdzekļu deficīts”, saražotā produkcija tiek realizēta zem tās pašizmaksas, bet energoresursu cenas astronomiski pieaugušas.
Pēc ražotāju paustā, ir arī loģistikas un iepakojuma materiālu sadārdzinājums un deficīts. Tāpēc daudzi uzņēmumi plāno sašaurināt ražošanu, vai pat pārtraukt to.
Tāpat Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija, Latvijas Cūku audzētāju asociācija, Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome aicina izsludināt ārkārtas situāciju iepriekšminētajās nozarēs un “nekavējoties veikt atbalsta pasākumus, kas mazinātu krīzes negatīvo ietekmi un paaugstinātu konkurētspēju gan vietējā tirgū pret importa produktiem, gan dotu atbalstu eksportam”. Vēstulē Kariņam ražotāji arī aicina izvērtēt Eiropas Komisijas lēmuma atcelt ievedmuitu produktiem no Ukrainas ietekmi uz situāciju Latvijā un iesaistīt nozaru pārstāvjus risinājumu izstrādē.
Tāpat vēstulē pausta prasība “nekavējoties pieņemt lēmumu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazinājumu”. Organizācijas uzskata, ka ir nepieciešama tūlītēja un koordinēta Ministru kabineta, Zemkopības ministrijas, Ekonomikas ministrijas (EM) un Finanšu ministrijas rīcība.
Nozares esot gatavas palīdzēt meklēt optimālus risinājumus.
Jau ziņots, ka pirmdien pēc valdošās koalīcijas partiju sanāksmes EM parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone (NA) žurnālistiem sacīja, ka jautājums par PVN samazināšanu pārtikai tuvākajā laikā būs valdības koalīcijas darba kārtībā. Viņa informēja, ka pirmdien šis jautājums netika apspriests, tomēr to plānots darīt tuvākajā laikā.
Tikmēr finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) par PVN samazināšanas iespēju bija skeptisks. Viņš norādīja, ka atbalsta sniegšana noteiktām sabiedrības grupām, kas jau ilgāku laiku bijis koalīcijā apspriests jautājums, nebūs iespējama, ja tiks samazināti budžeta ieņēmumi.
“Nav iespējams savienot šīs divas lietas – atbalsta sniegšana un budžeta ieņēmumu samazināšana, tās ir nesavienojamas lietas,” pauda Reirs.