Pārtikas PVN katls karsts 3
“Jautājums nav darbakārtībā,” tik īsi un kodolīgi uz manu jautājumu par iespējamo PVN samazināšanu Latvijā audzētiem augļiem, dārzeņiem un ogām atbildēja premjers un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) biedrs Māris Kučinskis. Savukārt Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs, arī ZZS biedrs Edgars Putra tomēr norādīja, ka jautājums ir darbakārtībā, taču, tā kā šobrīd galvenā rūpe ir apjomīgā nodokļu reforma, par PVN samazināšanas atbalstīšanu vai neatbalstīšanu vēl pāragri runāt. Iepriekš E. Putra gan bija tiešāks un man norādīja, ka būs jāizvēlas starp lielo nodokļu reformu vai PVN samazināšanu pārtikai, liekot noprast, ka PVN samazināšanai ir maz izredžu. Abus vienā laikā pieņemt neizdošoties, jo pietrūks līdzekļu. Līdzīgi izteikusies arī pati finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, norādot, ka vairāk atbalstītu palīdzību lielajiem eksportētājiem jaunu tirgu meklēšanā.
Taču nesenajā Latvijas Zemnieku savienības partijas kongresā vairāki partijas biedri skaidri un gaiši norādīja, ka PVN pārtikas produktiem jāsamazina. Tomēr skaidrs, ka dažu iepriekš paustā ideja to samazināt vēl šogad – pirms sezonas sākuma – nav reāla un, ja PVN tomēr samazinās, tad tikai no nākamā gada. To man apliecināja arī īpaši šai idejai izveidotās darba grupas vadītājs ZZS biedrs Ringolds Arnītis. “No maija nekādas izmaiņas nebūs, to nav iespējams izdarīt. Darba grupas ziņojums ir sagatavots un iesniegts vērtēšanai ministram J. Dūklavam. Vēl ziņojums jāsaskaņo visās ministrijās un jāiesniedz valdībā. To noteikti vajadzētu izdarīt vēl aprīlī,” sacīja R. Arnītis, kurš norādīja, ka pa šo laiku J. Dūklavs ticies arī ar tirgotāju pārstāvjiem, runājot par iespējamu memoranda noslēgšanu, kas garantētu to, ka tirgotāji PVN patiešām arī godīgi samazinātu.
Savukārt E. Putra uzskata – kamēr lielā nodokļu reforma patiešām papildinās iedzīvotāju maciņus, tikmēr nav pilnīgas pārliecības, ka līdz ar PVN samazināšanu visi tirgotāji būs gana godīgi. Piemēram, kurš izkontrolēs, vai tirgotāji tirgū PVN samazināšanu neizmantos savā labā? “Pozitīvi gan ir tas, ka izvēlēts šaurs fokuss – tikai dārzeņi, augļi un ogas, līdz ar to idejas ieviešana nebūtu tik dārga kā tad, ja klāt nāktu arī piens, gaļa un citi produkti,” norādīja E. Putra.
Nesaprašanos par PVN samazināšanu pašu partijas starpā R. Arnītis skaidroja ar to, ka Finanšu ministrijai vienmēr ir savs viedoklis. Kas arī esot labi, jo tieši FM rokās ir valsts maks. Viņš sacīja, ka viss būs atkarīgs no valdības lēmuma un tad varēs runāt par tālāku idejas attīstību. Savukārt ar ideju nesaistītā partijas biedre un Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica bija krietni kritiskāka. “Nesaprašanās partijas biedru starpā ir tāpēc, ka šos jautājumus partijā īsti neesam izdiskutējuši. Tāpēc man un citiem partijas biedriem ir dažādi viedokļi, tostarp par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un citām lietām. To es neslēpu arī kongresā, norādot, ka mums ir partijas vadītājs, kuram jānodrošina pilnvērtīgas diskusijas,” sacīja Carnikavas domes vadītāja. Viņa uzsvēra, ka noteikti atbalsta PVN samazināšanu pārtikas produktiem. “Jo ātrāk, jo labāk! Tas būtu milzīgs atbalsts lauksaimniekiem. Ir vēl divas citas lietas, kuras obligāti jāizdara – jāsamazina PVN arī medikamentiem un jānosaka 0% NĪN likme mājoklim. Tikai tad var domāt par lielo nodokļu reformu. Vispirms jāsakārto pamatu pamats, no kā iegūtu pilnīgi visi. No lielās reformas visi neiegūs, piemēram, pensionāri,” sacīja Latvijas Zemnieku savienības biedre, norādot, ka skaidri redzams, ka ar nabadzības un nevienlīdzības samazināšanu neveicas, kā iecerēts. “Skumji, ka plaisa starp nabadzīgajiem un turīgajiem palielinās. ZZS kā varas partijai skaidri jāparāda darbos, nevis vārdos, ka cilvēks ir pirmajā vietā. Ja 50 000 cilvēku pasaka, ka grib NĪN 0%, bet valdība neieklausās… Cik tad tūkstošiem jābūt, lai ieklausītos?” vaicāja D. Jurēvica.