Foto: pexels.com

Pārtikas produktus ar beigušos derīguma termiņu turpmāk varēs ziedot 0

Pārtikas produktus ar beigušos derīguma termiņu turpmāk nevis izmetīs atkritumos, bet varēs ziedot. Uzklausot labdarības organizāciju lūgumus, valdība ir atļāvusi no 1. jūlija atdot ziedošanai tos pārtikas krājumus no veikaliem, ražotājiem un vairumtirdzniecības bāzēm, kuru marķējuma “ieteicams līdz” termiņš ir beidzies un kuri nav vēl kļuvuši kaitīgi cilvēku veselībai, vēsta LNT ziņas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Līdz šim Latvijas Samariešu apvienības programmas Pārtikas banka “Paēdušai Latvijai” palīdzējusi 15 000 trūcīgu cilvēku ar ziedotāju sagādātiem produktiem.

To klāsts bieži vien gan ir ierobežots, tāpēc ar cerībām viņi raugās uz jaunajiem noteikumiem, atļaujot labdarības mērķiem izplatīt pārtiku arī pēc minimālā derīguma termiņa beigām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs paredzam nevis būtisku pieaugumu, bet drīzāk iespēju dažādot un palielināt esošo paku saturu.

Līdz ar to cilvēkiem piedāvāt dažādākus produktus, iespēju pagatavot vairāk maltīšu, ēst interesantāk un kvalitatīvāk,” atklāj Agita Kraukle, Pārtikas bankas “Paēdušai Latvijai” vadītāja.

Ļoti plašu klāstu produktu pēc termiņa beigām ar marķējumu “ieteicams līdz” būs iespējams izplatīt labdarībā.

Tie būs:
• tēja, kafija,
• graudaugi, pākšaugi,
• makaroni, milti,
• medus,
• dažādi konservi,
• ievārījumi, sīrupi, mērces, eļļas,
• cukura konditoreja,
• cepumi, čipsi, sāļās uzkodas, brokastu pārslas,
• žāvēti augļi un dārzeņi,
• garšvielas
• un virkne citu sausu un fasētu produktu, kam nav vajadzīga speciāla uzglabāšanas temperatūra. Parasti pēc ieteicamā derīguma termiņa beigām tos droši var lietot uzturā vēl divus mēnešus.

“Būs jābūt kādai specifiskai norādei, ka šis produkts ir domāts ziedošanai.

Kad tam beidzas derīguma termiņš, vai nu mazumtirgotājs vai saņēmējs nodrošinās to, ka pārtikas produkts ir speciāli marķēts ar kādu viņu pašu izveidotu speciālu norādi,” teic Gunta Evardsone, Zemkopības ministrijas Pārtikas drošuma nodaļas vadītāja vietniece. Tātad gala saņēmējs būs informēts, ka konkrētie produkti ir ar beigušos derīguma termiņu un katrs pats uzņemas atbildību par to lietošanu, neceļot pretenzijas pret veikalu vai ražotāju par garšas vai krāsas zudumu.

Pirms sākt izplatīt šos produktus, visām labdarības organizācijām, ziedotājiem un pat reliģiskajām iestādēm ir jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Tie noraida risku, ka kāds ļaunprātīgi varētu veidot viltus labdarības iestādēs un šos produktus laist otrreizējā tirdzniecībā.

“Viņi būs Pārtikas un veterinārā dienesta uzraudzībā. Mums visas plānveida pārbaudes tiek veiktas bez iepriekšēja brīdinājuma,” skaidro Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča, PVD pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vecākā eksperte.

Labdarības organizācijām būs arī jānodrošina katra produkta izsekojamība, lai zināt, pie kā tieši konkrētie iepakojumi nonākuši. Pārtikas banka “Paēdušai Latvijai” to nesaredz kā apgrūtinājumu un jau sākuši sarunas ar lielveikalu ķēdēm, ražotājiem un vairumtirdzniecības bāzēm par pārtikas produktu savākšanu.

Reklāma
Reklāma

Vairāk uzzini 900 sekundes sižetā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.