Foto: Paula Čurkste/LETA

“Pārtikas pietiks, bet tās cena būs ļoti augsta,” prognozē ekonomists 0

Viena no iespējamām problēmām, kas šobrīd satrauc teju visus pasaules iedzīvotājus ir pārtikas pieejamība un cenas jau tuvākajā nākotnē. Par to arī TV24 “Preses klubā” savu viedokli izteica Gundars Bērziņš, ekonomists, LU biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Par šo pasaulē ir salīdzinoši liels satraukums. Un satraukums ir tieši saistīts arī ar Āfrikas valstīm, jo tur diezgan daudz ir atkarīgs tieši no lielajiem pārtikas ražotājiem, viņi paši pārtiku neražo,” norāda ekonomists.

Teorētiski pārtikas problēmu risināt var, jo Eiropai ir potenciāls ražot vairāk pārtikas, taču aizķeršanās var rasties tāpēc, ka trūks minerālmēslojuma un citu augu aizsardzības līdzekļu, kas līdz šim nākuši no Krievijas un Ukrainas, kā arī zemniekiem ir palicis īss laiks, kurā jāpalielina jaudas šai sezonai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā tad kopumā būs? “Droši vien pārtikas pietiks, tomēr cena būs ļoti augsta. Vesela rinda valstu to nevarēs atļauties. Šis jautājums droši vien būs jārisina globāli valstu valdībām,” saka ekonomists, piebilstot, ka mainīsies arī pārtikas sortiments. Ja šobrīd kādā preču grupā varējām izvēlēties, piemēram, no 5 produktu veidiem, tad nākotnē nāksies aprobežoties ar vienu – lētāko un konkrētajā brīdī pieejamo. Tas nozīmē, ka dzīves kvalitāte visā pasaulē samazināsies.

Plašāk ieskicējot pasaules ekonomikas pārmaiņu tendences, G.Bērziņš norāda: “Pasaules ekonomika samazināsies apmēram par 1%, inflācija pieaugs par 2%. 1% priekš pasaules globālās ekonomikas ir milzīgs skaitlis. Globālā tirdzniecība pasaulē nabadzību bija padarījusi ievērojami mazāku. Tirdzniecība, iespēja strādāt, globalizācija bija novedusi pie nabadzības līmeņa samazināšanās. Šobrīd šis līdzsvar sir izjaukts, un globālā nabadzība vairs tik strauji nesamazināsies. Tas būs izaicinājums.”

SAISTĪTIE RAKSTI