“Var jau teikt, ka viņi atkal ķīvējas, taču te nav runa par politiku.” Partiju cīņā izmanto ievainojamas ministres 9
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Jaunā konservatīvā partija (JKP) un tās frakcijas vadītāja vietnieks Krišjānis Feldmans neesot nācis politikā, “lai piesegtu nolaidību vai nekompetenci, kā rezultātā ir cilvēku nāves”.
Ar teikto viņš “Latvijas Avīzei” pamatoja, kāpēc JKP nākamajā pirmdienā uz frakcijas sēdi uzaicinājusi premjeru Krišjāni Kariņu (“JV”) un labklājības ministri Ramonu Petraviču (“KPV LV”), kuras pārvaldītajā jomā situācija ar Covid-19 ierobežošanu esot ļoti kritiska.
K. Feldmans apgalvoja, ka tikšanās mērķis neesot rosināt premjeram K. Kariņam pieprasīt labklājības ministres demisiju, bet tikai panākt, lai situāciju uzlabotu un paustu atbalstu premjeram, kurš jau sācis rīkoties.
K. Kariņš ir uzdevis līdz nedēļas beigām ne tikai Labklājības, bet arī Veselības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai sagatavot koordinētas rīcības plānu tūlītējai Covid-19 ierobežošanai sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādēs.
Taču līdzās ar ārkārtējo situāciju saistītajiem darbiem premjeram kā koalīcijas vadītājam vēl ir jāatrod laiks, lai mazinātu partiju savstarpējās politiskās pretrunas.
Arī šajā gadījumā uz JKP pārmetumiem R. Petravičai “KPV LV” reaģēja ar kritiku par izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas darbu. K. Kariņš ir aicinājis šādus jautājumus apspriest koalīcijas sadarbības padomes sēdē. Taču šis nav vienīgais konflikts.
Nesen valdības vadītāju uz tikšanos uzaicināja arī “Attīstībai/Par”, reaģējot uz Nacionālās apvienības iesniegto Satversmes grozījumu nodošanu komisijām, kas noticis, pārkāpjot koalīcijas līgumu.
Tajā teikts, ka Satversmes grozījumus var iesniegt, ja tiem ir visu koalīcijas partneru atbalsts. Grozījumi paredz precizēt ģimenes jēdzienu, kas “AP” ieskatā nenodrošina visu ģimeņu aizsardzību.
Bijušais premjers, Saeimas deputāts Māris Kučinskis (ZZS) “Latvijas Avīzei” atzina, ka nav viegli “nomenedžet piecu partiju koalīciju”. Savā valdībā, M. Kučinskis atceras, visus iekšējos konfliktus centies izrunāt neformālajās klātienes sarunās ārpus valdības sēdēm.
Tāpēc, viņaprāt, visiem ministriem vajadzētu vakcinēties, lai varētu atsākt darbu klātienē, nevis “sarunāties caur datora ekrānu”, jo šādus strīdus nesalīdzināmi vieglāk ir atrisināt tiešā komunikācijā.
“Tagad partijas cīnās, svaru kausos liekot divas ministres, kas ir visvairāk ievainojamas. Premjeram būtu jājūt situācija laukumā. “KPV LV”, visticamāk, nesamierināsies, jo tai nav ko zaudēt, tāpēc tas var aiziet līdz lielam konfliktam,” pieļāva M. Kučinskis.
“KPV LV” patiešām nepalika atbildi parādā. Frakcijas vadītājs Māris Možvillo uz JKP aicinājumu izvērtēt R. Petravičas darbu reaģēja ar pārmetumiem JKP izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai.
Viņai “KPV LV” varētu prasīt skaidrojumu par situāciju izglītības iestādēs, kur nepārdomātas rīcības dēļ ciešot ne tikai vecāki un bērni, bet arī valsts ekonomika, neesot arī skaidrības, kā tiks pabeigts mācību gads.
Aģentūrai LETA M. Možvillo sacījis, ka JKP satraukums esot saistīts ar “nespēju risināt problēmas savās atbildības sfērās, slēpjoties ar kareivīgām aktivitātēm ārpus tām”.
M. Možvillo norādīja, ka situācija aprūpes namos tiek risināta, par ko ministre R. Petraviča esot gatava sniegt atbildes uz partneru interesējošiem jautājumiem.
Vēlāk mediji saņēma vēl vienu “KPV LV” paziņojumu, kurā nu jau frakcijas priekšsēža vietnieks Ēriks Pucens norādīja, ka visas koalīcijas partijas esot bijušas koleģiālas, bet pēdējā laikā “JKP jau vairākkārt pārkāpusi koleģialitātes robežu attiecībā uz visiem partneriem”.
Jāatgādina, ka sociālajos tīklos JKP deputāti izteikuši pārmetumus arī “Jaunās Vienotības” vadītajai Finanšu ministrijai. “KPV LV” aicinās pirmdien sadarbības sanāksmē pārrunāt savstarpējās sadarbības principus un cieņas jautājumus, jo sabiedrība gaida, lai valdība būtu spēcīga.
Ē. Pucens arī atgādināja, kā JKP Vecgada dienā izsaukusi uz frakcijas tikšanos toreizējo veselības ministri Ilzi Viņķeli, krīzes apstākļos draudot partneriem ar neloģiskiem un nepamatotiem ultimātiem tā vietā, lai sadarbotos.
Uz vaicāto, vai pirms publisku paziņojumu izplatīšanas JKP deputāti situāciju sociālās aprūpes namos un savas bažas ir pārrunājuši ar “KPV LV” politiķiem, K. Feldmans atbildēja, ka tagad īsti neesot skaidrs, ar ko tur esot jārunā, bet R. Petraviču, kura ir arī Saeimas deputāte, ne vienmēr varot sastapt komisiju sēdēs.
Viņš apgalvoja, ka JKP neprasa ministres demisiju, bet tikai skaidrojumu, jo pēdējā informācija par situāciju sociālās aprūpes iestādēs atklājot dramatisku ainu.
“Var jau teikt, ka viņi atkal ķīvējas, taču te nav runa par politiku, bet gan par to, kādas ir iespējas to ietekmēt. Zināms, ka arī premjeru tas satrauc. Mēs gribam viņu iedrošināt un atbalstīt,” sacīja K. Feldmans.
Vaicāts par to, cik koleģiāli bija partneru ministri izsaukt uz sēdi Vecgada dienā, K. Feldmans atbildēja, norādot, ka tas esot bijis pareizi, jo tagad jau ir cits ministrs, kurš mēģina glābt situāciju, un JKP atbalstīšot jauno veselības ministru Danielu Pavļutu (“AP”).
Aģentūra LETA ziņo, ka par iespēju lūgt premjeram prasīt labklājības ministres R. Petravičas demisiju publiski ir izteicies deputāts Gatis Eglītis (JKP).