Intriga ir kliedēta – partijas nosauc ministru kandidātus 58
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Divus mēnešus pēc Saeimas vēlēšanām Nacionālā apvienība (NA) pirmdien pirmā nosauca savus ministru kandidātus darbam jaunajā valdībā. Beidzot ir kliedēta intriga arī par satiksmes nozares vadību – to NA piedāvā uzticēt bijušajam ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam, bet tagadējais zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, kurš iepriekš bijis arī satiksmes ministrs, Krišjāņa Kariņa (“JV”) otrās valdības laikā varētu būt Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs. Dažas stundas vēlāk savu ministru komandu pirmdien atklāja arī “Jaunā Vienotība”. “Apvienotais saraksts” savus ministru kandidātus plāno oficiāli nosaukt otrdien.
Vairāk nekā puse topošās valdības ministru būs ar iepriekšējo valdības darba pieredzi, bet vairāki, kuriem tās nav, ir ar ilgu parlamentārā darba pieredzi.
Viņu vidū arī bijusī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, kuru NA ir izvirzījusi aizsardzības ministres amatam, kā arī tieslietu ministra amata kandidāte Inese Lībiņa-Egnere (“JV”). Jaunajā K. Kariņa valdībā darbu varētu turpināt ekonomikas ministre Ilze Indriksone un kultūras ministrs Nauris Puntulis (abi NA), kā arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”).
Pēc pārtraukuma nu jau citos amatos valdībā atgrieztos finanšu ministra kandidāts Arvils Ašeradens, satiksmes ministra kandidāts J. Vitenbergs un izglītības un zinātnes ministra amata kandidāte Anda Čakša (tagad “JV”, iepriekš ZZS). Saeimā pirmo reizi ir ievēlēta un nav strādājusi arī valdībā premjera parlamentārā sekretāre, labklājības ministra kandidāte Evika Siliņa, kā arī klimata un enerģētikas ministra kandidāts Raimonds Čudars, kurš iepriekš bija Salaspils novada domes priekšsēdētājs. Viņi abi pārstāv “JV”.
“Apvienotais saraksts” ministru kandidātus plāno nosaukt otrdien preses konferencē. Taču jau iepriekš neoficiāli bija zināms, ka partiju valdībā varētu pārstāvēt bijušais premjers Māris Kučinskis, kurš ir minēts kā iekšlietu ministra kandidāts, kā arī Māris Sprindžuks – viņš varētu vadīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Aģentūra LETA informē, ka zemkopības ministra kandidāts varētu būt Didzis Šmits.
K. Kariņa pirmās valdības veidošanas laikā partija “KPV LV” izvirzīja D. Šmitu ekonomikas ministra amatam, bet toreiz viņš televīzijas tiešraidē 2019. gada 18. janvārī atsauca savu kandidatūru. “Latvijas Avīzes” rīcībā ir informācija, ka D. Šmitu partija varētu pieteikt uz amatu valdībā, jo šis postenis pienākas Latvijas Zaļajai partijai, bet tās priekšsēdētājs Edgars Tavars jau vada Saeimas frakciju. Iepriekš kā zemkopības ministra kandidāts bija minēts arī Edgars Putra, bet viņš pārstāv Liepājas partiju, no kuras valdībā jau būs M. Kučinskis. Katru “AS” partiju valdībā pārstāvēs tikai viens ministrs.
Par valdības deklarāciju un koalīcijas sadarbības līgumu, kā arī fiskālās disciplīnas līgumu vienošanās vēl nav panākta, bet šonedēļ partiju pārstāvji cer pabeigt darbu arī pie šiem dokumentiem, lai decembra vidū varētu aicināt Saeimu balsot par uzticību valdībai. “Jaunā Vienotība” paziņojumā medijiem uzsver, ka jaunajai valdībai ir jāturpina īstenot to politiku, “kas sniedz Latvijas iedzīvotājiem drošību un labklājību”.
Pēdējo gadu laikā esot īstenotas būtiskas pārmaiņas augstākās izglītības un zinātnes, finanšu sektora, investīciju piesaistes, administratīvā iedalījuma un citās jomās, kas ir ielikušas nozīmīgus pamatus nākotnes attīstībai. Turpinot iesāktās reformas un īstenojot jaunas pārmaiņas, uzsvaru paredzēts likt uz piecām jomām – drošību, izglītību, enerģētiku, konkurētspēju un dzīves kvalitāti, teikts paziņojumā.
Ministru kandidāti
* Premjers – Krišjānis Kariņš (“JV”)
* ārlietu ministrs – Edgars Rinkēvičs (“JV”)
* aizsardzības ministre – Ināra Mūrniece (NA)
* tieslietu ministre – Inese Lībiņa-Egnere (“JV”)
* finanšu ministrs – Arvils Ašeradens (“JV”)
* ekonomikas ministre – Ilze Indriksone (NA)
* satiksmes ministrs – Jānis Vitenbergs (NA)
* kultūras ministrs – Nauris Puntulis (NA)
* izglītības un zinātnes ministre – Anda Čakša (“JV”)
* labklājības ministre – Evika Siliņa (“JV”)
* klimata un enerģētikas ministrs – Raimonds Čudars (“JV”)
* iekšlietu ministrs – Māris Kučinskis (“AS”)
* vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs – Māris Sprindžuks (“AS”)
* zemkopības ministrs – Didzis Šmits (“AS”)
* veselības ministrs – nav nosaukts