– Kampara kungs, jūs taču neesat starp tiem, kam nepatika Ināras Mūrnieces uzruna 18. novembra svinīgajā sēdē? 15
– Saeimas priekšsēdētājas teikto izlasīju.
– Jutāties saņēmis “spļāvienu sejā”? Mūsu lasītāji turpretī atzinīgi vērtē Saeimas priekšsēdētājas runu.
– Saeimas priekšsēdētāja ir otra augstākā amatpersona valstī, un šādas runas uzmanīgi noklausās arī vēstniecībās. Analizē, pēta signālus. No šā viedokļa Mūrnieces kundzes runa vairāk skāra Latvijas iekšpolitiskos aspektus, kas nav pārāk spoži, bet kopīgās ārpolitikas virzieni, politkorekti sakot, netika pietiekami noteikti iezīmēti. Par to ne tikai mūsu partijas Saeimas deputātiem radās diezgan daudz jautājumu.
– Atkal par hipotēzēm. Ja mainītu valdību, vai koalīcija būtu jāpaplašina, pieaicinot, piemēram, Bondaru ar Reģionu apvienību?
– Saeimu pirms gada ievēlēja Latvijas cilvēki, radot tādas koalīcijas veidošanas iespējas, kādas tās nemainīgi ir. Partijas, kas vienojušās strādāt kopā, ir noslēgušas koalīcijas līgumu, kas uzliek zināmu atbildību par katras partijas rīcību. Un ir bijuši līguma pārkāpumi no visu koalīcijas partneru puses. Piemēram, NA vadošo politiķu piedalīšanās mītiņā pret pašu veidotās valdības pieņemto lēmumu ir visai jocīga.
– Tas bija nacionāļiem principiāli nepieņemams lēmums par Latvijas pozīciju bēgļu jautājumā. Vai tad gribat liegt cilvēkiem, arī politiķiem, pulcēšanās, izteikšanās brīvību? Visiem jādomā tā, kā ieprogrammē “Vienotība”?
– Nē, bet koalīcijas līgums skaidri apraksta, ko var vai nevar darīt, ieskaitot līdzdalību šādos pasākumos. Atcerēsimies gadījumu ar premjeres parlamentāro sekretāru Kola kungu no NA. Ja viņš paraksta pieteikumu kopā ar “Saskaņu” par sava priekšnieka – premjeres – izsaukšanu uz parlamentu, tad tas atkal ir vismaz dīvaini no politiskās kultūras viedokļa. Visu cieņu, arī šādi var rīkoties, bet tad jāatkāpjas no amata.
– Rihardu Kolu sodīja, atlaida, kaut gan prasība bija gluži taisnīga – veidot dialogu ar tautu, skaidrojot, kas notiks ar bēgļu ievešanu Latvijā.
– Viņam kā premjeres parlamentārajam sekretāram tad arī vajadzēja iet uz Saeimu un sniegt atbildes uz paša uzdotajiem jautājumiem. Koalīcijas līguma pārkāpumi, tostarp balsojot kopā ar “Saskaņu”, nav bijuši retums.
– Zināt, jūs tur katrs izdarāt pārkāpumu pēc pārkāpuma. Kā galu galā ir ar koalīcijas iespējamu paplašināšanu?
– Ja valdību maina, tad nedomāju, ka kāds politiskais spēks būtu automātiski izslēdzams no sarunām par nākamā Ministru kabineta veidošanu. Kad līdz tam nonāksim, tad sarunu partneru loks būs pietiekami plašs, izņemot “Saskaņu”, kurai sarežģītajā ģeopolitiskajā situācijā jāatrodas tur, kur tai jāatrodas.